הרב אברהם יוסף, ארכיון (צילום: ויקיפדיה)
הרב אברהם יוסף, ארכיון | צילום: ויקיפדיה

כתב אישום הוגש היום (ראשון) נגד הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל. יוסף הבן הוא רב העיר חולון, ששימש במשך מספר שנים גם כרב העיר אור יהודה, וכתב האישום נגדו כולל שתי עבירות של מרמה והפרת אמונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב יוסף מואשם כי קידם את בד"ץ בית יוסף הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב עיר וכי מנע כמעט כליל את פעולתם של בד"צים אחרים אשר נתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בעלי כשרות "מהדרין" בתחומי חולון ואור יהודה. לרב יוסף התקיים שימוע בפני פרקליט המדינה וטענותיו נדחו.

מכתב האישום עולה כי מתחילת כהונתו של הרב יוסף כרב העיר חולון ועד סוף 2013 הוא הנחה את הכפופים לו, בכתב ובעל פה, כי בעלי עסקים לממכר בשר בחולון המבקשים לקבל תעודת כשרות "מהדרין" מהרבנות חייבים לעבוד עם אחד משלושה בד"צים בלבד - בד"ץ בית יוסף, בד"ץ העדה החרדית או בד"ץ הרב לנדאו.

"פגע פגיעה מהותית באמון הציבור"

כשמונה הנאשם לממלא מקום רב העיר אור יהודה, הוא מסר הנחיה זהה לכפופים לו. משמעות הנחייתו של הנאשם הייתה חיובם של בעלי עסקים לקבל פיקוח ולשלם רק לאחד הבד"צים הנ"ל, כתנאי לקבלת תעודת מהדרין מהרבנות, בעוד שקודם לכן לא הייתה כל הנחיה מגבילה.

כתוצאה מההנחיה, ועל מנת לשמור על תעודת הכשרות מסוג 'מהדרין' אשר ניתנה להם מטעם הרבנות, טוענים בפרקליטות, החלו בעלי העסקים, בלית ברירה, לשלם לבד"ץ בית יוסף עבור שירותי הפיקוח שלו.

בכתב האישום נטען כי במעשיו הפר הרב יוסף אמונים ופגע פגיעה מהותית באמון הציבור, בטוהר המידות ובתקינות פעולותיהם של עובדי השירות הציבורי עקב כך שפעל בניגוד עניינים, בתחום הכשרות, ומתוך אינטרס אישי-משפחתי וכלכלי מובהק, בהיות בד"ץ בית יוסף בבעלות משפחתו.