שירזי בבית המשפט, ארכיון
שירזי בבית המשפט, ארכיון | צילום: עזרי עמרם חדשות 2

ראש ארגון הפשע ריקו שירזי נשלח למאסר: בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על שירזי, שהורשע בחודש שעבר בחמש עבירות מסים והלבנות הון, שמונה שנות מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל. בתגובה להחלטה אמר שירזי: "הכרעת הדין הזו שגויה, אני מאמין שבית המשפט יהפוך את ההחלטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט עודד מודריק ציין בגזר הדין: "אכן כבר היו לעולמים פעילויות עברייניות בתחום המס והלבנת ההון בהיקפים גדולים מאלה של הנאשם ושותפו ובכל זאת, יש לראות את הפגיעה שבאה מידי הנאשם באור מחמיר, משום שהמהלכים בוצעו תוך ניצול המוניטין של הנאשם כאדם מסוכן שיש לציית להוראותיו כדי למנוע פגיעה חמורה מידו".

עו"ד שלמה בן אריה, פרקליטו של שירזי, הגיב לגזר הדין ואמר: "אנחנו חושבים שגזר הדין חמור ביותר, נגיש ערעור לעליון".

ריקו שירזי
יערער לעליון? שירזי | צילום: חדשות 2

בחודש שעבר הורשע שירזי בעבירות מס והלבנת הון, אך זוכה מעבירת איומים אחת. המדינה ביקשה לחלט את רכושו של שירזי על פי החוק לאיסור הלבנת הון. השופט עודד מודריק החליט להעביר את הדיון לידי שופט אחר כיוון שהוא צפוי לפרוש בקרוב מתפקידו.

"לאור הקריאות והכעס של הנאשם כלפי הלווה, ברור היה לי שהמאוים חש מבוהל עד מוות", הסביר אז השופט מודריק את החלטתו לזכות את שירזי מעבירת איום כלפי אחד הלווים. "אך לא יכולתי להסיק מהקללה בן זונה שמדובר באיום, על אף המוניטין שיש לנאשם. לא יכולתי שלא לייחס זאת לכעס שהיה לנאשם על כך שלא סיפקו לו את השירות שדרש".

פרשת 512: שירזי מואשם בשידול לרצח ולניסיון רצח

בתוך כך, נמשך משפטו של שירזי בעניין פרשת 512, במסגרתה הוגש נגדו כתב אישום בגין שידול לרצח גיא יחזקאל ושידול לניסיון רצח אסי אבוטבול, זאת על רקע מאבק שהתחולל בין המשפחות בין 2002 ל-2004 על אזורי שליטה בשרון.

מכתב האישום עולה כי איש אמונו של אבוטבול גילה לשירזי שאבוטבול ויחזקאל המנוח הזמינו ממנו את רצח שירזי, בתמורה ל-50 אלף דולר. משנודע הדבר, החליט שירזי לרצוח את אבוטבול וגייסו לשם כך את איש אמונו.

שירזי ושותפו אסף יריב הואשמו כי שידלו את איש אמונו של אבוטבול והציעו לו "הצעה הפוכה", לפיה ירצח את יחזקאל, עבור 50 אלף אירו. בכתב האישום צוין כי האיש הסכים להצעה ובאוקטובר 2003 רצח את יחזקאל בגרמניה באמצעות אקדח שהסתיר.

לאחר שהבינו כי התכנית הצליחה, החלו שירזי ויריב לקדם תכנית נוספת לרצח אסי אבוטבול בפראג. הנאשמים עודדו ושכנעו את מקורבו של אבוטבול להוציא אל הפועל את הרצח בהבטחה לסכום של חצי מיליון דולר.

לשם כך, הועברה לרשותו שקית ובה 50 אלף אירו במזומן לצורך תכנון המעשה. באוגוסט 2004 המתין המחסל לאבוטבול מחוץ לקזינו השייך למשפחתו בפראג. המחסל זרק רימון יד לעבר רכבו הממוגן של אבוטבול, שגרם לפציעת עוברי אורח ולנזק לרכבו של אבוטבול עצמו.