שבעה חודשים לאחר שתבע את ראש הממשלה בנימין נתניהו, חושף כעת מי שהיה המאבטח האישי של שרה נתניהו וילדיה, ולאחר מכן אב הבית במעון ראש הממשלה, פרטים נוספים מהתקופה בה הועסק במקום. בתצהיר שהגיש היום (חמישי) לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, על ידי עורכות הדין נעמי לנדאו ונאווה פינצ'וק-אלכסנדר, מומחיות לדיני עבודה, מתאר מני נפתלי אי סדרים כספיים ומעשי שחיתות לכאורה של אשת ראש הממשלה וכן את יחסה המשפיל והפוגעני של נתניהו כלפיו וכלפי עובדים נוספים במתחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת נפתלי, אשת ראש הממשלה ראתה בעובדים בבית כמי שמהווים "בעיה היגיינית", ולכן קבעה כללים מחמירים ביותר על מנת לשמור על הניקיון במקום. "כל מי שעובד בקומה השנייה צריך להחליף שלושה זוגות בגדים במשמרת, ולשטוף את הגוף לפני שהוא נכנס לחדר שינה", נטען בתצהיר שהגיש המאבטח לשעבר. "הבגדים מוספרו מאחד עד שלוש, לפי המיקום שבו נלבשו בעת העבודה".

"בגד מספר אחד לובשת העובדת בעת שהינה מטפלת בשירותים, בגד מספר 2 בעת ששוהים בחדר כביסה ובגד מספר 3 לשימוש בעת הטיפול בחדר השינה", מוסיף נפתלי. "בין לבין נדרשה העובדת להתקלח. אם היו צובעים קיר בקומה זו, היו צריכים העובדים לכסות בניילון את כל הקומה".

לדברי נפתלי, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף וגם ראש הממשלה עצמו לא טרחו לשים גבולות לדרישותיה המוגזמות כביכול של שרה נתניהו. "זכור לי כי באחת הפעמים שאשת ראש הממשלה 'גילתה' שאחת העובדות ארזה בטעות מספר ביצים בשקית אחת, דרשה ממני רעיית ראש הממשלה לחזור למטבח עם העובדת, ותוך 20 שניות לדאוג כי היא תארוז כל ביצה בשקית נפרדת", מציין נפתלי. "ברקע שמעתי אותה צועקת - 'עשר, תשע, שמונה, שבע, שש... אתה מעכב את ראש הממשלה. בגללך תתפרק הקואליציה כי ראש הממשלה ייסע בשבת!'".

מני נפתלי (צילום: חדשות 2)
"יחס פוגעני ומשפיל". מני נפתלי | צילום: חדשות 2

"שרה ביקשה שהמתנות יגיעו אליה"

לטענת אב הבית לשעבר, הוא נאלץ להתמודד עם תופעת התחלופה הבלתי פוסקת של עובדי משק בית פגועים נפשית ופיזית, המסרבים לעבוד במחיצת אשת ראש הממשלה. "נתניהו דרשה שכל עובדי הבית יקראו לה 'הגברת', ולאחר פרשת ליליאן פרץ החתימה את העובדים על התחייבות לשמירת סודיות כלפיה אישית מעבר לטופס הרגיל עליו מוחתם עובד מדינה", מצהיר נפתלי.

מלבד טענות ליחס פוגעני ומשפיל לכאורה כלפי עובדי המעון, נפתלי טוען גם לאי סדרים והתנהלות מושחתת כביכול של הגברת נתניהו וסמנכ"ל בית ראש הממשלה סיידוף. על פי גרסתו של נפתלי, כפי שהיא מובאת בתצהיר, הוא הוזהר כי עליו להקפיד בנושא הרישום והאחסון של מתנות שמקבל ראש הממשלה באירועים רשמיים, וכי קיימת רגישות אצל בני הזוג נתניהו עקב פרשה קודמת בה נטען כי נהגו שלא כראוי בעניין. "תוך זמן קצר נוכחתי לדעת שגברת נתניהו אינה מרוצה מכך שאני מקפיד על הנהלים, רושם ומאחסן כל מתנה שמקבל ראש הממשלה, והיא אף הודיעה לי שהמתנות צריכות להגיע אליה", טוען נפתלי.

מעונו הפרטי של רה"מ בקיסריה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
דרישות ניקיון קפדניות. בית ראש הממשלה | צילום: חדשות 2

בתצהיר שהוגש הוא מספר כי במהלך תקופת עבודתו בבית ראש הממשלה נהגה משפחת נתניהו להוציא לטענתו אלפי שקלים מדי חודש לרכישת מזון מוכן ממסעדות שונות בירושלים, ובה בעת העסיקה עובדת ניקיון כטבחית במשרה מלאה. נפתלי צרף לתביע את הסעיף בחוק המתייחס להזמנת למזון מוכן לבית ראש הממשלה: "כאשר לא מועסק/ת במעון הרשמי מבשל/ת, ניתן יהיה להזמין על לפי הצורך מזון מבושל למעון הרשמי, במסגרת התקשרויות עם קבלנים ונותני שירותים ו/או רכישות שימומנו באמצעות 'קופה קטנה', כפי שיאושרו על ידי הגורמים המוסמכים במשרד ראש הממשלה. עלות ארוחה כאמור לא תעלה על סך של 218 שקלים, בתוספת מע"מ לאדם".

אין תמונה
"לא התערב". נתניהו

אלא שלטענתו של נפתלי, בפועל העניינים עבדו אחרת לחלוטין. "בני הזוג נתניהו אירחו בביתם מוזמנים פעמיים שלוש בחודש ואני נדרשתי לטפל בבקשות של אשת ראש הממשלה לארח פוליטיקאים, שגרירים וחברים, בארוחות פאר שיהיו לטעמה", מספר אב הבית לשעבר. "לשם כך, דרשה גברת נתניהו כי יועמדו לרשותה שירותים של שפים ומלצרים ממסעדות עלית בירושלים, ובנוסף יסייעו להם עובדים מצוות הבית".

עו"ד נעמי לנדאו (צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות)
עו"ד נעמי לנדאו | צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות

"קיבלתי הוראה להוציא חשבוניות פיקטיביות"

על פי התצהיר, סמנכ"ל בית ראש הממשלה עזרא סיידוף היה מודע לעניין ההוצאות והחריגות הכספיות. "זכור לי מקרה כאשר התשלומים למלון ליאונרדו הגיעו לסכומים שמעל למאה אלף שקלים והיייתי צריך אישור על מסגרת תקציב חדשה מהחשב הכללי. כדרכה, דרשה גברת נתניהו לקבל באופן מיידי את שירותיו של השף קדוש, ומר סיידוף מצא לכך פתרון על ידי מתן הוראה לעבוד באופן זמני מול מלון ליאונרדו ללא מסגרת תקציבית מאושרת", טוען נפתלי. 

לפי נפתלי, סיידוף הורה לו להוציא חשבוניות לאירועים ממלכתיים עם מספר משתתפים פיקטיבי, כדי להגדיל את סכומי התשלום ולשלם למלצרים במקום אורחים. לדבריו של אב הבית לשעבר, כשפנה אל רעיית ראש הממשלה בעניין היא צעקה עליו ודרשה שיפסיק לפקח על התקנים: "ראש הממשלה עסוק עם אירן... אין לו זמן לדברים האלה", אמרה לו לכאורה נתניהו בתגובה. "אתה כל הזמן מדבר על התקן עם כולם. אתה עובד פה לא בשביל הכסף. אתה עובד פה לשרת את ראש הממשלה. המשכורת שלי היא רק 3,500 שקל, ואני אחראית על שלושה בתים. אני פסיכולוגית ויש לי צרות משלי".

משפחת נתניהו: "מצער שרה"מ נאלץ לעסוק ברכילות שקרית וזדונית"

נפתלי מוסיף כי לאחר ששמע את תגובתה של נתניהו, הוא החליט לדבר ישירות וביחידות עם ראש הממשלה. "מר נתניהו לא התרשם כלל ממצבי ואמר לי לפנות לעזרא סיידוף, וכאשר התלוננתי על כך שמר סיידוף אינו מטפל כראוי בעניין, הפנה לי כתף, העביר נושא, ושאל- 'מה יש לאכול?'", כך לדבריו.

עו"ד נאווה פינצ'וק אלכסנדר (צילום: דוד פרנקל)
עו"ד נאווה פינצ'וק אלכסנדר | צילום: דוד פרנקל

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר: "מצער שבימים אלה, שבהם ראש הממשלה משקיע את כל מעייניו בטיפול בבעיות ביטחון הרות גורל לאזרחי ישראל, הוא נאלץ להתייחס לגיבובי רכילות שקרית, זדונית וקטנונית נגדו ונגד רעייתו".

"מדובר בניסיון ציני וזדוני מצדו של מני נפתלי להוציא כספים מקופת המדינה, שאינם מגיעים לו, על ידי פגיעה בראש הממשלה ורעייתו", נכתב מטעם המשפחה. "מני נפתלי מציג עצמו כעובד מסור, מקצועי ואחראי. אך האמת הפוכה והיא תוכח על ידי עדויות וראיות רבות שיוצגו במשפט. דוגמה אחת מני רבות - סמנכ"ל ביטחון וחירום במשרד ראש הממשלה קובע כי 'עבודתו של מני נפתלי כמאבטח ביחידת מגן הופסקה בדצמבר 2010 כתוצאה מהתנהגות שאינה הולמת שבאה לידי ביטוי בעימות מילולי ופיזי עם מאבטח נוסף', כלומר כתוצאה מהתנהגות אלימה של נפתלי. השקרים וטענות השווא של מני נפתלי נגד רעיית ראש הממשלה נועדו להכפשתה במטרה להשיג כותרות ואינן נשענים על שום בסיס עובדתי, ענייני ומשפטי".

"עובדה: התביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה איננה נגד רעיית ראש הממשלה, והיא איננה נמצאת כלל ברשימת הנתבעים. למרות זאת מני נפתלי משרבב בכל מחיר ובכל הזדמנות את שמה של הגברת נתניהו, וממחזר שוב ושוב שורה של שקרים, טענות שווא ועיוותים מגמתיים - מסיבות מובנות. אנו סמוכים ובטוחים כי האמת לגבי גרסאותיו ומניעיו המפוקפקים של מני נפתלי תתברר בבית המשפט והצדק ייצא לאור".

"צר לנו על כך, שכלי תקשורת מסוימים משתפים פעולה עם הקמפיין המרושע הזה לשפיכת דמה של רעיית ראש הממשלה, מבלי שיש לה אפשרות אמיתית להתגונן בפני גל הפרסומים המשמיצים, והכול כדי לפגוע באמצעותה בראש הממשלה ולהוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה".

בחודש מרס האחרון נחשף בחדשות 2 כתב התביעה שהגיש נפתלי נגד משרד ראש הממשלה וראש הממשלה נתניהו, הכולל כביכול תיאורים נרחבים של השפלות, אמירות גזעניות והתקפי זעם מצידה של שרה נתניהו.

נפתלי טען כי הועסק באופן פוגעני, כי בית ראש הממשלה לא עמד בהתחייבויות כלפיו לקבלת תקן קבוע, וכי לא קיבל פיצוי בעבור שעות עבודה וימי עבודה חריגים - אבל עיקר התביעה הוא תיאור המתרחש, לדבריו, בביתו של בנימין נתניהו.