סיפקה ראיית זהב נגד אולמרט. שולה זקן (צילום: עידו ארז)
זקן בבית המשפט היום | צילום: עידו ארז

אחד המשפטים המרתקים בהיסטוריה של המדינה נמשך הבוקר: שולה זקן עומדת בבית המשפט מול פרקליטיו של אהוד אולמרט, שינסו לערער על אמינותה ועל הסיבות להטיית העורף שלה לאהוד אולמרט, האיש שהיא הייתה יד ימינו במשך כמעט 40 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בהמשך החקירה הנגדית שהחלה בשבוע שעבר וארכה שש שעות, במהלכה טענה שולה זקן כי דרשה מאולמרט כסף בשל אורח חייו הראוותני. לדבריה, האמירות הקשות שהשמיעה כלפי אולמרט במהלך שיחותיה עם המתקשרת אופירה נבעו מתחושתה כי הופקרה על ידי אולמרט.

"לאהוד היה פה גדול לכן לא סיפרתי לו שהחלטתי לא להעיד (במשפט טלנסקי)", החלה זקן היום את החקירה הנגדית מול פרקליטי אולמרט. "הוא ידע שאני לא אעיד אבל לא אמרתי לו את זה מפורשות. נפגשתי איתו כל שישי וביקשתי ממני עבודה לבן שלי. הוא לא עשה זאת, בחיים הוא לא צלצל לבן שלי לומר לו יום הולדת שמח כי הוא עסוק, אז בפגישות ביננו הוא מספר קצת על אהוד ברק ואז הוא מדבר על העניינים שלו".

"אני דאגתי בהולילנד והסתבר שצדקתי. אני יושבת בנווה תרצה כי אני צריכה לשבת שם, ויש כאלה שצריכים לשבת ועדיין לא יושבים. אני ידעתי מהיום הראשון בטלנסקי ובראשונטורס שיזכו אותי, אם הייתי מעידה הייתי נופלת בלשוני כי הייתי אישה חולה, כמה אפשר לשקר?". בהמשך הוסיפה "לא סיפרתי לאף אחד על הכסף חוץ מהמשפחה כדי שלא יאמר שאולמרט קונה את שתיקתי, על אהוד לא סיפרתי לאף אחד".

עו"ד פטמן: "איש לא לחץ עלי ששולה לא תעיד"

בהמשך, שולה זקן האשימה את פרקליטה לשעבר, עו"ד מיכה פטמן, והאשימה אותו כי בעוד שהוא היה פרקליטה הוא היה נאמן למעשה לאולמרט, שמימן את שכרו. "הוא יודע שאולמרט ביקש ממני לא להעיד, אני לא אומרת שהוא שיקר, אבל הפליגו איתי להרבה מחוזות כשרמזו לי כמה טוב יהיה כשלא אעיד". בהמשך נחשפה עדותו של עו"ד מיכה פטמן עצמו. הוא העיד במשטרה בחודש אפריל השנה, ושם נחשף כי הוא המליץ לזקן שלא להעיד בתיקי ראשונטורס וטלנסקי.

"תחושתי הייתה שגם כשהיא אומרת דברי אמת הם לא מעוררים אמון, ולמיטב זכרוני כבר היו ערכאות שיפוטיות שקבעו שגרסתה אינה מעוררת אמון. נימוק שני - היה העובדה שהכרתי כבר את שולה הרבה יותר זמן והרבה יותר טוב, וידעתי שכל הסחת דעת קלה עלולה להוציא ממנה תשובות שיפגעו בה או באהוד אולמרט, לאו דווקא כי יש בהם מידע מפליל אלא בגלל שהיא כאשר היא מאבדת ריכוז, היא מתקשה להתרכז בעיקר, עוברת לדבר על דברים טפלים שמעסיקים אותה ותופסים את תשומת ליבה ובכך פוגעת ברציפות ובמהימנות עדותה בבית המשפט".

"לדעתי היה ניתן לקבל תוצאה של זיכוי בפרשת האזנות הסתר ובפרשת טלנסקי גם בלי עדותה של שולה זקן, בעוד שבפרשת ראשון טורס הערכה שלנו היתה שלא ניתן להימנע מהרשעה שכן גם לשולה זקן לא היה הסבר מספק לפגישות עם נציגי ראשון טורס ולטבלאות שהוכנו במהלך אותם פגישות מהם עלתה מפורש מודעותה לחיובים כפולים, כך שבנסיבות הללו לא ראיתי כל תועלת שיכולה לצמוח מעדותה והמלצה שלי היתה שלא תעיד".

עו"ד פטמן הכחיש שהוא ייעץ לה שלא להעיד כדי לדאוג לאולמרט, ושהשיקול שלו היה שיקול משפטי בלבד: "איש לא פנה אלי, איש לא רמז לי, איש לא ביקש ממני - הכל זה ייעוץ שלי. ההחלטה היא נטו שלי להמליץ לשולה לא להעיד והיא לא מושפעת מכל שיקול זר ולא מקצועי".

זקן: "קיבלתי צ'ק של 50 אלף דולר מפנמה, מעולם לא הייתי שם, זה הכל אהוד"

זקן, בהמשך עדותה, גם תיארה איך הכסף מאולמרט הגיע אליה: "לדוגמא, קיבלתי צ׳ק בנקאי על סך חמישים אלף דולר מפנמה, ממי קיבלתי כסף בפנמה? הרי אף פעם לא הייתי בפנמה, זה הכל כסף שהגיע מאולמרט. אני הערצתי את האיש הזה אהבה עיוורת. מאוד אהבתי לעבוד איתו, כל פעם שעברנו משרד הוא ביקש ממני להתלוות אליו כי 'אין שולה אחרת' אבל גם את המעשים שלי אף שולה אחרת לא הייתה עושה.

"אדון אולמרט לא מפחד מאף אחד" (צילום: חדשות 2)
"אדון אולמרט לא מפחד מאף אחד" | צילום: חדשות 2

"לפני הבחירות (ב-2006) אייל ארד שאל אותי 'האם יש לך שלדים בארון?' עניתי לו שאין לי - ורצתי מיד לעדכן את אהוד בעניין. אהוד גם אהב להמר בקזינו, הוא זה שלימד אותי להמר, ובהמשך השמיץ אותי שאני מהמרת, למרות שכשהיינו באמריקה הימרנו ביחד".

פרקליטו הגיב ואמר "את מחפשת מראש את הכותרות כיצד להזיק לאולמרט, זאת המטרה של כל הדברים שאת אומרת, אין להם קשר למשפט".

בשלב הזה זקן ענתה: "אני מיוצגת על ידי הפרקליטות שאני רוצה להאמין שהם לא מדליפים לתקשורת", אז ראש הממשלה לשעבר אולמרט החל לצחוק בקול רם עד שהשופטים ביקשו שקט מכיוונו. זקן הרימה את דף העדות שלה ואמרה בכעס: ״מה פה שקר?! כל מפעל ההקלטות הוא שקר? את ההקלטות התחלתי רק מתקופת הולילנד כשהרגשתי שאולמרט זורק אותי לכלבים".

"החוקרים אמרו שאולמרט משתין עלי"

״אני לא יכולה להזיק לאולמרט, הוא הזיק לעצמו במו ידיו. היום אני יושבת בבית הסוהר, בגללי, כשהצעתי לו שאני אקבל הכל על עצמי ואני אעשה איתם הסכם, הוא לא הסכים, אני עשיתי מעשים לא טובים ועליהם אני צריכה לקבל עונש״

"החוקרים הטיחו בי שאולמרט לא סופר אותי, משתין עלי, אלה היו המלים שלהם", סיפרה על הליך הפיכתה לעדת מדינה. "אני לא חתמתי על ההצעה הראשונה להסדר בגלל, אני לא כזאת מתוחכמת, אחרת לא הייתי שמה 40 אלף דולר בחשבון שלי.