לא הורשו לעלות בגלל מוצאם, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"הנהג לא התנצל". ארכיון | צילום: חדשות 2

מרינה משל, טרנסג'נדרית בת 30 מאזור המרכז, עלתה לפני כשנה על קו 51 שמפעילה חברת התחבורה הציבורית "דן". מרינה התעכבה בהעברת כרטיס ה"רב-קו" שלה, וזה גרר - כך לטענתה - יחס משפיל ופוגעני מצד נהג האוטובוס. הנהג החל לצעוק על מרינה בלשון זכר למרות שהצעירה דרשה ממנו שיפנה אליה בלשון נקבה. השבוע הגישה מרינה תביעה נגד "דן" ובמסגרתה דרשה פיצוי בסך 120 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד הדר פלד-טל, טוענת מרינה כי בשיא העימות הטיח בה הנהג: "תתבייש לך, תראה לי אם אתה זכר או נקבה", ואף חיקה אותה בפני יתר נוסעי האוטובוס. לאחר שביקשה מרינה מהנהג את פרטיו הוא סירב לדרישתה "תוך שהוא צוחק עליה ופונה אליה בלשון זכר. התנהגותו של הנהג הייתה משפילה, מבזה, פוגענית וטרנספובית, והיא פגעה קשות ברגשותיה של מרינה", נכתב בתביעה.

בעקבות האירוע פנתה מרינה למחלקת פניות הציבור של "דן" והתלוננה על היחס של הנהג. במכתב תגובה של חברת התחבורה הציבורית הובהר למרינה כי החברה ערכה בירור מול הנהג שבסופו הוא ננזף. במכתב טענה החברה כי הנהג התנצל על התנהגותו, אך הנוסעת טוענת שהנהג לא התנצל בפניה.

"זו הייתה חוויה מאוד משפילה", מרינה משל (צילום: באדיבות המצולמת)
"זו הייתה חוויה מאוד משפילה", מרינה משל | צילום: באדיבות המצולמת"הנהג הזה לא התנצל גם לאחר הבירור שנערך לו", הלינה מרינה בשיחה עם חדשות 2 Online. "נהגי האוטובוס פונים אליי בלשון זכר למרות שאני מבקשת מהם לפנות אליי בלשון נקבה, אבל לא כולם מכבדים את הבקשה. חשבתי שהתביעה אולי תשנה את היחס שלהם. הרגשתי שאני לא יכולה יותר לנסוע עם 'דן' בגלל היחס של אותו נהג. התבטאות מהסוג של 'תראה לי אם אתה גבר או אישה' היא משפילה מאוד".

"אין ולא יכול להיות מחיר כלשהו לתחושת ההשפלה", כותבת מרינה בתביעתה ומוסיפה: "יחד עם זאת, החוק למניעת הטרדה מינית קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק פיצוי בסך 120 אלף שקלים, אף ללא הוכחת נזק".

מחברת "דן" נמסר בתגובה: "נכון למועד זה, לא התקבלה בחברת 'דן' כל תביעה בנושא. אם וכאשר תתקבל תביעה שכזו, הרי שחברת 'דן' תמסור את תגובתה במסגרת כתב ההגנה לבית המשפט".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv