הרל"שית נגד הבוס בבית המשפט: בפעם הראשונה מאז צצו ההאשמות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מעידה נגדו העוזרת האישית שלו  במשך כ-30 שנה, שולה זקן. זקן, המרצה עונש מאסר בגין הרשעתה בפרשת הולילנד, מעידה בפתיחתו המחודשת של המשפט בפרשת טלנסקי. במהלך הדיון משמיעה לראשונה התביעה הקלטות של שיחות שקיימה זקן עם אולמרט - שתוכנן היה אסור לפרסום עד כה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זקן הגיעה הבוקר לאולם בית המשפט מבית הכלא נווה תרצה ללא מדי אסיר, ולדיון הגיע גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. הרכב השופטים כולל את מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל.

בפתח עדותה הקריאה זקן מילים שכתבה אמש: "באתי לבית הכלא בו אני משלמת על הטעויות. לא פשוט לי במאסר אבל אני מרגישה שאני מתקנת. הלכתי כמו עיוורת במשך עשרות שנים אחר אולמרט. אהבתי והערכתי אותו. בקשותיו מילאו את חיי".

היא תיארה את הקשיים שחוותה מאז החלו החקירות בפרשות השונות נגד אולמרט: "השנים האחרונות היו סיוט שלי ושל משפחתי. עם סיום המעמסה אני מקווה שהציבור יבין אותי. אני מודה לאלוהים ושלמה עם עצמי".

על נסיבות ההקלטות, שהושמעו היום לראשונה, אמרה זקן: "הקלטתי כי רציתי לשמוע אותו. אחרי זה המשפחה לא האמינה לי. הקלטתי על מנת להשמיע להם שיראו שאנחנו יחד. ההקלטה האחרונה הייתה של המשפחה".

בדבריה התייחסה להקלטות ממאי 2011 ומאוקטובר 2012, כשהייתה במגעים עם הפרקליטות. למשמע דבריה, אולמרט נותר בפנים חתומות, ושילב ידיים.

"בפרשות טלנסקי וראשונטורס לא שיתפתי פעולה עם המשטרה", המשיכה זקן. "עם התפוצצות פרשת הולילנד, לגבי הכסף שקיבלתי מדכנר, הוא (אולמרט) ביקש ממני לתת הרבה גרסאות". היא הסבירה פעם נוספת את מה שהובילה אותה להקליט את השיחות עם אולמרט: "הקלטתי כדי להבין מה הוא רוצה. הקלטתי בהתחלה כי התגעגעתי לאולמרט. רציתי לשמוע את קולו. זה היה צעצוע ושיחקתי איתו. אחרי זה הקלטתי כי המשפחה לא האמינה לי וכי רציתי לדעת מה הוא דורש ממני".

 

אולמרט בדיון היום. יקבל עונש נוסף? (צילום: טלי מאייר/וואלה! חדשות)
אולמרט בדיון היום. יקבל עונש נוסף? | צילום: טלי מאייר/וואלה! חדשות

על נסיבות ההקלטה ממאי 2011 אמרה: "ישבתי בלובי מלון והקלטתי כי בבוקר הפגישה הנהג שלו הגיע עם מעטפות כסף. זה היה לפני העדות שלו. הייתי אמורה לשמוע מה הוא הולך לומר בעדותו בפרשות טלנסקי וראשונטורס. כולם אמרו לי שאני שותקת ושהתיק ייפול עליי. רציתי לשמוע ממנו כי האמנתי לו. לא רציתי לדאוג. האנשים שאמרו לי שיהיה בסדר היו בודדים. רציתי להוכיח לכולם שהוא לא יבגוד בי".

לדברי זקן, היא קיבלה את מכשיר ההקלטה מחברה כצעצוע. "רק לאחר מכן קיבלתי טלפון שמקליט", אמרה. "זה בגודל מחזיק מפתחות. אחרי ההקלטה שמתי את המכשיר במגירה ושכחתי מהן".

היא ציינה בדבריה כי שכחה מההקלטות. "הבנתי שבמסגרת הסיכומים של אולמרט הם בעצם היו כתב אישום נגדי. הבנתי אז שעשיתי טעות שלא אמרתי את האמת... עורך הדין שלי שאל אותי: '40 שנה את עם הבנאדם ואין לך פתק ממנו?'. ואז נדב (בנה של זקן) אמר לי משהו ונזכרתי בהקלטות. בקושי ידעתי איך להפעיל את המכשיר. לא ערכתי את ההקלטות כי אני לא יודעת איך".

"באתי לומר את האמת, אני מבריאה את עצמי"

היא המשיכה להסביר את מה שנשמע בהקלטה מלובי מלון הולידיי אין במאי 2011: "מדברים על חבילות מזומנים שהביא הנהג של אולמרט. הנהג אמר שאהוד ביקש למסור את המעטפה. לקחתי אותה ורצתי לפגישה עם אהוד. שאלתי את אהוד מה יש שם? ראיתי שיש מזומנים. הוא אמר שיש שם שתי חבילות מזומנים. לא ספרתי את הכסף. לא הבנתי למה הנהג העביר לי את המעטפה".

צוות ההגנה של אולמרט הביע התנגדות לרוב העדות וטען שהדיון, לפי החלטת בית המשפט העליון, צריך להתמקד ביומנים ובהקלטות. "אני מבין שהעדה טעונה ורוצה לדבר והתביעה רוצה לשמוע, אבל אני מבקש לכבד את החלטת העליון", אמר עורך דינו של אולמרט.

השופט משה סובל השיב לדבריו: "ואיך אנחנו אמורים להבין מה היא אומרת?".

זקן הגיבה גם היא לדברים ואמרה: "עם כל הכבוד לעו"ד, אני לא טעונה. אני ילדה גדולה. באתי לומר את האמת, אני מבריאה את עצמי".

זקן ואולמרט בבית המשפט (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
"הוא אמר שהתביעה תרצח אותי" | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"הכסף נועד למנוע ממני להעיד"

לאחר מכן המשיכה לתאר את מנגנון העברת הכספים: "אולמרט שילם על ההגנה שלו דרכי. על מנת שאוכל להגן עליו הוא מימן את העו"ד שלי. הכספים נועדו לכך שאעשה מה שהוא רוצה. שלא אעלה להעיד. בלי היומנים אין עדות".

היא תיארה שיחה ביניהם כשהודיעה לאולמרט כי קיבלה זימון לחקירה: "העברתי לאהוד פתק שהזמינו אותי לחקירה. הוא השיב שהוא סומך עליי כרגיל. חששתי שיעמתו אותי עם אורי מסר. שמרתי על זכות השתיקה כדי שיוכל להגן על עצמו. לא חשבתי שאני צריכה להגן על עצמי. הכסף נועד למנוע ממני להעיד".

השופט סובל שאל: "הכסף נועד לך או לסנגור?", וזקן השיבה: "בחלקו לסנגור ובחלקו לי. בכיתי ודאגתי נורא. זה היה אחרי שנה שהשעו אותי בגלל פרשת רשות המסים. אהוד אמר לי לא לדאוג ושהוא ידאג לי. הוא יממן את כל הסיוע המשפטי שלי. אני מפרנסת את המשפחה שלי והפסקתי לעבוד. הוא אמר שכל זמן שהוא בחיים הוא ידאג לי, עד סוף חיי. הוא אמר לי: 'את צריכה לדאוג שאהיה בחוץ כדי שאוכל לדאוג לך'".

זקן המשיכה לספר על הכסף שקיבלה מאולמרט: "הוא נתן לי סכומים ואמר שאני אחליט כמה אקח לעצמי וכמה לסנגור. אני לא יודעת מאיפה הגיע הכסף".

"אהוד ביקש ממני לקחת את האשמה עליי"

התביעה השמיעה את המשך ההקלטה מהלובי של מלון הולידיי אין ממאי 2011 ולאחר מכן זקן הסבירה: "בשיחות שלנו הכל התערבב. דיברנו על העדות בטלנסקי אבל היינו באמצע תיק הולילנד. בהולינד אמרתי והודיתי בכל מה שעשיתי. קיבלתי עונש ועכשיו אני משלמת על המעשים. לא יכולתי לשקר. אהוד ביקש ממני לקחת את האשמה עליי. זו הייתה השיטה. גם בהולילנד וגם בטלנסקי. הוא הזהיר אותי שאתה (התובע אורי קורב) תרצח אותי".

הסנגור עו"ד אייל רוזובסקי שב וביקש מזקן לחזור למסגרת של תיק טלנסקי (כפי שנקבע בהחלטת העליון) ולא להעיד על פרשת הולילנד. התובע השיב: "אני לא מבקש הכרעה בתיק הולילנד ולא בתיק השיבוש. התמליל קשור".

זקן המשיכה: "הוא הביא לי כסף לא עבור הולילנד. בתיק הזה היה לי סנגור מהסנגוריה הציבורית. אהוד הזכיר לי שאומר שוב שדכנר רצה לפרוט צ'קים. שאעשה לו טובה. שאפקיד בחשבון שלי צ'קים ושאביא לו מזומן".

"הוא אמר שרק על הדבר הזה התביעה תרצח אותי"

זקן תיארה בעדותה איך הציע אולמרט להגדיל את משכורתה כדי שתעבור עמו מלשכת ראש העיר ירושלים למשרד התמ"ת: "השכר שלי בכנסת היה חצי מהשכר בעיריית ירושלים. כשהוא התמנה לשר התמ"ת רציתי להישאר בעירייה. באתי לאהוד ואמרתי לו שאני לא רוצה לעבור איתו. הוא אמר שאקבל 30 אלף דולר בשנה. הוא המיר את זה לשקלים, חילק ב-12 ואמר הנה עכשיו יש לך משכורת כמו שאת רוצה. שילם בדולרים במזומן. הוא אמר שרק על הדבר הזה התביעה תרצח אותי. רשמתי את ה-30 אלף ביומן".

היא הוסיפה כי "אהוד אמר שאם לא אעלה לדוכן לא יהיה אפשר להציג לבית המשפט את היומנים שבהם צוין שקיבלתי 30 אלף דולר. בפעם הראשונה קיבלתי 25 אלף ואחרי שנה 30 אלף. הסתרתי את הכסף ביומנים מבנות הלשכה, דף הרישום של מה שקיבלנו מטלנסקי, לא רציתי שהמזכירות יראו אותו, אז כל פעם העברתי אותו למקום אחר".

בסביבת אולמרט תוקפים: "רקחה עדותה כדי למלט עצמה מהעונש הכבד"

בזמן שהיא עדיין מעידה בבית המשפט, פרסם צוות ההגנה של אולמרט תגובה שבה נכתב: "זקן רקחה את עדותה כדי למלט עצמה מהעונש הכבד שהיה צפוי לה על מעשיה. במקום לקבל 5 שנות מאסר על השוחד בו הודתה, היא קיבלה עונש קל ומופחת של מספר חודשים בלבד. ולכן בעדותה היום, כחלק מהעיסקה עם הפרקליטות, מספרת זקן את סיפורי המעשיות, שלהם היא יודעת מצפה הפרקליטות בתמורה. כבר ראינו לא פעם, איך עדות שנמסרת בחקירה ראשית מתהפכת לגמרי בחקירה הנגדית ולכן אנחנו ממליצים לחכות בסבלנות.

"באופן מניפולטיבי, שולה זקן יוזמת ומקליטה במשך שנים את הפגישות שלה עם מר אולמרט, בניסיון להפילו בפח, להניח מילים בפיו, ולמשוך אותו בלשון. לא מדובר בשיחות תמימות אלא במניפולציות מוקלטות שגב' זקן מוסרת כעת באופן סלקטיבי.

"כחלק מהמניפולציה, שולה זקן היא זאת שמעלה במכוון בכל שיחה מיוזמתה את מצבה הכלכלי הקשה כביכול. שוב ושוב, היא מספרת לאולמרט על המצוקה הכלכלית הקשה שהיא ומשפחתה חווים, ומפעילה עליו לחץ שיסייע לה ולמשפחתה לנוכח האפשרות הסבירה שהיא הולכת לכלא בשל מעשיה. ואכן, אולמרט, כחבר אמיתי, שלא היה מודע למניפולציות ששולה מפעילה עליו, לא מפנה לה עורף ואף מבקש ממכריו שיסייעו לה. עתה עושה גב' זקן שימוש מחפיר בעזרה שקיבלה מאולמרט ויחד עם הפרקליטות מנסה לעשות בכך שימוש כנגדו".