המטפלת, היום בביהמ"ש (צילום: חדשות 2)
המטפלת, היום בביהמ"ש | צילום: חדשות 2

תיעוד ההתעללות שנחשף בחדשות 2 הוביל לעונש מאסר: בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (שלישי) שנה וחצי מאסר על מריה קמיט, מטפלת סיעודית אוקראינית, שהורשעה בפגיעה בניצול שואה בן 99 מקרייית מוצקין בו טיפלה. על פי כתב האישום, קמיט הכתה וקיללה את ניצול השואה במשך תקופה ממושכת. מאז נפתח משפטה בחודש מרס, נפטר הקשיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא ניתן שלא לראות בחומרה את מעשיה של הנאשמת, על הכיעור שבהם, על הניצול לרעה של הכוח והפגיעה באדם המתקרב לגיל 100", נכתב בהחלטת בית המשפט. עוד נקבע כי המטפלת תשהה במעצר בית מלא עד ריצוי עונשה, שיחל ב-23 בנובמבר. הנאשמת, כבת 60, התקשתה לעמוד על רגליה ופרצה בבכי עם השמע גזר הדין.

"אני מכבדת את פסיקת בית המשפט ומקווה שהצדק נעשה לזכר אבי", הגיבה מרים אבני, בתו של הקשיש. "המסר חייב לעבור - עובדים זרים המטפלים בקשישים לא יעזו להרים יד על מי שאינם יכולים להתנגד ולעיתים בכלל לענות".

בחודש מרס האחרון הוגש כתב האישום נגד קמיט, לאור תיעוד מצלמות האבטחה שהציבה בתו של הקשיש. לפי כתב האישום, המטפלת החלה לצעוק ולקלל את הקשיש לאחר שישב במיטתו וירק על הרצפה. בשלב מסויים תפסה את ניצול השואה בידו והכתה אותו בחוזקה בראשו ובגבו. אז שבה לחדרה, תוך שהיא מזהירה את הקשיש שלא יירק שוב.

אך בכך לא תמה ההתעללות: בכתב האישום צויין כי המטפלת חזרה כמה דקות לאחר מכן אל החדר, נטלה נעל בית והכתה את בן ה-99 בגופו, מה שגרם לו להתכסות בשמיכתו. בתו של הקשיש צפתה במתרחש בזמן אמת במצלמות שהותקנו בדירה ומיהרה להתקשר לקמיט, תוך שהיא דורשת ממנה לחדול ממעשיה. תוך כדי כך הוזעקה המשטרה לזירה ועצרה את המטפלת.

"אבא אמר שהוא מפחד"

"רעדתי כולי, זו תחושה מאוד קשה", סיפרה מ', בתו של הקשיש, לחדשות 2 לאחר הגשת כתב האישום. "הזדעזעתי. היא באה עם נעל, הרביצה לו וירקה עליו. אבא היה אומר שהוא נאלץ ללכת לישון מוקדם וביקש שלא נשאיר אותו לבד כי הוא מפחד. כשהגעתי הביתה, צפיתי במכשיר הסלולרי שלי במה שמתרחש בבית ואז חשכו עיני. מיד הזעקתי את אחי ופנינו למשטרה. ראיתי סימן כחול על היד שלו. בכל פעם שהוא רצה לקום ממיטתו הוא חטף מכות. היא החזיקה לו את הידיים ונתנה לו סטירות".

הצילומים בהם נראית ההתעללות פורסמו בחודש מרס בחדשות 2. בתיעוד נראית המטפלת כשהיא מכה אותו בנעל ובידיה, יורקת עליו ומקללת אותו. "הנאשמת הטילה בקשיש פחד וניצלה את חולשתו מולה, וזאת עת הייתה אמונה על שלומו וטיפולו במסגרת עבודה כמטפלת בביתו", ציינו בפרקליטות עם הגשת כתב האישום.