דנה (שם בדוי) היא חיילת צה"ל לשעבר שהוטרדה מינית על ידי המפקד שלה בבסיס בדרום. במשך שבעה חודשים היא שמרה את הכל בבטן, עד שהתלוננה במצ"ח והועברה לבסיס אחר, שם החלה לסבול מקשיים נפשיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה התחיל במחמאת קטנות, איזה יפה את, איזה כיף לראות אותך, התגעגעתי אלייך ומהמילים זה כבר התחיל להפוך למעשים", מספרת דנה. "קצת ליטופים, קצת חיבוקים, נשיקות על הראש, התגעגעתי... כשזה התחיל לחצות כבר גבולות הבנתי שמשהו לא בסדר קורה".

החיילת המשוחררת טוענת כי לאחר שחקירה נפתחה נגד המפקד, היא החלה לחוש בקשיים נפשיים. "ברגע שהתחלנו את חקירת המצ"ח החלטתי שאני חייבת עזרה, שאני מרגישה שאני מאבדת את עצמי", מציינת דנה. "התחלתי ללכת לטיפול אצל קב"ן ביחידה, קב"נית שליוותה אותי לאורך החקירה ולאחר מכן הופניתי לטיפול אצל פסיכיאטר שאבחן שאני סובלת מפוסט טראומה והתחלתי לקבל כדורים נגד חרדה. לצערי אצטרך להמשיך איתם עד סוף חיי".

עלייה במספר התלונות על הטרדות מיניות

בצה"ל הסתפקו בנזיפה בלבד. המפקד המטריד נשפט על התנהגות בלתי הולמת - ונשאר בבסיס. "לאט לאט עוד בנות קמו ודיברו. הוא נשאר בבסיס בתפקיד בכיר, תחתיו יושבות חיילות, ללא שום הגבלות כאלה ואחרות", אומרת דנה.

עורך הדין עידן פסח
עו"ד עידן פסח | צילום: www.army.co.il

השנה היא שוחררה מצה"ל, וכעת היא מנהלת תביעה נגד משרד הביטחון במטרה שיכירו בה כנכת צה"ל בשל המצב הנפשי והרפואי אליו הידרדרה. עורך דין עידן פסח, ממשרד כץ, קוזניץ פסח ושות', שמייצג את התובעת טוען כי "התובעת סובלת מאוד בתקופה הזאת. משרד הביטחון מעכב את הטיפול על אף שהעובדות ברורות ולא שנויות במחלוקת. הסיטואציה הנוכחית לפיה מי שתקף את התובעת מצוי עדיין בשירות בעוד שהיא כאזרחית סובלת וצריכה לטיפול רפואי היא לא הגיונית".

בשנים האחרונות חלה עלייה בתלונות על הטרדות מיניות בצבא. על פי צה"ל, זה קורה בשל הגברת המודעות לנושא. בשנת 2013 דווח על 561 תלונות, והשנה המספר צפוי להיות גבוה אף יותר. "המסר שלי הוא לכל אותן בנות, בין אם הן חיילות שהרגע התגייסו ובין אם הן קצינות, הוא שזה המקום שלנו לקום ולדבר", מבהירה החיילת לשעבר. "חשוב מאוד מאוד לא לתת לזה יד ובאמת לקום ולדבר ולהתלונן ולא לחשוב שאת לבד בתוך זה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל רואים בחומרה רבה כל פגיעה על רקע מיני ומשקיעים רבות במיגור התופעה. בעקבות חשד להטרדה מינית נחקר המפקד במצ"ח, ובהתאם להוראת פרקליט צבאי הועמד לדין משמעתי בפני קצינת שיפוט".