הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
הרב פינטו, ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

פרקליטות המדינה הודיעה היום (שני) על סגירת תיק השוחד נגד הרב יאשיהו פינטו, ללא קשר להסדר הטיעון שנחתם איתו, בשל חוסר ראיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הרב פינטו נחשד בתחילה כי שיחד את תת-ניצב אפי ברכה, ראש חטיבת החקירות במטה הארצי של המשטרה, בתמורה להעברת מידע בדבר חקירה בה נקשר שמו - במסגרתה הורשעו היום שניים מחברי עמותת "חזון ישעיה".

קהילת "שובה ישראל", בראשה עומד הרב פינטו, בירכה על סגירת התיק ואמרה כי "כעת הכל יודעים שכל ההסתה נגד הקהילה, מקורה בזדון לב וברצון לפגוע שמה הטוב. על מדינת ישראל לבקש סליחה ומחילה מהרב פינטו על מסכת ההכפשות והעלילות שהיום התברר שאין מאחוריהם דבר".

במקביל לסגירת התיק נגד הרב יאשיהו פינטו, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתבי אישום נגד אברהם ישראל, מייסד עמותת "חזון ישעיה", בעבירות של קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד וגניבה.

1.1 מיליון דולר מכספי העמותה לחשבון הבנק של אשת הרב

נאשם נוסף בתיק הוא אברהם חבלצת, ששימש כרואה החשבון של העמותה, וחשוד גם הוא בעבירות של קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. על פי כתב האישום ישראל הונה את תורמי העמותה שהייתה אמורה לסייע לנזקקים, והשתמש בכספי התרומות לתמיכה כלכלית בעשרות אברכים.

עוד על פי כתב האישום, במהלך שנת 2011 החל להתעורר חשדם של תורמים ביחס לאי-סדרים בהתנהלות העמותה. על רק חששו של אברהם ישראל כי מעשי המרמה שלו עומדים להיחשף, הוא פנה לרב יאשיהו פינטו וביקש את חסותו.

בעקבות פנייה זו, ובהדרכת הרב פינטו, דאג הנאשם להדחת חברי העמותה אשר דרשו את הדחתו של המייסד עד לבירור החשדות ולמינוי מקורבם של פינטו תחתיהם. במקביל הועברו למעלה מ 1.1 מיליון דולר מכספי העמותה אל הרב פינטו באמצעות חשבון הבנק של אשת הרב. הכסף שהועבר לרב פינטו שימש אותו ואת בני משפחתו לצורך ענייניהם האישיים.