בית המשפט העליון דחה הבוקר (חמישי) את ערעורם של מארי פיזם ורוני רון שהורשעו בפרשת רצח הילדה רוז פיזם. בשנת 2011 הורשע רוני רון, סבה של הילדה, ברצח ובת זוגו ואמה של הילדה, מארי פיזם, הורשעה בשידול לרצח. על שניהם נגזר אז מאסר עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט העליון לא הסתפק בדחיית הערעור ואף החמיר הבוקר את הרשעתה של מארי פיזם. כעת היא מורשעת ברצח ולא בשידול לרצח. בית המשפט השאיר את עונשה על כנו, אך ציין שהרצח בוצע בצוותא על ידי הסב והאם והחמיר את הרשעתה של האם מבחינה עקרונית.

עוד לפני הדיון שנערך הבוקר בבית המשפט העליון, אמרה אמו של רוני רון, ויויאן: "רוני לא אשם, הוא חף מפשע והוא יכול לצאת כבר (מהכלא). הוא לא קשור לבעיה".

נדחה ערעורו. רוני רון, הבוקר (צילום: חדשות 2)
נדחה ערעורו. רוני רון, הבוקר | צילום: חדשות 2

"מי שמכיר את כוחו ונותן מכה לילדה מתכוון להורגה"

הרכב של שלושה שופטים, בראשות נשיא בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, גזר את מאסר העולם על השניים לפני כשלוש שנים. במהלך אותו דיון הציגו פרקליטיו של רון קו הגנה חדש, במסגרתו נטען כי רון הוא "מומחה לאמנויות לחימה, וזו הסיבה שהמכה לרוז הייתה קטלנית". לאחר התייעצות הודיעו השופטים כי הם דוחים את הטענה. "מי שמכיר את כוחו ונותן מכה לילדה קטנה, מתכוון להורגה", אמר נשיא בית המשפט.

החוק קובע כי אדם שהורשע ברצח בכוונה תחילה יישלח למאסר עולם - ועונש זה בלבד. עם זאת, העונש החמור נגזר גם על האם שהורשעה בשידול לרצח. מארי פיזם, ששמעה בזמנו את הכרעת הדין, התמוטטה באולם הדיונים בבית המשפט.

השופטים התייחסו לחלקה של האם ברצח ואמרו כי "מערכת היחסים המורכבת והמיוחדת בין הנאשמים יצרה תרחיש שלפיו שידלה הנאשמת והפצירה בנאשם להיפטר מרוז. היא הייתה מודעת לכוח ההשפעה שלה עליו ולאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית בהכירה את הנאשם ובכך שחפצה בתוצאה הקטלנית, גם אם כמוצא אחרון".

רוז פיזאם (צילום: חדשות 2)
רוז פיזם ז"ל | צילום: חדשות 2

רון: "הגוף שלה היה שמוט, הבנתי שגמרתי אותה"

רצח הילדה פוענח כבר בשנת 2008, אולם הדיונים בתיק נמשכו לאורך זמן רב בשל מורכבותו הרבה, ובעיקר עקב התנהגות הנאשמים ששינו את גרסותיהם מספר פעמים עד כדי שגם בכתב האישום נגדם לא נכלל פירוט מדויק שתיאר כיצד ומתי בדיוק ביצעו את המעשים המיוחסים להם.

רוז נרצחה כשהייתה בת ארבע. בפרקליטות התלבטו ארוכות עד שלבסוף הוחלט שם להגיש נגד השניים כתב אישום בגין רצח. "במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה גרמו הנאשמים, או מי מהם, בהחלטה משותפת ובמתכוון למותה של רוז, בדרך ובמקום שאינם ידועים למאשימה", נכתב בכתב האישום.

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה".