אולמרט בדיונים
אולמרט בדיונים | צילום: חדשות 2

פרק נוסף בעדות זקן נגד אולמרט: בבית המשפט המחוזי בירושלים נמשכים גם הבוקר (חמישי) הדיונים במשפט טלנסקי, והחקירה הנגדית של שולה זקן - במהלכה מנסים פרקליטיו של אהוד אולמרט לערער על אמינות ההקלטות של זקן. רוזובסקי טען בדיון כי זקן מחקה עשרות שיחות "שלא היו נוחות לה" בטרם העבירה את החומר לפרקליטות. כאשר אולמרט גיחך במהלך המשפט, צעקה לעברו זקן: "תפסיק לצחוק, אתה יודע את האמת!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת החקירה הנגדית שאל עו"ד אייל רוזובסקי, פרקליטו של אולמרט, על הסיבות שבגללן הקליטה זקן את ראש הממשלה לשעבר: "העדת שהקלטת את אולמרט כי התגעגעת לקולו מאחר שלא נפגשתם מספיק באותו זמן. זה לא מסתדר עם כך שלאחר מכן אמרת שלא האזנת לקלטת".

"אתה מייחס לי תחבולות רבות שעשיתי לאיש הגדול הזה", השיבה זקן. "מה זה משנה אם הקלטתי בשל הגעגוע או כי רציתי להציל את עורי?". בהמשך דבריה פנתה זקן לשופטים ואמרה "שבע שנים שאני שומרת על אהוד אולמרט. עו"ד רוזובסקי מנסה להתיש אותי". זקן טענה כי אולמרט הפקיר אותה במשפט הולילנד: "בזמנו לא חשבתי שההקלטות יצילו את עורי אבל אני שמחה שיש לי את הקלף הזה, את הג'וקר הזה.

רוזובסקי ניסה להקשות על זקן ולהבין מה הסיבה להקלטות: "אם הקלטת כדי להיזכר או לדווח לבני משפחתך למה לא הודעת על כך לאולמרט? למה להקליט אם הוא מגיע להסביר למשפחה". השאלה גרמה לעימות חריף בין השניים, וזקן השיבה לעברו: "רוצה שאתפוצץ עליך? אין לי כוח לצעקות שלך. רק תשע בבוקר. אני סובלת את זה יום יום. אני באה ממקום שקשה להיות בו. לא צריך לצעוק עליי. אני אענה על הכל".

שולה זקן ובנה, ארכיון
שולה זקן ובנה, ארכיון | צילום: איתי נדב, mako

"ההקלטה לא משקרת - מה חשובה הסיבה?"

השופט יעקב צבן נזף בצדדים: "הדיון הזה לא מתקדם, אי אפשר להתעכב על כל דבר ולהתנגד לכל שאלה. הדיון צריך לזרום יותר". לאחר מכן הסבירה זקן כי הקליטה אחרי ש"הוא (אולמרט) ביקש ממני לשנות גרסאות. לא הייתי צריכה תחמושת נגדו - הקלטתי כי לא יכולתי לעקוב אחר הגרסאות. כל פעם הוא ביקש ממני לומר משהו אחר. לא הייתי צריכה להזיק לו, הוא עשה את זה בעצמו. אני יודעת שהקלטתי כי רציתי לספר לו על עסקת הטיעון שהציעו לי".

"אולמרט אמר שמנסים לסכסך בינינו. אנשים כל הזמן אמרו לי שהוא ימכור אותי", הוסיפה זקן, "אולמרט כל הזמן אמר לי לומר בעדות דברים שונים - עובדה שבסוף התמוטטתי על דוכן העדים". רוזובסקי נזף בזקן וטען כי העובדה שלא האזינה להקלטות מוכיחה שהסיבות שמסרה להקלטות הן שקר, אך זקן השיבה לעברו: "ההקלטה לא משקרת. מה חשובה הסיבה?". גם השופט צבן מחה על חזרתו של רוזובסקי על שאלותיו: " השאלות הן אותן שאלות והתשובות הן אותן תשובות".

"הוא היה עושה לי מין שטיפות מוח כאלה - אחרי שהיינו נפרדים הייתי מתקשרת אליו ואומרת לו 'אני לא זוכרת מה אמרת'", הסבירה זקן. לדבריה, הרעשים בהקלטות מעידים על כך שלא ייחסה חשיבות: "הזזתי את הצרור שעליו היה הדיסק און קי באמצע השיחה". רוזובסקי שאל את זקן האם נעשו שינויים בהקלטות, וטען כי השיחות הועברו למחשב. זקן אישרה כי אכן העבירה את ההקלטות למחשב כדי להעבירן לעורך דינה.

האם נדב זקן מחק את ההקלטות?

פרקליטו של אולמרט ניסה בשנית להקשות על זקן: "מישהו מחק שיחות, אי אפשר להתווכח עם המכשיר". זקן שבה והכחישה: "אני לא מחקתי הקלטות, אין לי מושג מי מחק. למחוק ולהעביר הקלטות זה גדול עליי ". רוזובסקי שאל האם בנה של זקן מחק, וזו השיבה: "אז תזמין אותו לחקירה, אין לי תשובות ואני לא אמציא כאלה".

רוזובסקי טען כי זקן מחקה שיחות "שלא היו נוחות לה", והעדה אמרה בתגובה: "הוא יכול לשאול 100 פעם אבל אני לא יודעת מה נעשה בדרך אם נעשה משהו בדרך. יכול להיות שמישהו עשה לי טובה ומחק שיחות אישיות ולא רלוונטיות. אני לא ביקשתי שמישהו ימחק משהו".

"אולי נדב החליט על דעת עצמו למחוק - אני לא מחקתי כלום", הוסיפה זקן שהודתה לבנה. "אני מודה לנדב אם היה לו רצון להגן על אמא שלו, כבוד אין פה במשפט. הבן שלי אולי רצה לשמור על הכבוד שלי. תודה לך נדב".

"התרשלתי ברישום ההוצאות בקופה של מסר"

לאחר הפסקה קצרה בדיון, שב עו"ד רוזובסקי לחקור את זקן, והפעם בנושא היומן שניהלה שהוצג רק כעת. "על פי הנטען, הקופה של אורי מסר הייתה קיימת גם לפני שעבדת במשרד המסחר והתעשייה - האם מאז ומתמיד רשמת מה שהתקבל ממסר?". זקן הבהירו כי רשמה פעילות שבוצעה בקופה "כי לא יכולתי לעקוב אחריה. הוא היה מביא את הכסף בעצמו - הקופה הייתה פעילה גם בתקופה בעירייה". זקן הוסיפה כי "עיקר העבודה שלי הייתה היומן. בדרך כלל הרישום היה בזמן אמת, אבל לא כל תנועה בקופה נרשמה - היו הרבה הוצאות כספים שלא נרשמו".

עם זאת, הבהירה זקן, "הפקדות כספים נרשמו במלואן. בגלל זה הייתי צריכה לבקש מאורי לספור את הכסף ולעדכן אותי. התרשלתי ברישום הוצאות הכספים. יכול להיות שהתרשלתי גם ברישום ההפקדות. היה הרבה כסף". זקן אמרה כי אולמרט עבד מאוד קשה, "ואני לא אומרת את זה בציניות - הכסף והקופה הסודיים היו מאוד חשובים לאולמרט. אם אתה רוצה לומר שלקחתי כסף זה גם בסדר. אולמרט טס לחו"ל כל שני וחמישי ולכן הוא היה צריך את הקופה. אמרתי לאולמרט שהיומנים שלי לא שווים, שמחקתי אותם והמשטרה לקחה את התוכן ממחשבי הגיבוי. אמרתי לו שאין לו ממה לפחד כי היומנים מבולבלים". רוזובסקי הטיח בזקן כי המציאה את הכל, והיא השיבה: "לא כדאי לך שאני אומר עבור מה שימש הכסף, זה צהוב".

"אני מחקתי את היומנים, חשבתי שזה יציל את אהוד ולכן אמרתי לכולם שהם מבולגנים", המשיכה זקן ואמרה. "הבנתי מאהוד שמה שמטריד אותו זה היומנים, רשמתי את הסכומים שהתקבלו מטלנסקי, אני לא יודעת אם נרשמו כספים גם מדכנר. אהוד היה נותן לי כסף ואני הייתי מעבירה את זה למסר. הוא לא תמיד אמר לי את המקור שלהם. מאוד רציתי להיות עדת מדינה לכן היה חשוב לי לדייק. כשאהוד אמר לי שם רשמתי אותו ליד הסכום".

לאחר מספר ניסיונות של רוזובסקי לקטוע את דבריה, תקפה אותו זקן: "אני לא רוצה לחזור לנווה תרצה כל כך מהר, ואתה עובד לפי שעה. אל תקטע אותי. הסכומים שרשומים ביומן נכונים. אולי יש בעיה עם התאריכים. אולמרט היה סופר את הכסף מתחת לשולחן ואני ספרתי את הכסף מעליו".