צפו בסיפורים המעניינים של 29.12 לאורך השנים (צילום: יוסי זילברמן, חדשות)
הטריד עובדות - והמקרה טויח? סלע | צילום: יוסי זילברמן, חדשות

האנס הסדרתי הטריד שוב סוהרות בכלא - והמקרה טויח: כך לפחות טוען עובד סוציאלי לשעבר בשירות בתי הסוהר, במכתב חריף ששלח למבקר המדינה - בו התריע על המחדל, המהווה חלק משרשרת מחדלים בבית המעצר "ניצן" שברמלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענתו, סלע הכלוא באגף 6 בבית המעצר, ביצע עבירות מין כלפי שתי עובדות שנכחו באגף. העובדות דיווחו על המקרה להנהלת בית המעצר - אולם האירוע לא דווח למשטרה כמקובל, כך שב וטוען העובד.

זוהי לא הפעם הראשונה שהאשמות על הטרדות מופנות כלפי סלע בבית הסוהר. במרס 2011 הוחלט בשב"ס כי הוא לא יטופל על ידי סוהרות לאחר שהטריד נשים איתן בה במגע במהלך מאסרו. בין היתר נהג סלע להפשיל את מכנסיו בפניהן ולבצע מעשים מגונים. הנחייה נוספת שהועברה היא להפחית את המגע של סלע גם עם קצינות חינוך ועובדות סוציאליות.

"עצור לא התקלח 18 ימים, חרקים עוקצים אסירים"

אלא שלא רק על הטרדות מצביע העובד במכתבו - גם על שורת ליקויים חריפה במיוחד. אחד האגפים בבית המעצר "שרוי בתנאים אנטי-סניטריים מובהקים", כך לטענתו. לדבריו, עצורים נאלצים לאכול שני פרטי מזון בלבד שאינם מספקים או משביעים, וכי בתאיהם מתרוצצים ג'וקים - וכי הם סובלים מעקיצות חרקים.

10 שנות מאסר למצבע אונס בבת 9 (צילום: חדשות 2)
טענות לתנאים קשים לאסירים בכלא | צילום: חדשות 2עוד טוען העובד כי במקום חסר ציוד מינימלי להיגיינה וניקיון, וכי אפילו היה מצב בו אסירים לא התקלחו במשך ימים שלמים. אחד העצורים אף פנה לעובד אחרי שלא התקלח ב-18 הימים שחלפו מאז החל מעצרו.

בספטמבר האחרון הורתה הנהלת הכלא להעביר את העובד מתפקידו, ובתגובה הוא עתר על ההחלטה לבית המשפט המחוזי מרכז.

שב"ס: "לא הוצגו דוגמאות קונקרטיות לטענות"

בשירות בתי הסוהר אומרים כי ההחלטה להעביר את העובד מתפקידו הינה "סבירה, מידתית ונכונה בנסיבות העניין, ובוודאי מצויה במסגרת מתחם שיקול הדעת הרחב המסור לשירות בתי הסוהר כארגון".

עוד העלו בארגון חשש לגבי מידת התאמתו של העותר לתפקיד עקב מה שהגדירו 'מצב נפשי ירוד עם גוון חרדתי': "לשב"ס יש אחריות לא רק כלפי העותר כסוהר המשרת בין שורותיו, אלא גם ובעיקר, ביחס למטופליו האסירים, אשר לגביהם נדרש להבטיח, כי יקבלו טיפול נאות, על ידי גורם מטפל שאין ספק בדבר יציבות מצבו הנפשי ומידת מסוגלותו לביצוע התפקיד באופן מיטבי".

כלא, בית סוהר (צילום: רויטרס, חדשות)
התנהלות בלתי הולמת בבית הסוהר? | צילום: רויטרס, חדשותעל טענותיו אודות תנאים ירודים ובלתי הולמים השיבו בשב"ס: "העותר התקשה לספק דוגמאות קונקרטיות. הוא לא הציג מחדלים או התנהלות חמורה מצד הגורמים בכלא".