איבד יד בהכנה (צילום: רויטרס)
איבד יד בהכנה | צילום: רויטרס

הנער בן ה-16 מרחובות שהחל לעבוד בחנות פלאפל היה משוכנע שמצא עבודה שתספק לו פרנסה, אבל לא האמין שהמשרה הזו תשנה את חייו. בכתב התביעה שהגיש השבוע, הוא מאשים את בעל החנות באחריות לתאונת עבודה שהביאה לקטיעת יד ימין שלו בעת שעסק בטחינת חומוס. במסגרת התביעה הוא דורש מיליוני שקלים פיצויים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התביעה הוגשה לבית משפט השלום בראשון לציון באמצעות עו"ד אסף עוזירי ועו"ד איתי קורש ממשרד מרקמן את טומשין. על פי כתב התביעה, ב-25 לאפריל 2013, שלושה שבועות בלבד לאחר שהחל לעבוד בחנות ובמהלך עבודתו בשעות הבוקר, ביקש בעל החנות מהנער לטחון גרגירי חומוס באמצעות מטחנה חשמלית. במהלך דחיסת החומוס לתוך פיר המטחנה החשמלית, נתקעה ידו של הנער בתוך פתח המכונה.

למקום הוזעקו כוחות כיבוי והצלה במטרה לשחרר את ידו של הצעיר מהמטחנה. לאחר שלא הצליחו לשחררו, פונה מהמקום באמבולנס לבית החולים קפלן, שם הוכנס בדחיפות לחדר הניתוח ועבר ניתוח לכריתת יד ימין. על פי התביעה, סובל התובע מפגיעה נפשית בין היתר מפוסט טראומה וכן מכאבים והגבלות בידו הימנית המלווים בפגיעה עצבית. המוסד לביטוח לאומי קבע לו נכות בשיעור של 96%.

הנער, באמצעות פרקליטיו, טוען כי בעל החנות עבר על תקנות עבודת נוער, כשהעסיק אותו בעבודה שאסורה לנער בן גילו. בנוסף נטען כי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנותו של בעל החנות שהותיר את הנער חשוף לסכנה, לא דאג לסביבת עבודה בטוחה לעובדיו ולא פיקח או הדריך את עובדיו על הדרך הבטוחה לביצוע עבודתם.

עוד נטען כי בעל החנות הורה לנער לבצע עבודה שהוא אינו מוסמך או אינו בעל כל הכשרה לעשות, לא צייד אותו באמצעי המיגון הנדרשים, בכלי עבודה מתאימים ובטיחותיים וזלזל בשלומם וביטחונם האישי של עובדיו תוך הפרת הוראות פקודת הבטיחות והפיקוח בעבודה.

הנער טוען כי תאונת העבודה הפכה אותו מאדם שמח, פרודוקטיבי, פעיל ויצרני לאדם הנתמך בזולת ומתקשה מאוד להשתכר למחייתו. "הנער סובל מהגבלות ואינו מסוגל לבצע עבודה פיזית מה שצפוי לגרום לו להפסדי השתכרות אדירים ולהזדקק בעתיד לעזרת הזולת בגין מגבלותיו האדירות" הוסיפו עורכי דינו. "הצורך להסתגל לתלות שגורמת הפציעה לתובע דורש ממנו כוחות נפש אדירים".