בית המשפט הגבוה לצדק
הכנסת תוכל לעקוף את פסיקות העליון | צילום: רויטרס

הכנסת תוכל לעקוף את החלטות בית המשפט העליון: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של חברת הכנסת איילת שקד הקובעת כי לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו יתווסף סעיף שיאפשר לכנסת לחוקק חוק שנפסל על ידי בג"ץ למשך 4 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החוק, שיאפשר למעשה לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו, עבר ברוב של 8 שרים מול 3 שהתנגדו: שרת המשפטים ציפי לבני שהודיעה שתגיש לממשלה ערר על ההחלטה, שר המדע יעקב פרי ושרת הבריאות יעל גרמן. אם ההצעה לא תיפסל בערר, היא צפויה לעבור לדיונים והצבעות בכנסת.

הצעת החוק נועדה להסדיר את היחסים בין הכנסת לבית המשפט העליון, ועל פיה יהיה ניתן לעקוף את בג"ץ ברוב של 65 חברי כנסת בלבד. עוד על פי ההצעה, בחקיקה יעוגנו שני עקרונות נוספים: סמכות בית המשפט העליון לפסול חקיקה, וקביעת תנאים לפיהן תהיה רשאית הכנסת לחוקק חוקים שיעקפו את בג"ץ.

איילת שקד
"ההצעה - צעד להחזרת הריבונות לעם". שקד | צילום: חדשות 2"הרגע אושרה בוועדת שרים לחקיקה הצעת החוק שלי להוספת פסקת התגברות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו", כתבה ח"כ איילת שקד בעמוד הפייסבוק שלה. "זהו עוד צעד להפרדת רשויות תקינה והחזרת הריבונות לעם".

ביקורת משמאל: "הצעת החוק מסוכנת"

שרת המשפטים לבני אמרה בדיון: ״גם לי לעיתים יש ביקורת על בית המשפט העליון, אבל כאן מדובר במאבק גדול בהרבה. ההצעה הזאת מאפשרת לכנסת ברוב קואליציוני מקרי לרמוס כל זכות שהיא חלק מהיותנו מדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה לבני והדגישה שלא תיתן ש"ינצלו את הצעת החוק כדי לפגוע ולחרב את בית המשפט העליון - זו לא הדרך הנכונה".

תערער על ההחלטה. השרה לבני | צילום: חדשות 2

לביקורת הצטרפה גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "ועדת השרים של ממשלת ישראל היא מופקרת וחסרת אחריות, שמקבלת החלטות על בסיס אג'נדה פוליטית תוך נכונות לפגוע בזכויות אדם. מדובר בהחלטה מסוכנת שמבקשת לפגוע בבג"ץ בגלל שפסיקותיו אינן תואמות את השקפתם הפוליטית של חברי הממשלה".

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) ביקר אף הוא בחריפות את החלטת ועדת השרים: "החוק הזה איננו רק התקפה על בית המשפט, אלא הוא התקפה ישירה על זכויות היסוד של כל אחד ואחת מאתנו האזרחים. הקביעה שרוב דורסני יכול לבטל ולרמוס את כבוד האדם וחירותו משמעותה שלא תהיינה עוד זכויות יסוד מוגנות במדינת ישראל".