יונתן היילו (צילום: נועם מושקוביץ, חדשות)
היילו בבית המשפט, היום | צילום: נועם מושקוביץ, חדשות

יונתן היילו נאנס פעמיים לפני ארבע שנים. בפעם השלישית - הוא החליט לעשות מעשה והרג את האנס, מעשה שבעקבותיו הורשע ברצח - ונשלח ל-20 שנות מאסר. היום דן בית המשפט העליון בערעורו של היילו - אלא שהשופטים התקשו לקבל את גרסתו לפיה פעל מתוך הגנה עצמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא התבייש לספר על מה שעבר, הוא עבר תהליך, היה קשה לו לספר את סיפור הסחיטה וסיפור ההתעללות המינית", טען בפני השופטים עו"ד אלון אייזנברג המייצג את היילו. "הוא היה רואה את ירון (הנרצח) והיה משקשק במכנסיים, הוא פעל מתוך הגנה עצמית", טען עורך דינו.

אלא שהשופט אורי שוהם הקשה: "איך אפשר לדבר על הגנה עצמית אחרי שהנאשם פגע אחר הפגיעה המינית בלבנה בראשו?". "אדוני מתחמק ממתן תשובה!", גער השופט בעורך דינו של היילו. "איפה נכנס האלמנט של הגנה עצמית כאשר הוא מכה אותו בראשו בלבנה?".

השופט חנן מלצר הוסיף ותהה: "עד עכשיו לא ראינו בכל העולם מקרה כזה שהכירו בו כהגנה עצמית. איך ניתן להסביר כי רוצץ את גולגלתו כחלק מהגנה עצמית? בסיטואציה כזאת לא היה ולא יהיה אספקט של הגנה עצמית אלא אם כן יביא עורך הדין אסמכתא, מכל מקום בעולם", ציין מלצר.

אלא שבניגוד לאווירה בתוך בית המשפט, עשרות רבות של תומכים בהיילו ובמשפחתו התאספו מחוץ לבית המשפט למפגן חיזוק ותמיכה. הדיון הסתיים ללא החלטה, והיא תימסר במועד מאוחר יותר.

היילו חנק את המנוח - ורוצץ את ראשו בלבנה מספר פעמים

היילו בן ה-25 הורשע בספטמבר 2013 ברצח ירון איילון בשנת 2010, והוא נידון ל-20 שנות מאסר על רצח. היילו טען כי נאנס פעמיים על ידי איילין ופעל מתך הגנה עצמית, אך בית המשפט המחוזי בלוד קבע כי הרצח לא היה מוצדק.

את היילו מלווים בדיון נציגים של ארגונים חברתיים, אנשי ציבור ומשפטנים שתומכים בערעורו. פרקליטו ביקש מבית המשפט להתייחס אליו כפי שהתייחסה המערכת המשפטית לחוואי שי דרומי שירה למוות בגנב שחדר לחווה שלו, וזוכה מכל אשמה.

בכתב האישום המצמרר שהוגש נגד היילו והוביל להרשעתו, מתואר כיצד חנק את איילין - ולאחר מכן נטל לבנה והכה אותו מספר פעמים, עד שמת. היילו הסגיר את עצמו למשטרה ואף שחזר את מעשיו בפני החוקרים. עו"ד אלון אייזנברג, פרקליטו של היילו, טען לאחר ההרשעה כי "בית המשפט הרשיע קורבן אונס. הוא נאנס פעמיים על ידי אותו אדם שגרם למותו. בפעם השלישית הוא לא היה מוכן לכך ואז עשה את אשר עשה".

משפחתו של היילו בביהמ"ש (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
משפחתו של היילו באולם, היום | צילום: חדשות 2

היילו: "הבן אדם הזה הרס לי את החיים"

עוד הוסיף פרקליטו של היילו כי "יונתן לא תכנן לפגוש את האנס, לא לנקום בו ובטח שלא להרוג אותו. האנס הופיע במקום שבו יונתן ישב, לקח אותו באיומים כמו בפעמים הקודמות, אלא שהפעם הוא לא הסכים להיאנס שוב והקדים אותו".

בריאיון לחדשות 2, בטרם התקבל גזר הדין, אמר היילו: "עברתי התעללות מינית, שזה דבר מאוד מאוד משפיל. בעצם אני כבר נחשב כמו בן אדם מת אחרי כל מה שעברתי. הבן אדם הזה הרס לי את כל החיים. אנס אותי. למרות זאת הם גם רוצים לגזור עליי 30 שנים בכלא".

"לא תיכננתי את זה, אבל אחרי כל מה שהוא עשה לי ואחרי כל מה שעברתי, כן רק רציתי שהוא ימות", הוסיף. "זאת הייתה הגנה עצמית. אף פעם בחיים שלי, גם בחלומות הכי גרועים שלי, לא חשבתי שאני אעשה דבר כזה".

מבחינת היילו, לא היה פיתרון אחר. "אם הייתי הולך למשטרה, יש לו קשרים מהכלא", הוא מסביר. "היו באים והורגים אותי. היו באים ופשוט מאוד הורגים אותי. זה דברים שאסור להגיד בנתניה. מילה אחת יכולה לגרום ישר למוות. לא היה לי עם מי לדבר על זה, התביישתי לדבר על הדבר הזה. חנקתי אותו, הייתה שם אבן וככה זה קרה", תיאר. "לא תכננתי שהוא ימות, אבל אחרי כל מה שקרה, אחרי כל מה שעברתי - זו הייתה הגנה עצמית".