אהוד אולמרט ועורך דינו (צילום: עידו ארז)
אולמרט בבית המשפט, היום | צילום: עידו ארז

זקן שבה לדוכן העדים לחקירה צולבת: לאחר עדותה הדרמטית בתחילת השבוע נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ופתיחת המשפט בפרשת טלנסקי, התייצבה הבוקר (חמישי) ראש לשכתו לשעבר שולה זקן בבית המשפט המחוזי בירושלים - על מנת להיחקר על ידי ההגנה, שמנסה לקעקע את אמינותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

כבר בפתח הדיון נוצר עימות בין הצדדים, לאחר שהתובע אורי קורב ביקש מאולמרט לא ליצור קשר עם זקן במהלך הדיון. ראש הממשלה לשעבר אמר בתגובה: "עוד שקר של השקרן קורב", ופנה לשופטים והודיע "לא היה ולא נברא. עוד שקר".

עורך הדין רוזובסקי אמר לזקן: "את תכננת מספר שנים למכור את אולמרט אם תראי שאת נמצאת בסיכון ולצורך כך נערכת והקלטת הרבה שיחות וגם בתוך השיחות הכנסת משפטים שיום אחד תוכלי להציג אותם. תכננת לסחוט מאולמרט כסף ולסחוט אותו אם לא אקבל כסף כאן ועכשיו. כשראית שהסיכון משתנה שינית לחלוטין גרסאות ולמכור את אולמרט כדי להגן על עצמך".

זקן השיבה לו בזעם: "אם אני משקרת ואם לפני שנים כבר החלטתי למכור את אולמרט... איך אחת כמוני יכולה להערים על אהוד? מי שהיה ראש ממשלה? אני יכולה לשאול אותו שאלות מכוונות. בחיים לא חשבתי על כך. ב-1988 הוא כבר לימד אותי לשקר בפרשת החשבוניות, הוא לימד אותי את השיטה. איך לרמות ולגנוב כסף כדי שהוא יוכל לטוס לרחבי העולם בכורסא נשכבת. הוא לימד אותי את השיטה".

זקן: "הוא ביקש שאשקר - ושיקרתי" (צילום: חדשות 2)
זקן: "הוא ביקש שאשקר - ושיקרתי" | צילום: חדשות 2

"אולמרט הפליל את עצמו"

"אני רוצה להשיב מעט כבוד לאולמרט", טענה זקן, "אני מלווה את האיש הזה 40 שנה. 40 שנה אני מקליטה אותו? 40 שנה אני מתכננת להציל את עצמי?". "ב-40 שנה עשינו הרבה טובים לא טובים. גם כמה דברים טובים. אבל אם האיש כזה ישר מה יש לי לתכנן? הוא רצה לקבור אותי עמוק באדמה! הוא כתב לי לפני טלנסקי שהוא סומך עליי. הפתק הזה נשאר אצלי בארנק. היו המון ניירות שיכלו להפליל אותו - הוא הפליל את עצמו. אני לא הייתי צריכה ראיות. אני לא הייתי צריכה לתפור לו תיק. הוא עשה את זה בעצמו."

סניגורו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי, שאל את זקן על שקריה במשפטים השונים: "אמרת שבשביל כסף היית מוכנה לשקר, וכל הזמן שיקרת עבור אולמרט". זקן ענתה בתגובה כי "לא כל הזמן - ידעתי שאני משקרת. שיקרתי וידעתי שאני משקרת לבקשתו". כמו כן טענה ראש הלשכה לשעבר כי בחקירתה במשטרה שמרה על זכות השתיקה "על מנת שאהוד יוכל להגן על עצמו".

לאחר מכן שאל אותה רוזובסקי על עמדתה האישית כלפי אולמרט: "אני מודה לקדוש ברוך הוא שלא גרם לי לשנוא אותו. לא הייתה אהבה כמו האהבה שלי כלפיו. אין לי שום שנאה. יש בי צער גדול". זקן הוסיפה כי אינה רוצה שאולמרט יילך לכלא: "אני משלמת על טעויות שאני עשיתי. שיקום אחד באולם שרואה שנאה בעיניים שלי. אני מאוכזבת אני כואבת אבל לא שונאת".

סיפקה ראיית זהב נגד אולמרט. שולה זקן (צילום: עידו ארז)
זקן בפתח הדיון | צילום: עידו ארז

"אחרי השידור כתבתי לאולמרט: התביישתי"

"אני אישה פשוטה. אתה שואל שאלות של עורכי דין", הוסיפה זקן, שטענה כי "התהפכה" נגד אולמרט לאחר שעו"ד רועי בלכר, פרקליטו של אולמרט, טען בריאיון ל"עובדה" כי זקן שקרנית. "ראיתי את בלכר קורא לי שקרנית בטלוויזיה. באותה שנייה הייתי לבד בבית. התקשרתי לאדון אולמרט. אהוד אמר שהוא לא יודע. עוד מעט אספר לכבודכם על דברים שאולמרט לא ידע".

"אולמרט אמר לי להגיד בתגובה שכל מה שאמרתי בבית המשפט - אני עומד מאחוריו", הוסיפה זקן, שהעבירה את התגובה המפורשת לעורך דינה לצורך שידור התכנית. "אחרי השידור כתבתי לאולמרט מילה אחת: התביישתי". במהלך החקירה הנגדית הדגישה זקן את מערכת היחסים הטובה שהייתה לה עם עו"ד בלכר: "בלכר חקר אותי ואני לא זוכרת שהוא קרא לי שקרנית או נתן לי הרגשה שאני לא דוברת אמת. אחרי דיון של הולילנד בלכר שאל אם הוא יכול לנשק אותי".

"כשאתם הרשעתם אותי וזיכיתם את אולמרט הוא אפילו לא אמר לי שלום", אמרה זקן לשופטים. "נפגעתי עד כדי כך שחברה שלי אמרה לו 'שולה לבד'. לאולמרט לא היה זמן לשאול מה שלומי. הוא התחבק עם כולם ולי הוא שכח לומר שלום".

שולה זקן (צילום: חדשות 2)
"לא חמדנית, ראיתי כסף" | צילום: חדשות 2

"אני לא חמדנית, ראיתי כסף בחיים שלי"

לאחר שנשאלה לגבי דברי בנה, לפיהם אולמרט בגד בזקן כבר לפני כשבע שנים עם תחילת החקירות נגדו, הבהירה זקן כי היא "נסערת אחרי שקראו לי מושחתת. אני מבינה את ההרגשה של בני נדב. משפחתי שילמה מחיר יקר - אני לא גידלתי אותם". עו"ד רוזובסקי שאל את זקן: "האם את אישה חמדנית?" וזקן השיבה: "תהיתי מתי תבוא השאלה הזו. אני לא חמדנית - היהלומים שעליי הם היהלומים שלי. אני לא חמדנית, אפילו לא בקטנה. ראיתי כסף בחיים שלי. יש אנשים שהסתנוורו מכסף".

פרקליטו של אולמרט עימת עם זקן עם קביעת בית המשפט במשפטו של חיים רמון בו העידה: "בית המשפט קבע שלא אמרת אמת". זקן השיבה לו: "נכון. אתה רוצה לבייש אנשים? חשבתי שאולי כל זה היה בשביל להשתמש בי לדברים האלה, אם אפשר לקחת אישה נאמנה כמוני ולבקש ממנה לשקר. מישהו ביקש ממני לשקר ואני שיקרתי על דוכן העדים". בהמשך החקירה הודתה זקן כי "לא דייקה" בחקירתה בפרשת רשות המסים בה הורשעה, אך לעומת זאת "במשפט הולילנד הודתי בהכל בבית המשפט - אני שיקרתי רק כדי להגן על אהוד".

_OBJ

עורך הדין: "רוצה תשובה, לא סיפורים"

בנוגע לדיונים על הסדר הטיעון של זקן, הבהירה כי "לא הייתי מוכנה כי לא רציתי להגיד שאהוד אומר מאחורי זה". בהמשך טענה זקן כי "פחדתי. לא עליי אלא עליו. בכיתי. אמרתי לו שכל כך חבל שלא עזרת לי עם שכר לעו"ד ושלחת אותי לסנגוריה כי אז זה לא היה קורה". החקירה הנגדית הסתעפה כאשר השמיע עורך הדין הקלטות משיחה בין שולה זקן למתקשרת, לה סיפרה זקן על ההקלטות: "אמרתי לה שאני מקליטה אותה. הטלפון היה על השולחן. אחרים לא ידעו שאני מקליטה אותם".

זקן הסבירה כי הבסיס לשיחה היה חששה מפני עורכי הדין: "רציתי לסיים עם כל העניין אבל אהוד אמר שככה הוא לא יוכל לרוץ לראשות הממשלה". כמו כן הודתה זקן כי באחת השיחות אמרה למתקשרת כי היא "תקרע" את אולמרט בשל התנהגותו.

עורך דינו של אולמרט שאל את זקן: "את הקלטת הרבה אנשים? האם הקלטת שיחות של אולמרט שלא הבאת למשטרה?" זקן טענה שהקליטה, אך לא מחקה שיחות: "אני לא זוכרת כמה דיסק או קי להקלטות קיבלתי. אני לא ידעתי להפעיל אותם. לא ידעתי להשמיע את ההקלטות. אני לא מחקתי". עו"ד רוזובסקי הקשה עליה: "ההקלטה מ-2011 היא ההקלטה הראשונה בה הקלטת אי פעם מישהו? אני רוצה תשובה. לא סיפורים". זקן אמרה לו בתגובה: "אני לא יודעת להגיד. לך קשה לשמוע סיפורים אבל מה לעשות שזה סיפור חיי".

זקן נשאלה האם הקליטה את עורך דינה עופר ברטל, ומה עלה בגורל ההקלטות הללו: "את ברטל הקלטתי בידיעתו כהכנה לעדות. דיברנו והייתי אמורה להקשיב לזה ולהתכונן. לכן ההקלטות". זקן אמרה כי אין לה מושג מי מחק את ההקלטות: "הטלפון שלי הסתובב במשטרה - לא צריך את ההקלטות של ברטל, יש את ההקלטות של אהוד - אם אתה רוצה לפתוח את תיק הולילנד נפתח אותו".

_OBJ

זקן: "לא זכרתי את ההקלטות"

כאשר העלה עו"ד רוזובסקי ספקות לגבי ההקלטות ושאל כיצד אולמרט הוא המוקלט הראשון במכשיר: "אני קיבלתי את המכשיר מהחברה, זה היה צעצוע. תודה לבורא עולם על ההקלטות". הפרקליט שאל את זקן מדוע שיקרה במשטרה לגבי ההקלטות: "לא אמרתי את מה שהייתי אמורה להגיד. העו"ד שלי אמר לי שאין עסקה כי לא סיפקתי לפרקליטות את הסחורה".

לדברי זקן, התפנית חלה כאשר "הבן שלי אמר לי שיש הקלטות. אני לא זכרתי את זה. אמרתי לעו"ד שלי שאין בשיחות כלום. זה שיחות מלובי של מלון. הוא אמר לי תני לי לשמוע. זו האמת לאמיתה". עורך הדין קרא נגדה: "תיכף נראה כמה אמת לאימתה זו", וטען כי זקן "נזכרה ב-60 הקלטות הפלא ופלא". זקן השיבה לו: "יש לי בקשה. אל תתחכם איתי. יש לי 10 שנות לימוד. כל מה שלמדתי היה מבית מדרשו של הלקוח שלך. אלה החיים שלי. זה לא הכל כן ולא", ואז ביקשו ממנה השופטים "להוריד את הטונים".

"רציתי את העסקה. התשובות שנתתי היו תשובות אמת שמגובות בקלטות ובעקבות כך הסכימו לעסקה איתי", הוסיפה זקן, שטענה כי בנה אחראי להקלטת השיחה בין אולמרט לבין משפחתה: "רק לאחר ההקלטה גיליתי שהוא הקליט. בסוף הוא אמר לי שהוא הקליט - תודה לאל שהוא הקליט". זקן הודתה גם כי הקליטה את הקבלן יאיר ביטון (ב. יאיר), שהיה מהתורמים הגדולים לאולמרט, ואת עורך הדין אורי מסר שהחזיק בכספת: "בהקלטה הזו הוא אומר שרק שלושה אנשים יודעים מה קרה באמת ורק אחד יאכל אותה. אין לי תשובה למה הקלטתי את מסר".

בעדותה הארוכה ביום שני נגד אולמרט, במסגרת פתיחתו המחודשת של המשפט בפרשת טלנסקי, תיארה ראש לשכתו ואשת סודו במשך שנים את מנגנון העברת הכספים לידי אולמרט. היא הדגישה כי "הוא כל הזמן דיבר על כסף, כסף כסף כסף". במסגרת הדיון ביום שני נחשפו גם הקלטות הסתר, בהן תועד אולמרט מעביר כספים לזקן וממליץ לה לא להעיד. לאחר חשיפת העדות וההקלטות נגד ראש הממשלה, הצהירו פרקליטי ראש הממשלה כי "כבר ראינו לא פעם איך עדות שנמסרת בחקירה ראשית מתהפכת לגמרי בחקירה הנגדית ולכן אנחנו ממליצים לחכות בסבלנות".