זירת רצח, אילוסטרציה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
זירת רצח, אילוסטרציה | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

ישב 4 שנים במעצר - וזוכה מחמת הספק: בית המשפט העליון זיכה היום (ראשון) את זיאד ג'בר שהורשע ברצח רינאד אברהים בספטמבר 2015 ברמאללה, על רקע סכסוך משפחות. ערעורם של שני בניו, שהיו אלה שדקרו בפועל את הקורבן, נדחה. "התמונה הכוללת אינה מעידה, ברמה הנדרשת, על מעורבותו של זיאד במאורע", קבע השופט הנדל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מוסא אברהים, אביו של הנרצח, דרס למוות את בנו של זיאד ג'בר ובפסק הדין שלו ושל בניו סאמר ומוחמד, נקבע כי הם ביקשו נקמה. שני הבנים של זיאד ארבו לרינאד אברהים ליד חניון ברמאללה ורצחו אותו בדקירות סכין. בית המשפט המחוזי טען כי לא ייתכן שהאחים ביצעו את המעשה ללא ידיעת אביהם, אך ג'בר ערער לבית המשפט העליון, הכחיש שהיה מעורב או שידע על כוונתם.

השופט ניל הנדל כתב בפסק הדין: "מכלול הראיות כנגד זיאד אינו מספיק, כשלעצמו, כדי להרשיעו בפלילים, וקיימים הסברים חלופיים סבירים ומניחים את הדעת, המקימים ספק סביר ביחס לאשמתו בעבירות שיוחסו לו כמבצע בצוותא".

השופט עופר גרוסקופף הוסיף: "הרשעה פלילית לא ניתן לבסס על מבחן 'השכל הישר' בלבד ויש לבססה 'מעבר לכל ספק סביר'. לשם כך יש להוכיח כי הגרסה לה טוענת המאשימה אינה רק הסבירה ביותר, אלא היחידה המתיישבת באופן המתקבל על הדעת עם הראיות - הגרסה הסבירה היחידה שיש אפשרות ממשית להתרחשותה".

עו"ד דוד יפתח (צילום: חדשות 2)
עו"ד דוד יפתח | צילום: חדשות 2

עו"ד דוד יפתח, שייצג את אביו של הנרצח יחד עם עו"ד דן ענבר, מסר בתגובה לזיכוי: "לצערי זיאד הורשע בבית המשפט המחוזי בלי שהיו ראיות הקושרות אותו לרצח. הוא ישב בכלא ארבע שנים ולשמחתנו בית המשפט העליון קבל את טענותינו וזיכה אותו. מה שמדאיג הוא איך ייתכן שהפרקליטות מגישה כתב אישום בלי ראיות מוצקות ואיך בית המשפט המחוזי מרשיע על סמך ראיות כאלה ושולח אדם למאסר עולם. אני מקווה שהפרקליטות ובתי המשפט ילמדו היטב את פסק הדין כדי למנוע הרשעת חפים מפשע".