הסייעת הנאשמת ויסמין וינטה ז"ל (צילום: חדשות)
הסייעת הנאשמת ויסמין וינטה ז"ל | צילום: חדשות

בית המשפט המחוזי-מרכז בלוד גזר היום (ראשון) 17 שנות מאסר על אינה סקיבנקו, הסייעת שהרגה את התינוקת יסמין וינטה בת השנה וחצי בפעוטון "מאשה והדוב" בפתח תקווה. סקיבנקו חתמה לפני כחצי שנה על הסדר טיעון שבמסגרתו היא הודתה במעשים המיוחסים לה, ובהם גם תקיפת 9 תינוקות נוספים. לאחר ההודעה על העונש, הגיב אבי התינוקת בזעם: "17 שנה זה כלום, מגיע לה 60 שנה - היא רצחה לי ילדה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות גזר הדין, נמסר מפרקליטות מרכז: "מדובר בתיק ייחודי בחומרתו שבו הנאשמת שהייתה אמונה על שלומה וביטחונה של יסמין גרמה במעשיה למותה. שנות המאסר הרבות שהוטלו על הנאשמת מבטאות את החומרה שבה רואה מערכת המשפט את תופעת האלימות כלפי קטינים חסרי ישע על ידי מי שאחראי עליהם".

בדברי ההקדמה להקראת גזר הדין, הדגיש השופט עמי קובו את חומרת האירוע: "מדובר על למעלה מ-30 מעשים שהנאשמת עשתה לתשעה תינוקות. אין ולא היה תיק בישראל שדומה לתיק מהסוג הזה שמסתיים בהריגה". עם זאת, הבהיר השופט כי הנאשמת קיבלה אחריות על המעשים הקשים שלה, וכי היא מודעת לכך שהיא תצטרך לעבור טיפול ארוך בתקופה הקרובה.

הורי התינוקת בבית המשפט‎, השבוע (צילום: חדשות)
הורי התינוקת בבית המשפט‎, היום | צילום: חדשות

לפני הכניסה לאולם, התייחס פרקליט המשפחה קובי שקלאר לאיסור שהטיל בית משפט על פרסום התיעוד מהאירוע ואמר: "הגשנו בקשה לביטול צו איסור הפרסום. אנחנו מאוד מקווים שאכן הצו יבוטל וכולם יוכלו להיחשף לגודל המפלצתיות שבמעשים". מאוחר יותר השיבה הפרקליטות שתבחן זאת ותשיב על הבקשה בהמשך.

מנגד, פרקליטה של הסייעת ביקש להמתין עם הפצת הסרטונים. "תראה מה קרה במקרה של כרמל מעודה, לאן זה הגיע - זה מעמיד את המשפחה שלה בסכנה", אמר תוך התייחסות למטפלת מראש העין שביתה הוצת לאחר שפורסם תיעוד שבו לפי החשד היא מתעללת בפעוטות.

"כמו בכל פעם, אני נרגשת ומתוחה", אמרה אימה של התינוקת, דורינה, בדרכה לאולם. "אני מאוד מקווה שהיום הכל יסתיים והמפלצת הזו תקבל מאסר עולם". במקביל, עם הגעתה לבית המשפט ספגה הסייעת צעקות: "רצחת את יסמין".

אם התינוקת עם אימהות לילדים שנפגעו (צילום: החדשות)
אם התינוקת עם אימהות לילדים שנפגעו | צילום: החדשות

בינואר האחרון, יום לאחר שהודתה הסייעת באשמה במסגרת הסדר הטיעון, הגיב אבי התינוקת, ולדימיר בוטוק, על ההסכם שנחתם. "אני מרגיש לא כל כך טוב", אמר. "אני רוצה שהיא תקבל עונש מקסימלי של 20 שנה. אם זו תהיה התוצאה אנחנו נהיה שבעי רצון כי אז המשפט יסתיים במהירות ולנו יהיה יותר קל לחיות בעתיד".

עורך דינם של בני הזוג ציין אז כי מדובר בהסדר טוב: "בנסיבות העניין העסקה הזו טובה לנו כי היא חוסכת משפט ארוך מאוד היא תורמת להודאה במהירות. היא מודה בעבירה של הריגה כפי שהיה מלכתחילה, והעונש אינו מוגבל בדבר - בית המשפט יכול לפסוק את העונש המרבי. כך שזה חסך משפט ארוך ולא גרע דבר מזכויותינו".

עוד במהלך הדיון הקודם דרשה הפרקליטות לשדר את תיעוד החניקה למוות של יסמין, אך עורך דינה של הסייעת קובי מורגולוב התנגד לכך ואיים כי יסרב לתמוך בהסדר הטיעון. הנוכחים באולם, חבריה של דורינה אמה של יסמין, קראו: "העם צריך לדעת". לאחר מכן קיבל השופט את עמדת עורך הדין והודיע כי הסרטון ישודר בדלתיים סגורות בלבד.

הסייעת בדיון בבית המשפט (צילום: החדשות)
הסייעת בדיון בבית המשפט | צילום: החדשות

"המעשה נמשך כעשר דקות בעוד שהתינוקת מפרפרת ברגליה"

וינטה נחנקה למוות בחודש מאי 2019, כשהייתה בת שנה וחצי בלבד, וכשבועיים לאחר מכן הוגש כתב אישום נגד סקיבנקו. בכתב האישום נכתב כי בשעות הצהריים הסייעת אחזה בזרועה של הפעוטה, הניפה אותה באוויר תוך שהיא טלטלה אותה והטיחה את גופה על מזרון ברצפת הגן לצד תינוק נוסף.

"התינוק שכב על בטנו כשראשו לכיוון הקיר, בעוד שהתינוקת שכבה על בטנה בכיוון הנגדי לו כשראשה לצד רגליו של התינוק ופניהם של התינוקות פונים מטה למזרון", נכתב. לאחר מכן היא נשכבה לצד התינוקת, כיסתה את ראשם וגופם בשמיכה עבה, משכה אותם לכיוונה כשהם מכוסים, הידקה את השמיכה סביבם ונשענה עליהם עם פלג גופה העליון תוך שהיא עסוקה במכשיר הטלפון הנייד שלה.

בשלב זה החלו התינוקות לנוע מתחת לשמיכה והסייעת הידקה את אחיזתה בהם, הצמידה אותם לגופה והניחה עליהם גם את ראשה: "התינוקת ניסתה להתרומם ולהשתחרר מאחיזתה של הנאשמת, אך היא תפסה אותה, קרבה אותה אל גופה והידקה את אחיזתה בה שוב ושוב".

17 שנה בכלא. סקיבנקו (צילום: חדשות)
סקיבנקו, תישלח ל-17 שנה בכלא | צילום: חדשות

כשוינטה ניסתה להוציא את ראשה מתחת לשמיכה תפסה אותה הסייעת בזרוע, משכה אותה בחוזקה והטיחה אותה שוב אל המזרון. בהמשך עטפה וכרכה את השמיכה סביב ראשה ופלג גופה העליון מבלי להשאיר לה כל פתח לנשימה.

"הנאשמת אחזה בשני התינוקות מבעד לשמיכה", מתאר כתב האישום. "הידקה את תפיסתה בהם ונשכבה עם כל פלג גופה העליון על ראשה וצווארה של התינוקת ועל גופו של התינוק. המעשה נמשך כעשר דקות בעוד שהתינוקת מפרפרת ברגליה. בזמן הזה ישבה הסייעת לצפות בטלפון הנייד שלה כשאוזניות באוזניה".

רק לאחר כעשר דקות התרוממה הסייעת מעליהם. בשלב שבו הרימה את השמיכה נשמט ראשה של התינוקת ברפיון אל המזרון והנאשמת הבחינה כי התינוקת אינה מגיבה. בשלב זה היא כיסתה שוב את ראשה בשמיכה ושבה לעיסוקיה בטלפון. כך קרה שהתינוקת נשארה מכוסה בשמיכה על גופה וראשה במשך כשעה וחמישים דקות. סמוך לשעה 16:00 נמצאה וינטה ללא רוח חיים על ידי סייעת אחרת.