מנדלבליט מתייחס להכרעתו בתיקי נתניהו: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כינס מסיבת עיתונאים במהלכה התייחס להכרעתו בפרשות 1000, 2000 ו-4000 - הגשת כתב אישום בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים נגד ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו. בשעה 20:30 נתניהו ימסור הצהרה לתקשורת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"זה יום קשה ועצוב", פתח מנדלבליט את דבריו. "היום הודעתי לבאי כוחו של נתניהו על החלטתי להעמידו לדין ולהגיש נגדו כתב אישום הכולל שלושה אישומים. יום שבו היועץ המשפטי מחליט על הגשת כתב אשום נגד ראש ממשלה מכהן בגין עבירות שחיתות שלטונית זה יום עצוב מחבינת הציבור ומבחינתי אישית". 

אביחי מנדלבליט (אינפוגרפיקה: החדשות12)
אינפוגרפיקה: החדשות12

"אזרחי ישראל כולם נושאים עיניים לנבחרי הציבור ולעבר ראש הממשלה ורואים בהם את מנהיגינו שנבחרו באופן דמוקרטי לתפקידם. ראש הממשלה נתניהו הוא אדם עתיר זכויות, זכיתי לעבוד עמו ולעמוד על כישוריו הרבים. את הההחלטה על הגשת כתב האישום קיבלתי בלב כבד אבל גם בלב שלם, מתוך תחושת מחויבות עמוקה לשלטון החוק, האינטרס הציבורי". 

"אכיפת החוק אינה נתונה לבחירה, זה לא ימין או שמאל וזה לא עניין של פוליטיקה, אלא חובה שמוטלת על אנשי אכיפת החוק ועליי כעומד בראש המערכת", הוסיף מנדלבליט. "זוהי החובה שלי כלפי אזרחי המדינה שהאינטרס הציבורי מחייב שיחיו במדינה שבה אין אדם שהוא מעל החוק, חשדות נבדקים ונחקרים למען גילוי האמת ומיצוי הדין. מהסיבה הזאת בדיוק היום הזה הוא יום קשה אבל גם יום חשוב".  

תיק 4000

היועץ המשפטי התייחס בקצרה להחלטתו להגיש כתבי אישום בכל אחד מהתיקים: "בתיק 4000 החלטתי להעמיד לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים בגין מערכת יחסים של תן וקח בין נתניהו ואלוביץ'. במסגרת הקשר שנוצר ביניהם, אלוביץ' היה זקוק לנתניהו לשם קידום אינטרסים עסקיים וכלכליים. מדובר במאות בקשות ורכישות. אלוביץ' לחץ באמצעות מנכ"ל וואלה להיענות לדרישות ראש הממשלה ובמקרים רבים מאמציו נשאו פרי. מדובר בהחלטות שהניבו סכומי עתק. גם בני הזוג אלוביץ' יעמדו לדין בשוחד".

 תיק 2000 

"בתיק 2000, נתניהו יועמד לדין באשמת מרמה והפרת אמונים. הוא ניהל שיח מושחת אודות הצעת שוחד ממוזס. מוזס הציע לשנות לחלוטין את הסיקור של נתניהו בידיעות ובוואינט- זאת בתמורה לכך שראש הממשלה יפעיל את כוחו. אף שראש הממשלה לא קיבל את הצעת השוחד של מוזס ולא קיבל שוחד - החלטתי לא להאשים אותו בעבירת שוחד. ראש הממשלה ניצל את מעמדו וכוחו השלטוני כדי להיטיב עם עצמו באופן פסול. אשמת שוחד גם למוזס".  

 
תיק 1000

"בתיק 1000, נתניהו מואשם בעבירה של מרמה והפרת אמונים", אמר מנדלבליט. "במשך שנים קיבלו ראש הממשלה ורעייתו באופן שוטף ובמסגרת קו אספקה של ממש סיגרים ושמפניה במאות אלפי שקלים. הדבר נעשה על פי רוב לפי דרישות ובקשות של בני הזוג נתניהו. נתניהו פעל לקידום אינטרסים אישיים וכלכליים של מילצ'ן".

 "ניסו לעשות דה-לגיטימציה להחלטה שתתקבל, פרקליטים בכירים הוכפשו" 

"לאחר שמיעת טענותיהם של הסנגורים בשימוע, הועברו לידינו מאות עמודים של טיעונים בכתב", הוסיף מנדלבליט. "בחלק מהנושאים שעלו בשימוע, האירו הסנגורים את ההתרחשויות שנחקרו באור שונה. הם ביקשו להציב בפנינו זוויות ראיה אחרות מאלו שעמדו בבסיס כתב החשדות".

"בשלב הבא, כל טענה שעלתה בשימוע, בין בעל-פה ובין בכתב, נבחנה לעומקה. קיימתי ימים ארוכים של דיונים על הטענות הללו. לקראתם, קיבלתי מהפרקליטות חוות דעת של מאות עמודים שניתחו את כל הטענות שעלו בשימוע".

"לצערי, במקביל לתהליך השימוע המקצועי והענייני שהתנהל בפניי, בתוך חדר הדיונים, ראינו ניסיונות חוזרים ונשנים לעשות דה-לגיטימציה להחלטה שתתקבל, גם על ידי הכפשת פרקליטים בכירים שנטלו בו חלק. שקרים רבים פורסמו והכפשות הושמעו כחלק מתהליך זה. צר לי מאד על כך".

"האמת היא כזו – התהליך היה רציני ואחראי. האנשים שהשתתפו בו פעלו אך ורק מתוך מניעים ענייניים. תופעה נוספת שחזינו בה הייתה ניסיון לקיים את השימוע – לאחר שכבר הסתיימו הדיונים בפניי – רק שהפעם בפומבי, תוך הצגת תמונה חלקית ומגמתית, שלא לומר מעוותת, של הדברים. הדבר נועד לצייר תמונה כאילו כל החלטה שתתקבל שאיננה סגירת התיקים היא ב הכרח שגויה". 

 "גם בהקשר הזה האמת צריכה להיאמר – תיקי החקירה בעניינו של ראש הממשלה מבוססים על מאות ראיות שנאספו במסגרת חקירה יסודית ומאומצת – עדויות, מסמכים, התכתבויות, הקלטות, ועוד ועוד. הראיות הללו נבחנו באופן מקצועי ומעמיק, כל אחת בפני עצמה וכולן יחד כמכלול".

"לא השארנו אבן על אבן במאמץ להגיע לעומקם של דברים ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר והנכונה ביותר בהתבסס על מלוא הראיות ועל הדין". 

"רק לאחר שהשתכנעתי שהתשתית הראייתית כולה מקימה סיכוי סביר להרשעה בפלילים, החלטתי כאמור להעמיד לדין את ראש הממשלה בשלושה אישומים. העבירות בהן מואשם ראש הממשלה הן עבירות חמורות". 

"הטענה לפיה אין עבירת שוחד אם עובד הציבור לא קיבל כסף – משוללת יסוד"

"עבירת השוחד בה מואשם ראש הממשלה בתיק 4000 מבטאת פגיעה חמורה בטוהר המידות בשירות הציבורי. הטענה לפיה אין עבירת שוחד אם עובד הציבור לא קיבל לידיו כסף היא משוללת יסוד", הבהיר היועץ המשפטי לממשלה.

"המחוקק קבע במפורש את ההיפך, ואף קיימת פסיקה רבה וארוכת שנים על טובות הנאה שונות, שאינן תשלום כסף לעובד הציבור, שיכולות להוות שוחד".

"העבירה של מרמה והפרת אמונים, בה מואשם ראש הממשלה בשלושת התיקים, אף היא עבירה חמורה, והיא מבטאת את האיסור על עובדי ציבור לנצל את משרתם ומעמדם לשם הפקת טובות הנאה אישיות".

"כאן המקום להדגיש. גם לאחר הגשת כתב אישום – ככל אדם, ראש הממשלה הוא בחזקת "חף מפשע". על התביעה הכללית להוכיח את אשמתו בבית המשפט, ורק בית המשפט הוא שיכול להרשיעו בדין בסופו של יום.
אם ייקבע כי ראש הממשלה אכן ביצע את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום, כי אז מדובר במעשים חמורים".

"כפי שכבר הבהרתי, בעניינו של ראש הממשלה מצאתי כי ישנן ראיות לכאורה לביצועם של מעשים חמורים אלה, המקימות סיכוי סביר להרשעה. לכן, חובתי על פי הדין – היא הגשת כתב אישום. לא מדובר בבחירה. מדובר בחובה. כך הדבר כלפי כל אזרח, וכך פעלתי גם כאן".