ישוחרר מהכלא אחרי 4 וחצי שנות מאסר, מלכה
ישוחרר מהכלא אחרי 4 וחצי שנות מאסר, מלכה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

ועדת השחרורים אישרה: 4 שנים וחצי אחרי שנכנס לכלא, קצין המשטרה ערן מלכה ישוחרר היום (חמישי) ממעצר. מלכה הספיק לרצות 4 וחצי חודשי מאסר מתוך 7 שנגזרו עליו בהיותו עד מדינה בפרשת עו"ד רונאל פישר שנחשבת לאחת הפרשות החמורות ביותר במשטרת ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההחלטה לקצר את עונשו של מלכה התקבלה לאור השיקום המשמעותי שהוא עבר בכלא וכן לאור העובדה שהתנהגותו במהלך שנות המעצר הייתה ללא דופי.

עו"ד שני אילוז, פרקליטתו של מלכה, מסרה בתגובה להחלטה: "אנחנו מודים לפרקליטות על הגינותה בהסכמתה לשחרור המוקדם של ערן מלכה".

עו
עו"ד שני אילוז | צילום: עידן מלמן, חדשות

בחודש ספטמבר 2015 גזר בית המשפט המחוזי בירושלים עונש של 8 שנות מאסר בפועל על מלכה - ובנוסף נגזרו עליו שנתיים מאסר על תנאי. מלכה הודה והורשע באישומים רבים: מרמה והפרת אמונים, גילוי בהפרת חובה, לקיחת שוחד, שיבוש הליכי משפט, קבלת דבר במרמה, ניסיון לקבלת שוחד והוצאת מסמך ממשמורת. בשנת 2016 הופחת עונשו ל-7 שנות מאסר.

"בתוקף תפקידו אצר הנאשם סודות של חקירות רגישות ביחידת להב 433 ונחשף למידע מודיעיני שחשיפתו עלולה לפגוע באינטרסים ציבוריים חשובים", קבע אז השופט יעקב צבן." סודות אלה חלק הנאשם עם פישר ולא בחל בשיבוש חקירות סמויות ומכירת מידע תמורת כסף, תוך פגיעה בערכי המשטרה".

צבן ציין כי בשל הסיוע שהעניק מלכה לחקירה הוחלט שלא להטיל עליו חילוט כלכלי או לפגוע בפנסיה שלו. "במסגרת הטיעונים לעונש תסכים המדינה לטענה כי במהלך תפקידו תרם הנאשם רבות למשטרה וכי עוד טרם ההסכם, בשלב החקירה, מסר הנאשם גרסה שהפלילה אותו ואחרים בלא לבקש תמורה", ציין השופט צבן שהדגיש את עומק שיתוף הפעולה של מלכה.

"הוא תרם תרומה חשובה לפיצוח וביסוס הפרשה. אין חולק כי עד ההיכרות בין הנאשם לבין פישר, מילא הנאשם תפקידים חשובים במשטרה, התנהגותו הייתה חיובית ואף למעלה מכך, עם תרומה חברתית וסיוע לאנשים תוך רצון כן לעזור בלא קבלת תמורה". עם זאת, קבע השופט, מעשיו של מלכה "כרסמו את יסודות הבניין של שלטון החוק".