הרש"פ אחראית לפיגועי האינתיפאדה (צילום: חדשות 2)
הרש"פ אחראית לפיגועי האינתיפאדה | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בירושלים פסק היום (שני) פסק דין תקדימי שקובע כי הרשות הפלסטינית אחראית לפיגועי האינתיפאדה השנייה, גם על אלו שהיא לא ביצעה באופן ישיר. על פי הפסיקה תצטרך הרשות לשלם פיצויים, שיכולים להגיע למיליארד שקלים למשפחות הנפגעים. "מדובר בניצחון היסטורי", אמרה עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, נשיאת ארגון "שורת הדין" שניהל את התביעה. "הרשות הפלסטינית תשלם ביוקר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשפט עסק בתיקים שהוגשו לפני קרוב ל-20 שנה ועסקו בקורבנות טרור מימי האינתיפאדה השנייה, בראשם התיק שהגישה משפחתו של חייל המילואים ואדים נורז'יץ, שנרצח בלינץ' ברמאללה. בפסק הדין, שנתן סגן נשיא בית המשפט, השופט משה דרורי, נקבע כי הרשות הפלסטינית אחראית ל-17 מקרים של פיגועי טרור.

חלק מהפיגועים בהם הואשמה הרשות לא בוצעו באופן ישיר על ידי פעיליה, אלא הוצאו לפועל על ידי אש״ף, חמאס והג׳יהאד האסלאמי. כעת, בית המשפט יצטרך לקבוע את גובה הנזק, שצפוי להגיע להיקף של מיליארד שקלים.

ב"שורת הדין" טוענים שפסק הדין מהווה הוכחה לכך שהאינתיפאדה "לא הייתה התקוממות עממית אלא מלחמה מתוכננת ומכוונת כנגד האוכלוסייה האזרחית בישראל". "מה שערפאת לא הצליח להשיג באמצעות הסכמי אוסלו הוא ניסה להשיג דרך פיגועי התאבדות וירי", אמרה דרשן-לייטנר. "המטרה הפלסטינית הייתה רצח עם כנגד יהודים בישראל, ועל כך היא תשלם כעת ביוקר".

"הרשות הפלסטינית תשלם ביוקר" (צילום: רויטרס, חדשות)
"הרשות הפלסטינית תשלם ביוקר" | צילום: רויטרס, חדשות

בין התיקים שנידונו היה הטבח במשפחת גביש בו נהרגו שני הורים, סבא, ונכד בביתם שבאלון מורה בפסח 2002, רצח בני הזוג דיקשטיין ובנם הקטן במארב ירי בדרום הר חברון, פיגוע ההתאבדות בצומת מגידו בו נהרגו 17 בני אדם, ופיגועים נוספים. כמו כן, בית המשפט דן בתביעתו של נעמאן שראקיה, שנחשד על ידי הרשות הפלסטינית כמי ששיתף פעולה עם ישראל, נחטף ועונה, וכן תביעתם של כ-60 מורי דרך שפרנסתם נפגעה קשות במהלך השנים 2000-2004 בגין מתקפת פיגועי האינתיפאדה השניה.

במהלך השנים נקבעו בהקשר לתיקים אלו קביעות תקדימיות, למשל נקבע כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה ואין לה חסינות ריבונית, ועל כן ניתנת לתביעה אזרחית בישראל. בשלביו הראשונים של התיק עוקלו כספים בגובה של 64,000,000 שקלים, שמשרד האוצר מחזיק עד היום עבור הרשות הפלסטינית, לטובת משפחת נורז'יץ.

ארגון "שורת הדין" עוסק בתביעות ענק כנגד ארגוני טרור, במטרה לפצות קורבנות טרור ומשפחותיהם. בתביעה זו הארגון שיתף פעולה עם עו"ד רועי כוכבי, עו"ד אבי סגל ועו"ד אבי גז. "מדובר בניצחון היסטורי. אלה היו התיקים הראשונים שהוגשו כנגד הרשות הפלשתינית, הם היו חסרי תקדים", אמרה דרשן-לייטנר. "הטענה שלנו הייתה מלכתחילה שהרשות הפלשתינית היא ישות טרור המקדמת ומעודדת פיגועי טרור, ואכן בית המשפט מצא אותה אחראית לפיגועים שבוצעו גם על ידי ארגוני טרור כמו אש״ף, החמאס והג׳יהאד האסלאמי".