רפי לבנגרונד עם תמונת בתו קים
זועם. האב השכול, רפי לבנגרונד | צילום: יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות

"יש ילד שלא יכיר את אמא שלו לעולם, אנחנו הרוסים": בשעה זו מעידים בבית המשפט הצבאי שומרון בני משפחתה של קים לבנגרונד ז"ל, במסגרת הטיעונים לעונש של אח המחבל מברקן שהורשע באי מניעת החזקת נשק ושיבוש הליכי חקירה. בני המשפחה דורשים להחמיר עם אחיו של המחבל ולשלוח אותו למאסר ממושך, ובמקביל דורשים מהפרקליטות לערער על זיכויו מעבירת אי מניעת הפיגוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אמג'ד ואליד סלימאן נעאלווה הורשע בשבוע שעבר לאחר שקבע בית המשפט כי ידע על כך שאחיו מחזיק בנשק בניגוד לחוק ולא פעל, וכי ביום הפיגוע הורה לאשתו להוציא את כרטיס הזיכרון ממצלמות האבטחה בביתם. זאת על פי ההרשעה, לצורך שיבוש הליכי המשפט של אחיו.

קרובי משפחתה של קים ז
קרובי משפחתה של קים ז"ל | צילום: עו"ד חיים בלייכר, ארגון חוננו, חדשות

בית המשפט זיכה אותו מעבירת אי מניעת פיגוע - החלטה עליה מתקוממים בני המשפחות של הקורבנות בפיגוע. "הוא ידע בבירור שהמחבל הרוצח התאמן בנשק והזהיר את המשפחה שהצבא עשוי להגיע", אמר רפי לבנגרונד, אביה של קים ז"ל, בשיחה עם החדשות לפני הדיון. "הייתה להם תוכנית - האבא והאח הסיעו את המחבל ומחבל נוסף - הם היו בכלל מפקדי האירוע".

"עובדים עלינו? נראה לכם שאני בנאדם מפגר? זה סיפורי סבתא", הוסיף לבנגרונד. "הגעתי לזירת הפיגוע ועמדתי ליד הבת שלי, ראיתי אותה כפותה וירויה וידעתי מה היה שם. התוכנית שלהם הייתה בכלל פיגוע מיקוח, אלא שזיו חג'בי הגיע מאחורה ושינה את התוכניות".

קים לבנגרונד ז
קים לבנגרונד ז"ל | צילום: חדשות

"הוא הרס לנו את המשפחה, את הכל והרס לנכד שלנו את החיים. הוא גרם נזק בלתי הפיך - ילד שלא יכיר את אמא שלו לעולם", מתאר האב. "נשארו לי קירות בלי בית. אשתי גמורה, אין לי אישה, יש חתן שאיבד את החיים שלו, הבת שלי הגדולה גמורה ושלושת הילדים שלה גם כי האמא לא מתפקדת.יש לי קירות אין לי בית, המושג הזה לא קיים אצלנו. קים הייתה המרכז, האור של הבית, יש לי בסך הכל שתי בנות ואחת נרצחה, היו לנו תוכניות, לא חשבנו שזה ייגמר ככה".

"כל מי שמעורב צריך להיכנס לכלא לעשרות שנים"

הזעם של משפחת לבנגרונד לא מופנה רק למפגעים עצמם - אלא גם כלפי התנהלות ההליך המשפטי. "השופטת כתבה בפסק הדין שהוא בכה בחקירה ואיימו עליו שירביצו לו. היא צריכה להבין שזה לא הגיוני שמזלזלים בנו, במשפחות שנפגעות מהטרור. אני בוכה כבר עשרה חודשים, למה לאף אחד לא אכפת מזה?". 

במשפחה מקווים שכל מי שסייע למחבל שרצח את ביתם ייכנס לכלא לעשרות שנים, אך סקפטיים לגבי האפשרות שזה יקרה. האב אף סיפר כי הם לא מאמינים שפנייתם ללשכת עורכי הדין, בתלונה נגד עורכת הדין המייצגת את שלושת בני המשפחה של המחבל בטענה שהיא מתאמת גרסאות, תיענה בזמן.

נרצחו בפיגוע. קים לבנגרונד וזיו חג'בי ז
נרצחו בפיגוע. קים לבנגרונד וזיו חג'בי ז" | צילום: דובר צה"ל, חדשות"הוא צריך לקבל 20 שנות מאסר בלי חופשות, בלי קנטינות, בלי משכורות מהרשות, בלי שחרור בעסקה, שיקחו לו את הבית", אומר לבונגרד בסיכום דבריו. " המקרה שלנו צריך להיות דוגמה לכל כל השותפים והסייענים הפוטנציאלים - לא לעזור למחבל, כי כל מי שידע לפני ולא יתריע ישלם מחיר כבד".

עו"ד חיים בלייכר, מארגון חוננו, המייצג את המשפחה מסר: "אנו סבורים כי בידי אח המחבל היה למנוע את הפיגוע, אך הוא לא פעל לעשות כן ובכך גרם לתוצאות הקשות וההרסניות כלפי משפחות הנרצחים, הנפגעים וכלפי אזרחי ישראל. משפחות הנרצחים יידרשו להטיל עונשים כבדים על משפחת המחבל ובכך להרתיע ולמנוע ממשפחות מחבלים לאפשר לקרוביהם לטבוח באזרחי המדינה".