תמלילי החקירה בתיק 1000 ממשיכים להיחשף: במהלך חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת המתנות, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) הטיח בנתניהו טענות חמורות על סתירות בגרסאותיו שמצביעות בין השאר על כך שגורמים נוספים בלשכה נאלצו לקנות לו סיגרים על חשבונם. בתגובה, נתניהו טען שהמיליארדר ארנון מילצ'ן הוא "דוכן נייד ונייח" של סיגרים ושמפניה, שדאג לאספקה גם לנשיא המדינה המנוח שמעון פרס, לחבר הכנסת יאיר לפיד ולח"כים לשעבר יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי התמלולים החדשים שנחשפו הערב (שלישי) במהדורה המרכזית, מתברר שלא רק ראש המוסד יוסי כהן ולא רק ראש הלשכה גיל שפר קנו לנתניהו סיגרים, כפי שהעידה הדס קליין, עדת מפתח בתיק והעוזרת לשעבר של מילצ'ן. גם ראש הסגל לשעבר נתן אשל קנה לנתניהו סיגרים מכספו. לפי תמלילי החקירה של נתניהו, מתברר שגם ההחזר לאשל בעבור הסיגרים נתקל בקשיים.

ברנור: בוא נדבר על סיגרים. תגיד לי, אתה בקשר עם נתן אשל?
נתניהו: כן
ברנור: איזה קשר?
נתניהו: ידידות
ברנור: אתה מקבל ממנו פקסים?
נתניהו: אה... כן
ברנור: מה תוכן הפקסים? באופן כללי?
נתניהו: פוליטי בעיקר
ברנור: אנחנו חקרנו את אשל, הוא אמר לנו שהוא שלח לך פקס כדי להזכיר לך שהוא קנה לך סיגרים. אתה זוכר אתה זה?
נתניהו: יכול להיות. אני לא יודע אני...
ברנור: יש לך את הפקס? אתה גורס אותם?
נתניהו: אני גורס אותם... אין לי... אין לי כוח
ברנור: זה מעניין, כי אחרי שהוא שלח לך את הפקס אתה נזכרת להגיד לנו שנתן אשל קנה לך סיגרים, לא לפני
נתניהו: אני ידעתי את זה לפני
ברנור: אבל לא אמרת לנו את זה
נתניהו: לא זוכר, אני לא זוכר כל דבר, אני לא מכונת זיכרון

"נתן אשל קנה לך סיגרים". אשל ונתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
"נתן אשל קנה לך סיגרים". אשל ונתניהו | צילום: רויטרס, חדשות


 
החוקרים הגיעו מוכנים לחקירות נתניהו. נתניהו טען בחקירתו הראשונה בין היתר כי קנה בעצמו סיגרים רבים וכי מילצ'ן לא היה הספק הבלעדי שלו. במילים אחרות, נתניהו העיד ששלח את הנהגים בלשכת ראש הממשלה לקנות בעבורו סיגרים. ראש יאח"ה, תת-ניצב כורש ברנור, עימת את נתניהו עם מה שנראה גרסה בעייתית שמסר. 
 
ברנור: בחקירות הקודמות טענת שאתה מוציא אלפי שקלים כל שנה על סיגרים
נתניהו: הוצאתי... כן
ברנור: אמרת 'רכשו עבורי בכספי'
נתניהו: נכון
ברנור: הלכנו לשבעה נהגים, הלכנו לראשי הלשכה לשעבר... הבאנו את כל שבעת הנהגים, כן?
נתניהו: כן?
ברנור: כן... לאורך התקופה, למעט נהג אחד שתיכף נגיע אליו, כולם, כל השבעה אמרו: 'וואלה לא קנינו לביבי כלום!'
נתניהו: באמת?
ברנור: וואלה!
נתניהו: אז איך הם עשו? מה, הם הלכו לבד? נתן אשל הלך לבד? גיל שפר הלך לבד?
ברנור: אני שואל אותך: שבעה נהגים אומרים שהם לא קנו
נתניהו: אולי יש נהגים שלא ראיינתם? או שיש נהג...
ברנור: שבעה, את כולם! רק אחד מהרשימה... ישנו נהג אחד שציין שקנה עבורך בחנות ספציפית בירושלים
נתניהו: טוב... טוב...
ברנור: זה הנהג שנתן אשל אמר לנו במפורש שהוא קנה, הוא אמר לנו: זו החנות. הלכנו לחנות, אמר (בעל החנות): 'קשקוש בלבוש, מעולם לא הגיע האילוז (נהג רה"מ) הזה ולא האשל הזה לקנות סיגריות...'. מה אתה אומר על זה?
נתניהו: קשקוש בלבוש על ה'קשקוש בלבוש'! אתם ממש לא רציניים! חד משמעית קניתי סיגרים וחד משמעית נתן אשל קנה לי סיגרים
ברנור: קנית סיגר אחד
נתניהו: לא קניתי סיגר אחד... מה זה סיגר אחד נו? הרי אתם טענתם... תראו את הטענה המטורפת שלכם, אתם טענתם שהסיבה שאני כל הזמן מקבל אספקה מארנון מילצ'ן, אני אמרתי: קשקוש מוחלט.... אמרתם: יש אספקה! אמרתי לכם: אולי פעם בעשר שנים הוא שואל אותי: 'אחי, איך אני יכול לעזור לך? אני אשלח לך עלים קובניים'... ברור לכם שקניתי וקניתי הרבה, לכן זה הכל קשקוש...
ברנור: אבל שבעה נהגים אומרים שלא
נתניהו: אז שבעה נהגים לא... אני לא יודע...

"הוא נתן סיגרים ללפיד, שמפניות לפרס"

החקירה של נתניהו הייתה קשוחה. קשה שלא להיזכר היום בהודעה הקבועה שנתניהו הוציא אחרי כל אחת מ-12 חקירותיו: "עכשיו במיוחד אני בטוח שלא יהיה כלום כי אין כלום". בחקירה ניסה נתניהו לטעון כי לא רק שהוא קיבל ממילצ'ן, כולם קיבלו והצמיד למילצ'ן כינוי די מעליב.

"גם לפיד קיבל סיגרים". יאיר לפיד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"גם לפיד קיבל סיגרים". יאיר לפיד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות


 
נתניהו: שתי נקודות שאני רוצה להדגיש כאן, חשובות. אחד, שארנון מילצ'ן נותן לחברים סיגרים. הוא נותן את זה ליאיר לפיד, כשהוא לא בתפקיד
ברנור: אנחנו שאלנו אותך אם אתה קנית בכספך סיגרים, מה עכשיו...
נתניהו: שנייה אחת, אני מעיר הערב כללית. קודם כל הוא (מילצ'ן) נותן את זה בדרך קבע בין חברים, אבל הוא לא עושה אספקה. ארנון הוא דוכן נייד של...
ברנור: סיגרים...
נתניהו: שמפניה וזה. הוא דוכן נייח ונייד. מגיעים אליו עיתונאים ומקבלים סיגרים ואני מנחש משקאות זה שמפניה. הוא נתן ליאיר לפיד סיגרים, אני מבטיח לך כי הוא אמר לי את זה... הוא נתן לפרס ים של שמפניות. אתם מעמיסים עלי את כל החשבונות של ארנון מילצ'ן, שקנה טונות של סיגריות גם בשביל אחרים... לא באת פעם אחת לארנון שלא הייתה לו שמפניה ביד. כל מי שהיה במגע איתו יספר לך את זה. בוז'י וציפי ולך תדע מה הוא נתן לכולם.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בהמשך לעדות שהציג אומר הנהג א': 'ביבי היה נותן לי כסף מזומן כדי שאקנא לו סיגרים, והיה מחזיר לי כסף מזומן עבור מה שקניתי לו מכיסי'. נתן אשל, גם הוא ראש לשכה לשעבר, העיד שקנה לראש הממשלה סיגרים בעשרות אלפי שקלים וקיבל את כל כספו בחזרה. הדיווחים המגמתיים והמסולפים שאתם מביאים גם הערב רחוקים מאוד מהמציאות ונועדו לפגוע בראש הממשלה נתניהו בעיצומה של מערכת בחירות".

מטעמו של ח"כ לפיד מסר: "ביבי צריך לדעת שעדות שקר במשטרה גם היא פשע. לפיד מעולם לא קיבל דבר ממילצ'ן. השקר על קבלת סיגרים ממילצ'ן אבסורדי במיוחד מפני שלפיד הפסיק לעשן הרבה לפני שנכנס לפוליטיקה. הגיע הזמן שביבי יילך לטפל בענייניו המשפטיים ויפנה את מקומו למי שיטפל במעמד הביניים הישראלי שקורס תחת יוקר המחייה".