בכ-30% מהמוסדות המחויבים לא מונף הדגל
המאבק נגד חוק הלאום נמשך | צילום: 123RF, חדשות

עתירה נוספת נגד חוק הלאום - והפעם בשם המגזר הערבי כולו: הנהגת המגזר הערבי בישראל הגישה היום (שלישי) עתירה לבג"ץ נגד החוק. "זהו מקרה שמצדיק את התערבותו של בג"ץ בביטול חוק יסוד וזאת משום שחוק יסוד הלאום הוא חוק גזעני", נכתב בעתירה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארגון עדאלה הגיש את העתירה עבור ועדת המעקב העליונה לענייני הערבים בישראל, סיעת הרשימה המשותפת וועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות. בעתירה נטען כי חוק היסוד "פוגע באופן מסיבי בגרעינים של זכויות האדם ומנוגד לנורמות המשפט הבינלאומי ובעיקר לאלה האוסרות על קיומם של חוקים המייצרים חוקה גזענית".

"בניגוד למגילת האו"ם, חוק הלאום שולל לחלוטין את זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ובתחולתו החוקתית על ירושלים ורמת הגולן הוא מפר את דיני הכיבוש", נכתב בעתירה שנוסחה על ידי עורכי הדין חסן ג'בארין, סוהאד בשארה, מאיסאנה מוראני, פאדי ח’ורי, וסאוסן זהר.

ועדת המעקב, ארכיון
ועדת המעקב, ארכיון | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

עוד נטען בפנייה שהוגשה לבג"ץ כי "אין היום אף חוקה בעולם שיש בה סעיף המנכס את המדינה ואת תכליתו של המשטר כשייך לקבוצה אתנית אחת וקובע כי היא מדינתה הבלעדית של קבוצה אתנית מסוימת. אין חוקה אחת בעולם שלא כוללת בסעיפיה את הזכות לשוויון לכלל אזרחיה ותושביה".

"חוק הלאום, בניגוד למשפט הבינלאומי, לא מכיר באף זכות קיבוצית של הערבים כמיעוט –מולדת לעומת העיגון וההכרה בקשת רחבה ובלעדית של זכויות קיבוציות לאוכלוסייה היהודית, כאילו היו היהודים במדינה למיעוט הטעון הגנה מיוחדת", טענו. כמו כן, לפי העתירה, חוק הלאום "גורע ממעמד השפה הערבית כשפה רשמית ובכך הוא מבקש להכריז לראשונה בהיסטוריה המודרנית שהערבית לא תהיה שפה רשמית בארץ זו".

חלק מהעתירה מוקדש לסעיף 7 בחוק הלאום שנועד לעודד התיישבות יהודית: "מדינת ישראל נהפכת בחוק הלאום ובאופן רשמי לגוף ציוני המתחרה עם הקרן הקיימת לישראל אשר מצהירה מראש ובחוקה שלה שהיא מיועדת אך ורק לטובת היהודים ועל כן היא חייבת להדיר את הערבים 'למען קידום ועידוד ההתיישבות היהודית'", נכתב.

לדברי העותרים, סעיף 7 "מסמן את האזרחים הערבים בכל מקום במרחב כ'האחר' ועל כן הוא יפלה בהקצאת קרקע, דיור, תקציבים ותמריצים, ותכנון המרחב". העתירה מסיימת וקובעת כי "חוק אשר שולל את הזכויות האזרחיות והלאומיות של הפלסטינים במולדתם הוא חוק גזעני, קולוניאליסטי ולא לגיטימי".

ביום ראשון נחשף בחדשות Online כי אזרחים בדואים מהצפון ומהדרום הגישו עתירה נוספת לבג"ץ, בטענה שהחוק מעניק יתרונות ליהודים רק בשל היותם יהודים. בעתירה נטען: "החוק עומד בסתירה מוחלטת עם חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ועם מגילת העצמאות, לזכות הקניין שנפגעה אנושות על ידי עידוד התיישבות יהודית על חשבון שאר אזרחי ישראל הלא יהודים ועל חשבון אדמתם". גם ח"כים דרוזים עתרו נגד החוק לבג"ץ, וכך גם מפלגת מרצ.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/