שגב בבית המשפט. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
פעל לפגיעה בביטחון ישראל, שגב (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

הותרו לפרסום פרטים חדשים מתוך כתב האישום נגד גונן שגב: בית המשפט המחוזי בירושלים התיר לפרסם היום (רביעי) חלקים מכתב האישום נגד שר האנרגיה והתשתיות לשעבר. מהכתוב בו עולה כי שגב פעל להשגת מידע רגיש ולהעברתו לגורמים עוינים ובכך סייע לאירן במלחמתה בישראל. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"במסגרת הקשר מול מפעיליו התבקש הנאשם לאסוף מידע מסוגים שונים ולפעול לקידום עניינים שונים. הנאשם פעל להשגת המידע ולהעברתו למפעיליו וכן למילוי משימות שונות שהתבקש", נכתב בכתב האישום, שחלקים ממנו נחשפו בעקבות עתירה שהגיש אתר "וואלה". "בין היתר פעל הנאשם בנושאים הבאים: במעשיו המתוארים לעיל פעל הנאשם כסוכן מודיעין של אירן ובמסגרת פעילותו עשה פעולות רבות שיש בהן כדי לסייע לאירן במלחמתה בישראל".

בכתב האישום החמור נזכר כמה פעמים כי שגב פעל לפגוע באופן חמור בביטחון המדינה: "הנאשם מסר לאירנים ידיעות סודיות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. בין היתר, כללו הידיעות מיקום מתקנים של גורמי ביטחון, שמות אנשי ביטחון ועוד. כמו כן מסר הנאשם לאירנים עשרות ידיעות במטרה לפגוע בביטחון המדינה".

הקשר נוצר כשגר בניגריה (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

לפני כשבועיים הותר לפרסום כי נגד שגב הוגש כתב אישום חמור, וממנו עלה כי השר לשעבר פעל למעשה ליצור מפגשים בין בוגרי מערכת הביטחון הישראלית - יועצים ביטחוניים, בתחום התשתיות ובתחומים שמשיקים לתחומי אבטחה - וניסה לפתות אותם לבצע דרכו עסקים בניגריה.

בתיאום עם האירנים, שגב סיפר להם שאותם יועצים יכולים לפגוש גורמים שמקושרים לשלטון המקומי, וכך יוכל לפתוח בפניהם דלתות ולהבטיח להם חתימה על עסקאות. בכירים בניגריה, ומי שמכיר את העולם הביטחוני ועולם העסקים, נזהרו מאוד ולא נענו להצעה של שגב. אבל יש כאלה שהיו מוכנים לנסות וקיימו פגישות ראשוניות של גישוש.

הנורה שנדלקה במערכת הביטחון

אלא שגם אלו שנענו, הבינו די מהר שהדברים נראים לא טוב, או אינם כשרים: אצל אחד מהם נדלקה נורה אדומה והוא שהגיע ראשון לשב"כ והתריע. אותם אנשי עסקים שנענו, לא ידעו בשלב הזה שמי שהם פוגשים בניגריה הם אירנים או גורמים בשגרירות האירנית, אבל התעורר אצלם החשד ולכן הדברים החלו להתגלגל בתוך המערכת החקירתית של מערכת הביטחון, וכך השר לשעבר נפל בידיה כפרי בשל.