המדים הישנים (צילום: חדשות 2)
יפוצה במיליונים. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

ל' התגייס למג"ב בשנת 2002 ובמהלך תפקידו כגשש הוא נחשף ללא פחות מארבעה פיגועים קשים בירושלים שהותירו בנפשו צלקות עמוקות. לאחרונה משרד הביטחון הכיר בפוסט טראומה שממנה הוא סובל בעקבות שורת הפיגועים וקבע לו 55% נכות, מתוכם 35% על סעיף נפשי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את המראות שאליהם נחשף בפיגוע בצומת הגבעה הצרפתית, בקו 6, בקו 14 ובקפה הלל ל' לא שוכח. "ראש ההרוגה הבלונדינית עם עיניה הירוקות הפקוחות לרווחה מהפיגוע בירושלים לא יוצא לי מהראש", נזכר. באירוע אחר הוא התבקש על ידי אנשי זק"א להרים את אחת הגופות שידה הייתה קטועה - הוא נפל לאחור ופרץ בבכי.

זירת פיגוע. ארכיון (צילום: חדשות)
זירת פיגוע. ארכיון | צילום: חדשות

במשך שנים הוא התבייש לפנות לקבלת טיפול נפשי ואף חשש שאם יעשה זאת הוא יפוטר ממג"ב, שם נשאר בשירות קבע. רק לאחר שמצבו החמיר והוא אובחן כלוקה בהפרעה פוסט טראומתית הוא החל לקבל טיפול תרופתי. נכון להיום הוא אינו מצליח לקיים קשרים חברתיים עם בני משפחתו ואינו מצליח לישון בחדר חשוך.

"ההתעקשות השתלמה", פסקל (צילום: חדשות)
"ההתעקשות השתלמה", פסקל | צילום: חדשות

בית משפט השלום בחיפה נתן תוקף משפטי ופסק לטובתו של ל' בהסכמה אליה הגיעו עורך דינו מיכאל פסקל וקצין התמלוגים של משרד הביטחון. בסך הכול הוא יפוצה בסכום מצטבר של יותר מ-2 מיליון שקלים בנוסף להטבות רבות ממשרד הביטחון.

"ההתעקשות השתלמה", אמר פסקל. "הוגשה תביעה למשרד הביטחון לאחר שהחייל עבר אבחונים מקיפים, אך קצין התגמולים באגף השיקום דחה התביעה, בטענה כי הוא אינו לוקה בהפרעה פוסט-טראומטית וכי אין קשר בין מצבו הנפשי לבין שירותו. אני מציע לחיילים: אם אתם מאמינים שנפגעתם, אסור לכם לוותר".

ליצירת קשר עם הכתבת:  avivitm@ch2news.co.il