"ביקש להיות שהיד": בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (רביעי) 35 שנות מאסר על איימן כורד, מחבל שדקר שוטר ושוטרת מג"ב בשער הפרחים בירושלים בספטמבר 2016. כורד הואשם בשתי עבירות של ניסיון רצח מספר חודשים לאחר הפיגוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בגזר הדין פסקו השופטים יורם נועם, רבקה פרידמן-פלדמן ואלי אברבאנל כי כורד החליט לבצע את הפיגוע על רקע אידיאולוגי. "האידיאולוגיה של כמיהה להפוך ל'שהיד', אגב ביצוע רצח של אחרים - אשר הופכת את המוות למטרה, ואת הרוצח ל'קדוש' ולדמות מוערכת - היא אידיאולוגיה רצחנית", נכתב.

זירת פיגוע הדקירה בעיר העתיקה
זירת הפיגוע, לפני שנתיים | צילום: מדברים תקשורת, חדשות

השופטים קבעו שנסיבות ביצוע העבירות הן בדרגת החומרה המירבית. "בשל תכנון מוקדם והצטיידות מבעוד מועד בסכין ככלי רצח, ואגב הפגנת נחישות ואכזריות בכוונת הקטילה", נכתב. "הנאשם עקב אחר השוטרים, התנפל עליהם מאחור ודקר אותם...עד שמעוצמת הפגיעה נשברה הסכין".

"עונשו של הנאשם בגין שתי עבירות של ניסיון לרצח, והעבירה הנלוות של נשיאת סכין, הנו אכן חמור ויוצא דופן", קבעו השופטים. "אך הוא מתחייב לנוכח הנסיבות החמורות ויוצאות הדופן של המעשים ותוצאותיהם הקשות". 

בכתב האישום שהוגש כחודש לאחר הפיגוע נכתב כי כורד החליט לבצע את הפיגוע לאחר שבן דודו נהרג באירוע ירי בחברון. הוא כתב "צוואה" בפייסבוק, בה הסביר את כוונותיו. "תדעו היטב שאני לא עוזב אתכם בגלל כעס עליכם, מות הקדושים קרא לי", כתב.

"עונש חמור ויוצא דופן" | צילום: מדברים תקשורת, חדשות

במכתבו הוא ביקש שלא יתאבלו עליו וביקש מאמו שיערכו מסיבה לכבודו - "אני רוצה לשמוע קולולו, תהיי בטוחה שאני לא עשיתי את המעשה הזה בגלל אף אחד", כתב וסיפר על הרגע בו החליט לבצע את הפיגוע. "אני חשבתי על המעשה הזה עוד לפני מות הקדושים של אחי רמזי. תסלחי לי, הצוואה שלי היא שתאמינו באלוהים ותקברו אותי בבית קברות השהידים ליד אחי".

ב-19 בספטמבר לקח כורד סכין מטבח ונסע במונית לכיוון שער שכם בירושלים. שם הוא הבחין בשני השוטרים ועקב אחריהם עד שער הפרחים. הוא התנפל על השוטר ודקר אותו בגבו העליון, ולאחר מכן הפיל את השוטרת ודקר אותה בצווארה מספר פעמים. מעוצמת הדקירה, נשבר להב הסכין ונשאר בתוך גבה של השוטרת, שפונתה לבית החולים שערי צדק במצב קשה, כשהיא מורדמת ומונשמת.