אילוסטרציה (צילום: אילוסטרציה, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: אילוסטרציה, חדשות

בפסק דין תקדימי, בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (חמישי), כי תחנת הרדיו "קול ברמה" תשלם פיצוי של מיליון שקלים בשל סירובה להשמיע נשים. עוד נכתב בפסק הדין כי הסכום יועבר לקרן ייצוגית שתחליט כיצד לחלק את הסכום לטובת תכניות להעצמת נשים מסורתיות, דתיות וחרדיות. "בית המשפט קבע כי מניעת נשים מלהשמיע את עמדותיהן באמצעי התקשורת היא אפליה ועוול", אמרה עורכת הדין אורלי ארז-לחובסקי שהגישה את התביעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני 6 שנים הגישו נציגי המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגון "קולך", תביעה ייצוגית כנגד תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה". התחנה, שהחלה את שידוריה בשנת 2009, סירבה להשמיע נשים בכל תוכנית המשודרת בתחנה. לאחר שברדיו "קול ברמה" ערערו לבית המשפט העליון על עצם הגשת התביעה, פסק העליון כי יש לאפשר את קיומו של המשפט: "שכן אופייה התורני של התחנה לא מצדיק את האפליה והפגיעה בנשים".

בפסק הדין שניתן היום, קבע בית המשפט כי "ההדרה המוחלטת, המכוונת והמוצהרת גרמה נזק לפגיעה בכבוד ובערך העצמי, העמקת תפיסות של נחיתות נשית ומניעת השפעתן על סדר היום הציבורי". נציגי התחנה טענו כי מטרת הקמתה הייתה "לענות על צרכיו של הציבור החרדי, המודר לחלוטין מאפשרות להשתתפות פעילה בשיח הציבורי בישראל. קיים צורך עז לאפשר חופש ביטוי למגזר שלא זוכה לכך ולתקן תחושות עוול, קיפוח וניכור". פסק הדין קבע כי התחנה נהגה ממש באותו האופן כלפי ציבור מודר אחר.

עורכי הדין אורלי ארז-לוחבסקי ואסף פינק שהגישו את התביעה, בירכו על פסק הדין התקדימי. "הפסיקה מהווה אבן דרך חשובה במאבק בהפליה בכלל ובהדרת נשים בפרט. הוא מבהיר את חומרתה של הפגיעה ואת המחיר שעל גורמים מדירים לשלם", אמרו. סכום הפיצוים, כמיליון שקל, יחולק על ידיקרן ייצוגית לתכניות להעצמת נשים מסורתיות, דתיות וחרדיות.