בבית משפט המחוזי בירושלים נפתח הבוקר (חמישי) משפטו של השר לשעבר גונן שגב. הדיון בראשותו של השופט רפי כרמל התקיים בדלתיים סגורות בשל רגישות הפרטים בהם ידונו. בתום הקראת כתב אישום שלקחה 20 דקות הדיון הסתיים. על פי ההערכות המשפטיות שגב יודה בחלק מסעיפי האישום כחלק מעסקת טיעון וישלח לשנים בודדות במאסר. בית המשפט האריך את מעצרו עד תום ההליכים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השר לשעבר הגיע הבוקר לבית המשפט המחוזי בירושלים לטובת דיון ראשון בעניינו. בפתח הדיון הוא נשאל על ידי עיתונאים האם הוא בגד במדינה או ריגל לטובת אירן, אך שגב לא הגיב ולא השיב לשאלות. כעבור 20 דקות הקראת כתב האישום הסתיימה והתובעת בעניינו, עו"ד גאולה כהן, אמרה כי "אנחנו נעשה מאמץ לחשוף כמה שיותר פרטים, כפי שעשינו עד היום. אך יישארו דברים שהציבור לא יוכל להיחשף אליהם". לסיום ציינה כהן כי "הנאשם יהיה זכאי לכל זכויותיו".

גונן שגב מגיע לדיון ראשון במשפט שלו (צילום: עמית שאבי, חדשות)
צילום: עמית שאבי, חדשות

גורמים משפטיים מעריכים שלמרות שמגע עם סוכן זר זו עבירה חמורה, לא מדובר בעבירת ריגול משמעותית, בעיקר בשל העובדה ששגב כיהן כשר לפני שנים רבות והמידע שהיה ברשותו לא משמעותי. העובדה שעדכן בכיר בשב"כ על עצם הפגישות צפויה להוביל להקלה נוספת בעונש. ההערכות הן ששגב ירצה בסוף התהליך שנים בודדות עד עשור במאסר.

בית המשפט המחוזי בירושלים התיר לפרסם אתמול חלקים מכתב האישום נגד שר האנרגיה והתשתיות לשעבר. מהכתוב בו עולה כי שגב פעל להשגת מידע רגיש ולהעברתו לגורמים עוינים ובכך סייע לאירן במלחמתה בישראל. 

גונן שגב בבית המשפט, ארכיון (צילום: עמית שאבי, חדשות)
צילום: עמית שאבי, חדשות

"במסגרת הקשר מול מפעיליו התבקש הנאשם לאסוף מידע מסוגים שונים ולפעול לקידום עניינים שונים. הנאשם פעל להשגת המידע ולהעברתו למפעיליו וכן למילוי משימות שונות שהתבקש", נכתב בכתב האישום, שחלקים ממנו נחשפו בעקבות עתירה שהגיש אתר "וואלה". "בין היתר פעל הנאשם בנושאים הבאים: במעשיו המתוארים לעיל פעל הנאשם כסוכן מודיעין של אירן ובמסגרת פעילותו עשה פעולות רבות שיש בהן כדי לסייע לאירן במלחמתה בישראל".

בכתב האישום החמור נזכר כמה פעמים כי שגב פעל לפגוע באופן חמור בביטחון המדינה: "הנאשם מסר לאירנים ידיעות סודיות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. בין היתר, כללו הידיעות מיקום מתקנים של גורמי ביטחון, שמות אנשי ביטחון ועוד. כמו כן מסר הנאשם לאירנים עשרות ידיעות במטרה לפגוע בביטחון המדינה".

לפני כשבועיים הותר לפרסום כי נגד שגב הוגש כתב אישום חמור, וממנו עלה כי השר לשעבר פעל למעשה ליצור מפגשים בין בוגרי מערכת הביטחון הישראלית - יועצים ביטחוניים, בתחום התשתיות ובתחומים שמשיקים לתחומי אבטחה - וניסה לפתות אותם לבצע דרכו עסקים בניגריה.

 

שגב בבית המשפט. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
פעל לפגיעה בביטחון ישראל, שגב (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

בתיאום עם האירנים, שגב סיפר להם שאותם יועצים יכולים לפגוש גורמים שמקושרים לשלטון המקומי, וכך יוכל לפתוח בפניהם דלתות ולהבטיח להם חתימה על עסקאות. בכירים בניגריה, ומי שמכיר את העולם הביטחוני ועולם העסקים, נזהרו מאוד ולא נענו להצעה של שגב. אבל יש כאלה שהיו מוכנים לנסות וקיימו פגישות ראשוניות של גישוש.

הנורה שנדלקה במערכת הביטחון

אלא שגם אלו שנענו, הבינו די מהר שהדברים נראים לא טוב, או אינם כשרים: אצל אחד מהם נדלקה נורה אדומה והוא שהגיע ראשון לשב"כ והתריע. אותם אנשי עסקים שנענו, לא ידעו בשלב הזה שמי שהם פוגשים בניגריה הם אירנים או גורמים בשגרירות האירנית, אבל התעורר אצלם החשד ולכן הדברים החלו להתגלגל בתוך המערכת החקירתית של מערכת הביטחון, וכך השר לשעבר נפל בידיה כפרי בשל.