בית המשפט הורה היום (חמישי) לשחרר למעצר בית את א', אחד הקטינים החשודים ברצח בדומא, אחרי ששהה במעצר במשך יותר משנתיים וחצי. מדובר בקטין שהודאתו נפסלה בשל טענות לעינויים בחקירה ובבית משפחת דוואבשה תקפו את החלטת בית המשפט ומתחו עליה ביקורת קשה: "למה שישחררו אותו הביתה?".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חוסיין סבו של אחמד, היחיד מבני משפחת דאוובשה ששרד את הרצח מלפני שלוש שנים, ישב לאורך כל הליך המשפטי בבית המשפט בלוד ואף היה שם כששמע שהחשוד המרכזי ברצח בני משפחתו ישוחרר למעצר בית. "זה יום קשה, המשפטים האלה הם לא בצדק", אמר הסב בתום הדיון. "לא ככה זה צריך להיות".

גם בני משפחה אחרים השמיעו ביקורת נוקבת על החלטת בית המשפט וטענו שהם מאוכזבים ממערכת הצדק הישראלית. "אני כרגע מרגיש כאילו המשפחה נשרפת היום מחדש", אמר בכאב דודו של אחמד נאסר דאוובשה. "אני מרגיש בדיוק את אותן רגשות כפי שהרגשתי אז לפני שלוש שנים".

הפרקליטות תגיש נגדו כתב אישום. בן אוליאל
עמירם בן אוליאל, החשוד המרכזי ברצח | צילום: חדשות

א', הנאשם, שהיה קטין בעת ביצוע הפיגוע, חשוד שתכנן אותו והיה אמור להשתתף בו אך לא היה נוכח בעת ביצועו. בחקירותיו הוא אף הודה במעורבות בפיגוע, אלא שבחודש שעבר בית המשפט פסל את הודאותיו בשלוש החקירות שבהן הופעלו נגדו אמצעים פיזיים.

היום החליטו השופטים לשחרר את א' לביתו עם איזוק אלקטרוני ופיקוח. "כבר בתחילת ההליך אמרנו 'שמרוצים' זה לא נכון", אמר עו"ד עדי קיידר המייצג את הקטין. "אף אחד לא יכול להיות מרוצה מזה שבנסיבות המאוד קשות בתיק הזה, אחרי שנתיים וחצי הבשורה הזאת מגיעה. אבל טוב מאוחר מלעולם לא. את החלק הזה של המאבק סיימנו בהצלחה".

יש כעת מי שמאמינים שההחלטה לשחרר את א' למעצר בית בתיק דגל דרמטי עם שלושה מעשי רצח היא התוויית כיוון או אמירה של בית המשפט. אלא שהכל עדיין פתוח בתיק הזה, בעיקר משום שהנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל שעדותו נמצאה מהימנה, קשר את א' הקטין לתכנון הרצח.

בהכרעת בית המשפט היום נכתב: "חל כרסום של ממש בעוצמת הראיות הגם שאין מדובר במהפך ראייתי, אלא עדיין נותרו ראיות לכאורה אשר מקימות סיכוי סביר להרשעה". כלומר, הראיות נגד הקטין נהיו פחות חזקות אבל עדיין קיימות.