הואשם בשני מקרי רצח, אבוטבול (צילום: פלאש 90 יוסי זיליגר)
הואשם בשני מקרי רצח, אבוטבול | צילום: פלאש 90 יוסי זיליגר

כתב אישום חמור הוגש היום (שלישי) נגד ראש ארגון הפשע אסי אבוטבול בביצוע שני מקרי רצח - של עו"ד יורם חכם שחוסל בפיצוץ מטען שהוצמד לרכבו לפני תשע שנים, ושל ארתור רוזן ביריות לפני 17 שנה. אבוטבול נאשם כי רצח את עו"ד חכם מאחר שלא היה מרוצה מהתנהלותו של הפרקליט שייצג אותו בתיק שהתנהל נגדו באותו זמן בבית המשפט. ההחלטה לרצוח את רוזן הגיעה לאחר שזה סירב להוציא לפועל חיסול של עבריין נוסף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על-פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין ניסים מירום, ליהי מלצמן, אילה אורן ורועי רייס מפרקליטות מחוז ת"א ומרכז, עו"ד חכם ייצג את אבוטבול במסגרת הליך פלילי בו הואשם כראש ארגון פשע במשפט שהתנהל נגדו בבית המשפט. במרס 2008, אבוטבול סבר כי עו"ד חכם ויתר על חקירתו של עד תביעה במשפט ובשל כך פיטר את סנגורו בשיחת טלפון מהכלא. עם זאת, יממה לאחר מכן, השניים כביכול יישרו את ההדורים ועו"ד חכם שב לייצג את אבוטבול במשפטו.

עו"ד יורם חכם וזירת הרצח (צילום: Roni Schutzer/Flash90, חדשות 2)
עו"ד יורם חכם וזירת הרצח | צילום: Roni Schutzer/Flash90, חדשות 2

זמן קצר לאחר מכן גמלה בליבו של אבוטבול להביא למותו של עו"ד חכם, בין היתר מאחר שלא היה שבע רצון מהישגיו של סנגורו במו"מ סביב הסדר הטיעון בתיק בו הואשם אבוטבול. בנוסף, הוא לא היה מרוצה מאופן ניהול הגנתו על-ידי עו"ד חכם, לרבות בשל קצב ניהולו המהיר של המשפט.

על מנת להוציא את תוכניתו אל הפועל, קשר אבוטבול קשר עם עבריין נוסף שזהותו אינה ידועה באמצעות העברת מסרים ומכתבים שהוציא מהכלא וקיבל לתוכו, לחסל את עו"ד חכם באמצעות פיצוץ מטען חבלה שיוצמד לרכבו. לצורך הוצאת החיסול לפועל, הצטיידו עבריינים נוספים, שזהותם אינה ידועה, במטען חבלה ואחרים החלו לעקוב אחר עו"ד חכם, בהנחייתו של אבוטבול ותוך שהוא מקבל עדכונים שוטפים לתאו בכלא.

בכתב האישום נקבע כי ב-10.6.2008, הוצמד מטען חבלה מאולתר עם חומר נפץ במשקל קילוגרם אחד, עם מערכת הפעלה חשמלית, לרצפת רכבו של עו"ד חכם, שחנה בחניון הבניין  בו ממוקם משרדו ברחוב יגאל אלון בתל אביב. בערב למחרת, זמן קצר לאחר שיצא עם רכבו מחניון משרדו, הופעל מטען החבלה שגרם לפיצוץ ברכבו של עו"ד חכם. בעקבות הפיצוץ נפגע הסנגור קשה ומותו נקבע במקום.

ירה בארתור רוזן מספר פעמים - שהצליח לשרוד אך נדרס למוות

על-פי סעיף האישום השני, אבוטבול היה מסוכסך עם העבריין אלון גלעדי ומשה הדס חברו, ופנה לארתור רוזן בהצעה שירצח את גלעדי בתמורה לתשלום שכר גבוה. עם זאת, השניים לא הגיעו להסכמה ובעקבות הדברים החליט אבוטבול להביא למותו של רוזן.

בכתב האישום נקבע כי ב-23.11.1999, נפגשו אבוטבול ורוזן יחד עם אדם נוסף, שזהותו אינה ידועה, ובשעות הערב נסעו השלושה יחד ברכב בכביש החוף. כשהתקרבו לקיסריה, הרכב נעצר בצד הכביש, אז ירדו אבוטבול ורוזן מהרכב וצעדו רגלית לדרך הצדדית, שם ירה אבוטבול בעורפו של רוזן.

משהבחין כי רוזן נותר בחיים וקם על רגליו, אבוטבול ירה בו מספר כדורים נוספים, כששניים מהם פגעו בחזהו ובכתפו של רוזן. אבוטבול האמין כי הצליח לגרום למותו של רוזן, חזר אל הרכב ועזב את המקום יחד עם האדם הנוסף שהיה עמו. מיד לאחר מכן, בשארית כוחותיו קם רוזן על רגליו, עלה חזרה אל כביש החוף, צעד מספר מטרים על הכביש ונדרס על-ידי רכב חולף. לאחר זמן קצר מת רוזן כתוצאה מאובדן דם נרחב שנגרם בעקבות הירי של הנאשם.

מחשש שיפגע בעצמו - אבוטבול הועבר לתא שמור

ביום שישי האחרון פורסם כי אבוטבול הועבר לתא שמור במיוחד המכונה "חללית" מחשש שיפגע בעצמו. המשטרה מחזיקה בתיק מוצק נגד אבוטבול ואמש חשף כתבנו המשפטי גיא פלג במהדורה המרכזית כי העבריין שהפליל את ראש ארגון הפשע - רוצח מורשע - יזכה לחנינה מנשיא המדינה ראובן ריבלין ויגורש מן הארץ.

מדובר בעבריין, אסיר עולם שיושב 30 שנה בכלא על רצח שביצע במהלך שוד. לאחר הרצח הוא הספיק לברוח לבלגיה, לבצע שם עבירות נוספות - ולבסוף הוסגר לישראל. אותו עבריין היה ידידו ושותפו לתא של אבוטבול והופעל ע"י להב 433 בשנה האחרונה כדי להקליט את ראש ארגון הפשע מתוודה שהזמין את הרצח של עו"ד חכם וכן כי ביצע רצח נוסף בעצמו.

בתמורה להפעלתו, הפרקליטות סגרה עם העבריין סידור מיוחד וחריג: בתום עדותו הוא יזכה לחנינה על תנאי מהנשיא ריבלין. המשמעות היא שבתום עדותו בתיק אבוטבול, לאחר קבלת החנינה, הוא יגורש מהארץ למשך 10 שנים. אם הוא ישוב לארץ במהלך אותה תקופה - מיד יוחזר לתאו.

המניע לרצח: לא היה מרוצה מהייצוג המשפטי

בשבוע שעבר פורסם כי ממצאי החקירה בעניינו של אבוטבול מעלים כי המניע לרצח עורך הדין יורם חכם, שאירע לפני תשע שנים כשמטען חבלה התפוצץ ברכבו של עו"ד חכם בעת שנסע בתל אביב, נבע מכך שאבוטבול לא היה מרוצה מהתנהלותו של הפרקליט שייצג אותו בתיק שהתנהל נגדו באותו זמן בבית המשפט. בעקבות זאת, אבוטבול דאג להעביר מסרים מתאו בכלא ובהם תכנון מפורט כיצד לחסל את עו"ד חכם.

בניגוד למה שנטען עד עכשיו, מטען החבלה שגרם למותו של חכם לא הוצמד בערב שקדם לרצח, במהלך אותה ארוחה מדוברת אצל אמו של אבוטבול, אלא באותו יום בו בוצע החיסול. עם זאת, חוקרי המשטרה לא יודעים עד היום מי הצמיד את המטען לרכב ומי הפעיל אותו.