52 משתפי פעולה פלסטינים - או מי שנחשדו כמשתפי פעולה עם ישראל - זכו השבוע לראשונה להכרה מבית משפט ישראלי על כך שהרשות הפלסטינית עצרה ועינתה אותם במשך שנים. בפסק דין שנפרש על פני יותר מ-1,800 עמודים, קבע סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, כי הוכח מעבר לכל ספק סביר קיומם של מעצרים שיטתיים בשנים 1990-2003, במהלכם חוו עשרות פלסטינים התעללות קשה שהותירה בהם נכויות פיזיות ונפשיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ביום אתה קשור לקיר, בלילה לוקחים אותך לחקירה", מתאר אחד מהם. "מרגע שנכנסת לחדר, אתה לא רואה את החוקר - כי שמים לך שק, שהיה אולי עשר שנים בביוב, על הראש. אתה לא רואה מאיפה אתה מקבל מכות", הוא מתאר. "הם אומרים: 'אתה עבדת עם השב"כ הישראלי, אתה צריך להודות בזה, נקודה'".

"אתה לא יכול להשתחרר מזה, אתה כל הזמן רואה את האנשים האלה", מתאר אחר. "בוקר, ערב, לילה - 24 שעות החוקר מרביץ לך, השומר מרביץ לך, מי שמנקה בפרוזדור מרביץ לך, לא משנה מי נמצא שם".

"בית המשפט קבע שהם עונו במרתפי הרשות הפלסטינית בעינויים שלא יאומנו", אומר עורך הדין ברק קדם המייצג את התובעים. "עושה רושם שמישהו קרא את 'התופת' של דנטה, ופשוט ביקש לחקות את זה". שלושת התובעים סיפרו כי לא הוצגו להם בשום שלב ראיות או עדויות, אלא רק דרישה להודאה.

"דואגים שלא יהיה לך המשך בחיים"

חלק מהעינויים כללו גם פגיעה סדיסטית באיברי המין של העצורים. רבים מהם סיפרו על שיטות דומות של התעללות מינית מחרידה, שהותירה אותם עקרים וללא כל יכולת לקיים יחסי מין. "יש שם מתקן שנקרא 'מתקן הבקבוק'", מתאר אחד התובעים. "זה בקבוק קוקה קולה ליטר וחצי עם ראש שבור. שמים אותו במתקן בטון, ומושיבים אותך עליו מלמעלה. דואגים מאוד שלא יהיה לך המשך בחיים. גומרים אותך סופית - לא יהיו לך ילדים".

שלושת התובעים היו רווקים צעירים בתחילת דרכם. היום, בעשור הרביעי והחמישי לחייהם, הם מחוסרי כל: ללא משפחה, ללא עבודה, ללא שייכות אבל עם צלקות קשות שגם כסף לא יצליח להגליד. "עד עכשיו אני לא חי את החיים", מסביר אחד מהם. "בלי זכויות, בלי שום דבר. אני לא רוצה כסף, אלא להיות בן אדם, זה הכל".

אחרי פסיקת בית המשפט השבוע, שהכירה גם במקרים של הוצאה להורג על ידי הרשות הפלסטינית ללא משפט, מתכוונים התובעים ויורשיהם לעבור לשלב הבא: תביעת פיצויים במיליוני שקלים כל אחד, בתקווה שישראל תחלט עבורם את הכספים מהרשות הפלסטינית.