החוק האירי נגד ההתנחלויות (צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות)
החוק ש"מסייע יותר לפלסטינים" נדחה | צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות

חוק ההסדרה, שנועד לתת פתרון חוקי להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, מתעכב: שופט בג"ץ ניל הנדל הוציא היום (חמישי) צו ביניים שמעכב את יישום החוק - בעקבות עתירה של מועצות ויישובים בגדה יחד עם מספר ארגוני זכויות. השופט הנדל הודיע כי הוא "נעתר באופן חלקי לבקשות למתן צו ביניים". המשמעות היא שנוצר הליך נוסף – יתקיים עוד דיון בנושא לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, שמתנגד לחוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היועמ"ש למעשה מבקש ליישם "הסדר דיוני" שנידון כבר לפני מספר חודשים. לפי אותו הסדר, לא יבוצעו פעולות של רישום, נטילת זכויות במקרקעין, הקצאה ותכנון, וגם יוקפאו הליכי האכיפה והצווים המנהליים. השופט אפשר לכנסת להגיש תגובה לעתירה, שדורשת להימנע מיישום החוק, בתוך כחודש - בעוד היועץ המשפטי יידרש להגיב בעוד חודשיים לכל המאוחר.

החוק אמור לאפשר למדינה להפקיע את השימוש בקרקע פלסטינית שעליה נבנו מאחזים של מתיישבים ישראלים. חוות דעת שהוכנה ע"י משרד הביטחון מלמדת כי החוק בפועל עוזר יותר דווקא לפלסטינים - כך פרסם לראשונה פרשננו אמנון אברמוביץ' בחודש שעבר. עו"ד הראל ארנון שנשכר על די הממשלה כדי להגן על החוק באופן פרטי ביקש להגיב לבקשה בנפרד וניתה לו ארכה לצורך כך.

מנדלבליט. "מסוגל לקבל החלטה נקיה?" (צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות)
ביקש לעכב את יישום החוק. מנדלבליט | צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות

מאז העברת החוק, נרשמה ירידה משמעותית בהיקף הריסות הבנייה הבלתי חוקית של פלסטינים ביהודה ושומרון. החוק במתכונתו הנוכחית מונע הליכי אכיפה כנגד 2,000 מבנים בלתי חוקיים של ישראלים שנבנו על קרקע פלסטינית, אך בד בבד מקשה על הרשויות וצה"ל לפעול כנגד יותר מעשרת אלפים מבנים לא חוקיים של פלסטינים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב אז על פרסום חוות הדעת של משהב"ט ואמר: "הנתונים מוכיחים שחוק ההסדרה הוא חוק שוויוני וחוקתי ובניגוד לטענות השקריות של מתנגדיו, הוא אינו חוק מפלה. חוות הדעת גם חושפת את הצביעות של מתנגדי החוק שממילא לא היו מעלים בדעתם להרוס את הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית. חוק ההסדרה הפסיק את האבסורד של הריסת בתים של מי שנשלחו על ידי המדינה, בתום לב, ליישובים ושכונות שהוקמו על קרקעות לא מוסדרות ויביא להסדר חוקי של אלפי מבנים בשכונות ויישובים מבוססים".

"חוק ההסדרה הוקפא על ידי בג"ץ", הוסיף יו"ר ועדת משנה לענייני יו"ש, ח"כ מוטי יוגב. "ושוב מוכח וברור שרק חוק המשילות, התיקון לחוק השפיטה שהצענו והוא כעת בועדת שרים לעניני חקיקה, יעשה סדר מאזן, ביכולת מימוש מדיניות הנבחרים, ולא דיקטטורה שיפוטית. רק חוק המשילות ישיב את הסדר לדרום תל אביב, יפתור את קשיי עמותות בניה יהודיות בגליל ואת ההתיישבות היהודית ביו"ש. מחזירים את הכח לעם, מחזקים את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
"הנתונים מוכיחים שחוק ההסדרה שוויוני". ס | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

חוק ההסדרה, שעוזר להכשיר משפטית בתים ומאחזים שנבנו על קרקע פלסטינית ביהודה ושומרון, אושר בחודש פברואר האחרון בכנסת ועורר סערה רבה, בארץ ובחו"ל. על אף התנגדותו של ראש הממשלה נתניהו ולחץ שהופעל על ידי גורמי ממשל בארה"ב, הקואליציה החליטה להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית בעקבות המחלוקת סביב המאחז עמונה.

במסגרת החוק, הקרקע הפרטית שעליה נבנו הבתים תישאר רשמית בידי בעליה הפלסטינים, אך המדינה תוכל להפקיע מהם את זכות השימוש ותעביר אותה לממונה הרכוש הממשלתי באזור יהודה ושומרון. במקביל, המדינה תפצה בתמורה את בעלי הקרקע בסכום גבוה מערכם, או שתעביר לידיהם קרקע חלופית באותו הגודל.