פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (רביעי) כתבי אישום חמורים בגין גרימת מוות ברשלנות נגד האני דארי תושב עיסאוויה שבמזרח ירושלים ונגד מוחמד חמדאן, תושב השטחים. השניים מואשמים בכך שהסיעו את המחבלים שביצעו את הפיגוע המשולב בשער שכם בחודש יוני, שבו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא ז"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

על פי כתב האישום, רשלנותם של השניים התבטאה בכך שבעבור בצע כסף הסיעו מספר תושבי שטחים לישראל תוך עקיפה מכוונת של מערכת הסינון והבידוק במעברים למרות שידוע כי הם עלולים להוות סיכון בטחוני.

מהמשטרה נמסר כי האישום הקשה בגרימת מוות למי שרק הסיע את המחבלים מגיע על רקע העובדה ש"מי שמסיע שוהים בלתי חוקיים לתוך שטחי ישראל צריך לדעת ולצפות שביניהם עלול להיות מפגע שמבקש לבצע פיגוע טרור". לפיכך, טוענים במשטרה, "ברמה מסוימת הם שותפים לפיגוע ולתוצאותיו הקשות".

זירת הפיגוע בירושלים
זירת הפיגוע בירושלים | צילום:

זו אינה הפעם הראשונה שבה שבה מסיעי שב"חים שביצעו פיגועים מואשמים בגרימת מוות ברשלנות. בפעמים קודמות הורשעו מסיעי המחבלים בפיגוע שבו נרצחה לוחמת מג"ב הדר כהן ז"ל ומסיעי המחבל שביצע את הפיגוע ביפו, בו נרצח אזרח אמריקני.

בכל המקרים הללו המסיעים לא הכירו את המחבלים ולא ידעו שהם מתכוונים לבצע פיגוע - ולמרות זאת הואשמו בעבירה החמורה. המשטרה מנסה לאותת בכך למסיעי שב"חים שהם יואשמו בעבירות חמורות אם יתברר כי מי מהאנשים שהוסעו לישראל ביצע פיגוע כלשהו.

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
זירת הפיגוע בירושלים | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

במקרה של מסיעי המחבלים שרצחו את הדר כהן ז"ל בפברואר 2016, כתב השופט ירון מינטקביץ מבית משפט השלום בירושלים: "אדגיש את המובן מאליו - אין כל טענה או הנחה, כי הנאשם חפץ בתוצאה הקטלנית של מעשיו. ועם זאת, הנאשם חרג מכל אמת מידה של זהירות והתנהלות סבירה, בכך שגרם לסיכון אשר התממש".

המקרה הנוסף בו הורשעו מסיעי מחבלים הוא הפיגוע ביפו במרס 2016, בו נרצח האמריקני טיילור אלן פורס. השופט מרדכי כדורי, סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים, ציין כי הנאשם הסיע שוהים בלתי חוקיים תמורת תשלום - בהם את המחבל בשאר מסאלחה "בתדירות של אחד לכעשרים יום". השופט קבע כי "הנאשם פעל מתוך בצע כסף וגרם ברשלנות למותו של המנוח ולגרם חבלה באנשים רבים נוספים".‎

התפתחות החקירה

מיד לאחר הפיגוע עצרו חוקרי היחידה המרכזית תושב עיסאוויה כבן 52 החשוד שהסיע את המחבלים לירושלים. מהחקירה עלה כי החשוד הגיע עם רכבו לשטחים לאזור רמאללה יום קודם לפיגוע, שם העלה לרכבו תושבי שטחים שאינם בעלי אישורי כניסה לישראל , בהם שלושת המחבלים, אותם הסיע לירושלים להתפלל בהר הבית ברמדאן. עם הגיעם לירושלים ירדו באזור שער שכם ולמחרת ביצעו את הפיגוע.

לפני שלושה שבועות נעצר תושב שטחים שארגן וריכז את קבוצת השב"חים, בהם המחבלים, שנסעו ברכבו של החשוד מעיסאוויה לירושלים. במקביל, לאור פניית חוקרי היחידה המרכזית לפרקליטות הצבאית לפתוח בחקירה בגין עבירת הסתה לאלימות ולטרור, נעצרו אמו ואביו של אחד המחבלים, תושבי הכפר דיר אבו משעול, בעקבות התבטאויותיהם לאחר הפיגוע, גם באמצעות כלי התקשורת.