שירי סובל ודוד ערן
שירי סובל ודוד ערן | צילום: Miriam Alster/Flash90

שנה וחצי אחרי רצח הילי סובול ז"ל בפתח ביתה בתל אביב, בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר 20 שנות מאסר על דוד ערן, שהורשע בביצוע הרצח במסגרת הסדר טיעון. על אחותה התאומה של הילי, שירי סובול, נגזרו שש שנות מאסר לאחר שהאישום הוקל במסגרת ההסדר והיא הואשמה בשידול לחבלה חמורה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שופטי בית המשפט כתבו בגזר הדין כי מתחם הענישה נקבע בהתאם לצורך בהרתעה, העבירות החמורות שבוצעו והפגיעה בערכים החברתיים כתוצאה מהן. עם זאת, השופטים הדגישו את הסיבות להקל בעונש, ביניהן הרגישות המשפחתית, הנסיבות האישיות וגיל הנאשמים.

בתחילת השנה אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב את הסדר הטיעון שנחתם בין הפרקליטות לעורכי דינה של שירי סובול, שהואשמה תחילה ברצח אחותה. במסגרת ההסדר שאושר כפי שדווח לראשונה בחדשות 2, סובול הודתה והורשעה בעבירה של שידול לחבלה חמורה והייתה אמורה לרצות עד 10 שנות מאסר לכל היותר. חברה דוד ערן, הודה והורשע בביצוע הרצח.

ההסדר נחתם לאחר פגישה דרמטית בין פרקליט מחוז תל אביב מומי למברגר לבין אם התאומות שביקשה את רחמי הפרקליטות על בתה שירי שהואשמה בתחילה ברצח, והקלה באישום. בסוף הפגישה פרקליט המחוז החליט ללכת על הסדר הטיעון.

לפגישה עם האם היה משקל משמעותי, ובמסגרת ההסדר שהושג באמצעות פרקליטיה של סובול, עורכי הדין אלי כהן וגיל פרידמן, הודתה והורשעה גם בסיוע לאחר מעשה לנאשם ברצח, חברה דוד ערן. בנוסף, ערן הודה והורשע ברצח, ובהתאם להסכמה שהושגה בין שני הצדדים ירצה 20 שנות מאסר.

אין תמונה
הילי סובול ז"ל

"לאחר מו"מ ארוך וגישור הגענו להסדר טיעון", אמרה אז נציגת הפרקליטות עו"ד זוהר דולב. "לאחר הרשעתם נבקש להפנות אותם לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר מבחן, שכן מדובר בנאשמים מתחת לגיל 21".

בנוגע להרשעת ערן, הנציגה הוסיפה כי המדינה תסכים לעונש מופחת לאחר שערן יפקיד את הפיצוי לאמה של הילי סובול ז"ל - 258 אלף שקלים. "הפקדת הפיצוי הינה תנאי להסדר", אמרה.

"שתמות, זה מה שאני רוצה"

במרס 2016 הוגש כתב האישום הקודם נגד ערן וסובול שייחס לשניהם קשירת קשר במטרה לגרום למותה של הילי, ולאחר שנכשלו פעמיים החליטו לבצע את המעשה בדירת המשפחה. בנוסף, השניים הואשמו בשיבוש הליכי משפט.

שירי סובול ועורכי דינה אחרי השחרור למעצר
שירי סובול ועורכי דינה אחרי השחרור למעצר | צילום:

שירי סובול התלוננה בפני ערן פעמים רבות על אחותה, ושלחה לו מסרונים בהם כתבה, בין היתר: "נמאס לי לגור עם המשוגעת הזו", "שתמות, זה מה שאני רוצה" ו-"הלוואי שערבי או מחבל ידקור אותה". כך, על פי כתב האישום, נטעה אצלו את הרצון והצורך לגרום למותה של המנוחה במטרה שתפסיק לפגוע בה, וכן בקשר הרומנטי בין השניים.

מכתב האישום עלה כי השניים הצטיידו לקראת האירוע במספר סכינים, כמו גם בכפפות, בגדים להחלפה ומגבונים לניקוי הזירה. ערן הוא זה שביצע את הרצח בעצמו ודקר את הילי 130 פעמים, ושירי התקשרה למשטרה ומסרה דיווח כוזב לפיו אחותה נדקרה על ידי זר. בהמשך סייעה לערן להתנקות, להחליף בגדים ולהסתתר בחדרה של אימן של התאומות.

עד שהגיעו השוטרים לזירה, בפתח ביתם בתל אביב, הוציאה שירי את ידית דלת החדר מבחוץ, על מנת למנוע כניסה לחדר, והסתירה את בגדיו של ערן כמו גם את הסכינים והכפפות. סכין נוספת החביאה שירי מאחורי ארון. לאחר מכן השניים תיאמו גרסאות, וסיכמו כי ידווחו כי ערבי דקר את המנוחה ואילו ערן ניסה לסייע לה.