משה קצב, ראובן ריבלין (צילום: פלאש 90, קובי גדעון, הדס פרוש)
צילום ארכיון | צילום: פלאש 90, קובי גדעון, הדס פרוש

נשיא המדינה ראובן ריבלין החליט היום (ראשון) שלא להקל את תנאי שחרורו של הנשיא לשעבר משה קצב מהכלא. הנשיא הבהיר כי ועדת השחרורים הורתה על שחרורו של קצב בכפוף לתנאים מגבילים ותכנית שיקום מורכבת בלבד - ובנסיבות אלה, ונוכח אופי העבירות בהן הורשע קצב, אין מקום להיענות לבקשתו לבטל את התנאים שנקבעו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באפריל האחרון דחתה הוועדה את בקשת הנשיא לשעבר והאנס המורשע לבטל את תנאי השחרור שלו, היות וסברה כי התכנית הטיפולית שהציע הייתה בלתי מספקת, בין היתר ביחס לנפגעות העבירה. הוועדה אמנם ציינה כי קצב עבר כברת דרך משמעותית, ולכן הסכימה כי ניתן לשחררו בכפוף לתכנית שיקום מפורטת של הרשות לשיקום האסיר שתהווה המשך ישיר להליך הטיפולי שכבר עבר במהלך מאסרו.

קצב, ששימש נשיא המדינה השמיני של מדינת ישראל, הורשע בעבירות מין כלפי שלוש מתלוננות שונות, וכן בשיבוש הליכי משפט. הוא נשלח לשבע שנות מאסר בפועל, וכן נגזרו עליו מאסר על תנאי ותשלום פיצויים למתלוננות. קצב שוחרר מהכלא לפני שמונה חודשים, אך בשל השחרור המוקדם הוא מחויב עדיין לשהות במעצר בית כל לילה, ללכת לטיפול קבוצתי לעברייני מין ולטיפול אישי אחת לשבוע לצד שורה נוספת של הגבלות.

לאחר קיצור עונשו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, פנה פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, למפכ"ל ולנשיא בבקשה נוספת שתאיץ את קבלת ההחלטה בבקשה שהגיש הנשיא לשעבר. "ההחלטה (לחון את אולמרט) התקבלה על בסיס הסבל הרב שעבר והנפילה מרום מעמדו לבירא עמיקתא", כתב אמיר בפנייה. "קצב ריצה חמש שנים בכלא, תקופה המצדיקה שיקולי חמלה ורחמים ביתר שאת. התנהגותו בכלא הוגדרה מופתית ומאז ששוחרר נתון קצב בהגבלות קשות. אנו סבורים כי יש לשים קץ לסבל ולייסורים הנמשכים יום יום במשך 11 שנים תמימות".