זירת השריפה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת הרצח בת"א | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

שלושה שבועות לאחר שהמשטרה פיענחה את מותו של פיליפ בקר ז"ל, שנמצא מת בדירתו השרופה ברחוב בוגרשוב בת"א, הוגש היום (חמישי) כתב אישום נגד ויאצ'סלב רייכלין, בן 38 מחיפה, בגין רצח. עוד מואשם רייכלין בעבירות של הצתה, סחיטה באיומים וסחיטה בכוח, זיוף בנסיבות מחמירות ועבירות נוספות: "אין צורך להכביר מילים אודות חומרת מעשיו של המשיב, שביצע באכזריות רבה ובדם קר את הרצח המחריד של המנוח בשל בצע כסף".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי כתב האישום, שהוגש על-ידי פרקליטות מחוז תל אביב, בין הנאשם והמנוח נוצר קשר באמצעות אתר הכרויות, שלאחריו שוחחו השניים בטלפון וקבעו להיפגש בדירתו של בקר בתל אביב על מנת לקיים יחסים אינטימיים. ב-14.7.17 קיימו השניים יחסים אינטימיים ונשארו בדירה עד לפנות בוקר.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

במהלך הימים שלאחר מכן, החליט רייכלין לדרוש כספים וחפצי ערך מבקר בתמורה ליחסים האינטימיים שיקיים עמו בעתיד, זאת לאחר שבקר סיפר לו כי הוא רופא בבית חולים והוא הסיק כי יש לו יכולת כלכלית גבוהה. השניים שוחחו בטלפון עוד מספר פעמים, כשבאחת השיחות הציע רייכלין לבקר להיפגש עמו שוב, על מנת להוציא לפועל את תכניתו.

בתאריך 22.07.2017 נפגשו השניים שוב בדירה ולאחר שקיימו יחסים אינטימיים, דרש רייכלין מבקר שיתן לו כסף וחפצי ערך בתמורה ליחסים האינטימיים שקיים עמו. בקר סירב ובין השניים התפתח ויכוח קולני, במהלכו איים רייכלין כי יפיץ ברבים, לרבות במקום עבודתו של בקר, את נטיותיו המיניות במטרה לפגוע בשמו הטוב ובצנעת הפרט שלו. למרות זאת, דרש המנוח מהנאשם לעזוב את הדירה לאלתר. בשלב זה, רייכלין החליט לשדוד את בקר, בכך שיגנוב מדירתו כספים, חפצי ערך ומסמכים השייכים למנוח, תוך הפעלת אלימות קשה על מנת לנטרל את בקר.

לצורך כך, הצטייד רייכלין בבקבוק יין אותו לקח מסלון הדירה, הסתיר אותו מאחורי גבו, ונכנס בעקבות בקר לחדר השינה בדירה. כשבקר התכופף, הכה רייכלין בחוזקה באמצעות בקבוק היין בראשו. בהמשך אף דחף הנאשם את המנוח לכיוון המטבח וגרם לו להיחבט מהשיש בראשו, עד לאובדן הכרתו של המנוח. לאחר מכן ניצל רייכלין את המצב והחל לערוך חיפוש בדירה, עד שניגש למטבח וראה את בקר עומד על ברכיו בניסיון להתרומם ולהגיע לחלון המטבח.

"ביצע באכזריות רבה ובדם קר את הרצח המחריד בשל בצע כסף"

על פי כתב האישום, בשלב זה החליט הנאשם להמית את בקר. הוא לקח בקבוק יין נוסף והכה באמצעותו בחוזקה בראשו של בקר. בנוסף, הוא הכה באגרופו בשיניו של בקר והיכה אותו בראשו פעמים רבות עד שאיבד שוב את הכרתו. בהמשך, כשראה שבקר עדיין בחיים, הוא לקח מגבת מהמקלחת, השחיל אותה תחת ראשו של בקר, ליפף אותה סביב צווארו, לחץ בחוזקה על גרונו וחנק אותו למוות.

במהלך האירוע לקח רייכלין את חפצי הערך שמצא בדירה לרבות כסף מזומן, מספר כרטיסי אשראי שלחלקם היה מוצמד הקוד הסודי, כ-40 קופסאות סיגריות ושני בקבוקי בושם, וכן מסמכים השייכים למנוח לרבות דרכונים, פנקס שיקים ותעודת זהות, ושני מכשירי טלפון סלולריים של המנוח. לאחר מכן, הצית את הדירה, ביודעו שבקר מוטל על רצפת הדירה ללא רוח חיים, ואז עזב את הדירה כשהוא נושא עמו את הפריטים הגנובים.

מהרגע בו עזב את הדירה בוערת ועד למעצרו, ביצע הנאשם הונאה בכרטיסי החיוב הגנובים בכך שהשתמש בהם לביצוע תשלומים בבתי עסק שונים, משך כספים מבנקטים שונים בסך כולל של כ-3,800 שקלים, וביצע העברה בנקאית לחשבונו בסך של כ-3,000 שקלים. כמו כן רכש שני מכשירי טלפון סלולרי באמצעות אחד מכרטיסי החיוב הגנובים באמצעות זיוף ושימוש בתעודת הזהות המזויפת של בקר.

בחקירתו הודה רייכלין בביצוע הרצח - בהודעתו המוקלטת הוא מתאר באופן מדויק ולפרטי פרטים את האופן שבו ביצע את כל העבירות המיוחסות לו, לרבות עבירת הרצח. הוא הודה כי תכנן לסחוט את בקר כספית, ומשלא נענה המנוח לדרישותיו החליט להפעיל כלפיו אלימות קשה וברוטלית כדי לממש את מטרתו הכספית, ומשגם זה לא הועיל, החליט לגרום למותו על ידי כך שהכה בו אנושות ואף חנק אותו למוות. 

"המשיב גילה נחישות והתמדה בהגשמת מזימתו הזדונית לסחוט את המנוח ומשזו לא צלחה עקב התנגדות המנוח, החליט המשיב לרצוח את המנוח, ולצורך מימוש החלטתו זו הפעיל כנגד המנוח אלימות קשה ביותר", כתבה עו"ד תמר אניס בבקשת המעצר. "גם כאשר קרס המנוח ואיבד את הכרתו, לא הרפה ממנו המשיב, וכל אימת שנידמה היה לו שהמנוח מצליח להתאושש, המשיך באלימות קשה כלפיו, ובסופו של דבר חנק אותו באמצעות מגבת עד שהמנוח נפח את נשמתו. אם לא די בזאת, לאחר שרצח המשיב את המנוח, הצית המשיב את הדירה במטרה להעלים ראיות, כאשר ידע שהמנוח מוטל על ריצפת הדירה ללא רוח חיים".