הרב בקשי דורון, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הרב בקשי דורון, ארכיון | צילום: חדשות 2

הרב הראשי לשעבר, הרב אליהו בקשי דורון, הורשע לפני חודשיים בקבלת דבר במרמה. היום (חמישי) נקבע כי הראשון לציון, הרב הספרדי הראשי לשעבר, לא ייכנס לכלא: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עליו 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי של 250 אלף שקלים. העונש שנגזר על בקשי דורון הוא תוצאה של הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"נוכח הסדר הטיעון, מצבו הרפואי של הנאשם, גילו המתקדם וההנחה כי לא נזשקפת ממנו סכנה לשלום הציבור ולהישנות עבירות נוספות, לא מצאתי כי יש מקום להשית על הנאשם עונשו הכולל בחובו רכיב של מאסר בפועל, לא מאחורי סורג ובריח ולא בדרך של עבודות שירות", כתב השופט צבי סגל. "החלטתי אפוא לכבד את הסדר הטיעון על אף שהעונש המוסכם חורג במידה ניכרת ממתחם הענישה הראוי למעשה".

בקשי דורון הואשם בעבירת מרמה במסגרת "תיק הרבנים" - הרב הראשי לשעבר השני שמורשע תוך זמן קצר, לאחר שהרב יונה מצגר הורשע ונכנס לכלא. השופט קבע שבעת כהונתו כרב הראשי אישר בקשי הענקת תעודות הסמכה לרבנות למאות מאנשי משרד הביטחון, מבלי שהיו ראויים לכך כדי לזכותם בהטבות כספיות. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את בקשי דורון בשורת עבירות, בהחלטה שאורכה 135 עמודים: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים.

הרב בקשי דורון הואשם ב-2012 באישורו של היועץ המשפטי לממשלה: כתב האישום ייחס לדורון העלמת עין, בעודו מחזיק בתפקיד הרב הראשי, ואף מעורבות בהוצאת תעודות הסמכה כוזבות לרבנות ליותר מ-1000 אנשי כוחות הביטחון, בהם אנשי קבע ושוטרים, שקיבלו באמצעותן תוספות שכר.

על פי כתב האישום, הכספים התקבלו ב"מרמה ובאורח שיטתי" והצטברו למאות מיליוני שקלים שלא היה כל בסיס לשלמם. כתבי האישום הראשונים בפרשה הוגשו כבר בנובמבר 2007, כנגד 10 נאשמים.

"העלים עין". הרב בקשי דורון (צילום: חדשות 2)
"העלים עין". הרב בקשי דורון | צילום: חדשות 2

הנחה את מנהל מחלקת הבחינות "להעלים עין"

במהלך עדותו מסר הרב בקשי דורון גרסה חדשה, שסתרה את הגרסה שמסר במסגרת חקירת המשטרה: הרב הודה בעדותו שהנחה את מנהל מחלקת הבחינות ברבנות הראשית "להעלים עין" ולהנפיק את תעודות ההסמכה שלא לפי הקריטריונים. בעקבות הדברים חודשה החקירה בעניינו. בחקירה המשלימה, חזר הרב בקשי דורון על גרסתו בבית המשפט. עוד עלה שם כי הרב היה מודע לנוסח הכוזב של התעודות שהוציאו ברבנות על פי הנחייתו.

הרב בקשי-דורון כיהן בתפקיד בשנים 1998-2003, בתקופה בה אפשרו כוחות הביטחון, ובהם צה"ל, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר לאנשיהם לקבל תוספת שכר המקבילה לזו המוענקת למי שמחזיקים בתואר אקדמי, בגין הסמכה לרבנות. הטבות השכר נעו בין 2000 ל-4000 שקלים.

בעקבות זאת, בין השנים 1999 ל-2003 הוקמו ברחבי הארץ כיתות לימוד פרטיות בשכר לאנשי כוחות הביטחון, שמטרתן הייתה לאפשר למשתתפים בהן לקבל בתום לימודיהם תעודה מהרבנות הראשית שתוכר כתעודת הסכמה.

על פי כתב האישום לפיו הורשע הרב בקשי דורון, הוא הנחה את מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית לנפק לאנשי כוחות הביטחון תעודות השכלה תורנית גבוהה, על אף שידע כי מדובר בתלמידים שאינם עומדים - בקריטריונים לקבלת תעודה. הוא מאושם כעת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים.