פייסבוק ,פלאפון,איפון (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

שיימינג ברשתות החברתיות הוביל לתביעה של מאות אלפי שקלים: הפרקליטות ומשרד הרווחה הגישו תביעה אזרחית נגד שלושה פעילים נגד מדיניות משרד הרווחה בכל הנוגע למשמורת על ילדים, בגין לשון הרע ופגיעה בפרטיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

התביעה סך 600 אלף שקלים הוגשה בשמה של סימונה שטיינמץ, עובדת סוציאלית ראשית לסדרי דין במשרד הרווחה, נגד מוטי לייבל, אמיר שיפרמן ולורי שם-טוב. השלושה פעלו, כך על פי כתב התביעה החריג, כדי להכפיש את שמה של שטיינץ, שמתוקף תפקידה אחראית על כל תיקי המשפחה המנוהלים במשרד.

כך למשל, נטען בתביעה, הפיצו הנתבעים ברשת האינטרנט ידיעות כוזבות ותמונות משפילות, מבזות ומאיימות שמהוות לשון הרע ופגיעה בפרטיותה של התובעת, ואמירות קיצוניות ובוטות החורגות מביקורת לגיטימית.

"סימונה שטיינמץ נוקמת באמא באמצעות ילדיה", כתב שיפרמן באתר ארגון "א' זה אבא ואמא". "סימונה שטיינמץ משקרת באובססיביות לטייח סחר במשפחות וילדים". שם-טוב פרסמה באתר האינטרנט שלה מאמר שכותרתו "סימונה שטיינמץ מציגה: תרבות השקר והמניפולציות לחטיפת ילדים מהוריהם".

בתביעה נטען כי בשנים האחרונות הולך וגובר הצורך בהתמודדות עם תופעת הפגיעה בעובדי ציבור העוסקים בתחום המשפחה והרווחה. במשרד הרווחה טוענים כי קבוצה מצומצמת של אבות ואימהות, שבעקבות הליכי הגירושים וסכסוכי המשמורת אותם חוו, או בעקבות הליכי חוק הנוער או אימוץ שננקטו בעקבות ליקויים קשים בתפקוד ההורי של ההורים, "נוקטים בצעדים פוגעניים נגד עובדי ציבור במערכת הרווחה והמשפט, במטרה ברורה לרפות את ידיהם, להלך עליהם אימים ולהרתיעם ממילוי תפקידם הציבורי". אלא שלטענת המדינה, הפגיעה בעובדי הציבור חצתה את "הקווים האדומים" והגיעה עד לביתם של עובדי הציבור, לרבות פגיעה והפרת שלוות בני משפחתם.