אלאור אזריה (צילום: חדשות 2)
אזריה בבית הדין הצבאי, בחודש שעבר | צילום: חדשות 2

משפטו של החייל אלאור אזריה מתקרב לשלבי ההכרעה, ואמור להתחדש בימים הקרובים. רגע לפני, צוות ההגנה של החייל היורה בחברון הצליח לגייס תגבורת משמעותית: שלושה קצינים בכירים שצוות ההגנה הודיע שיתייצבו לתת את עדותם: תת אלוף במילואים שמואל זכאי, האלוף במילואים דן ביטון והאלוף במילואים עוזי דיין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זכאי כתב בעבר בעמוד הפייסבוק שלו כי "היחס אל החייל שביצע את הירי בחברון מחפיר ולוקה בצביעות ובעיקר בחוסר מקצועיות. התגובה ההיסטרית מעוררת מחשבה נוגה על יכולתינו לעמוד בלחצים. אין מחלוקת כי החייל ירה במחבל שכבר הוכיח כוונה לפגוע".

"האירוע היה צריך להיות מטופל כאירוע מבצעי והוא היה צריך להיות מטופל ברמה הפיקודית ולא המשפטית, למשל היה אפשר למנות ועדת חקירה ולא לערב את מצ"ח", אמר הערב דיין לחדשות 2. "מצ"ח לא צריכה לחקור אירועים מבצעיים. המבחן של החייל איך נהג בשטח הוא מבחן בזמן אמת ולא בדיעבד, ולכן יש חשיבות לתחושה הסובייקטיבית שלו ולתפקוד המפקדים הישירים בשטח".

אלאור אזריה, ארכיון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
"ההחלטה על הירי - תוך שניות". אזריה | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"אני לא מכריז שהוא גיבור ולא פושע, לא הייתי שם", הבהיר דיין. "אירוע כזה צריך להיות מלווה בתחקיר. צריך ועדת חקירה, לא מגרש משפטי. לפעול במסגרת פיקודית. בכל מקרה חייל צה"ל לא צריך להיות מואשם בפלילים".

בסוף החודש שעבר שב ועלה אזריה על דוכן העדים, אז עמדה שוב שאלת העיתוי שבו בוצע הירי על הפרק. לאחר יומיים בהם מסר את גרסתו לאירועים בחברון ובהם ענה גם לשאלות התביעה, הוא שב לבית הדין הצבאי, שם הוא המשיך לספר אודות מה שאירע.

"יחס לוקה בצביעות לחייל". זכאי (צילום: פלאש 90 - משה שי)
"יחס לוקה בצביעות לחייל". זכאי | צילום: פלאש 90 - משה שי

התובע נדב ויסמן שאל את החייל מדוע טען שנשמעה צעקה לפיה ייתכן ויש על גופו של המחבל מטען שבריר שנייה לפני שירה, כשבפועל - כך לטענת התובע, הירי במחבל בוצע לאחר שתי דקות מאז הישמע הצעקה.

"לא הייתה שום צעקה בסמוך לירי כפי שטענת", אמר התובע לאזריה בפתח יום הדיונים. "זה מה שזכרתי באותו רגע", השיב אזריה. "לא עמדתי עם סטופר. אתה תופס אותי במשחקי מילים". בבית המשפט הוקרן תיעוד התקרית, בדגש על השניות שקדמו לירי - ולא נשמעת בהקלטה צעקה.

במשך שעות ארוכות שאל התובע שוב ושוב את השאלות, וניסה לעמוד על שאלת מרכיב הזמן בתקרית שתועדה בחברון. אזריה נשאל שוב ושוב מתי קיבל את ההחלטה לבצע את הירי, ומאילו טעמים.

בהכנת הידיעה השתתפה ענבל שרביט.