הרב יאשיהו פינטו
יוצא לחופשי | צילום: ניב אהרונסון, חדשות

הורשע בשוחד - ויוצא לחופשי עקב מצב בריאותו: הרב יאשיהו פינטו ישתחרר מהכלא ביום ראשון הקרוב, 25 בספטמבר, זאת לאחר שועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר קיבלה היום (שני) את בקשתו לקצר את עונשו. חברי הוועדה ציינו כי השיקול העיקרי שהנחה אותם בהחלטה היה מצב בריאותו הרעוע של הרב פינטו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש אוגוסט דחה נשיא המדינה ראובן ריבלין את בקשתו של פינטו לחנינה. חודשיים לאחר שנכנס לכלא, הגיש הרב בקשה לחנינה לנשיא המדינה עקב מצבו - אך ריבלין דחה אותה על פי המלצת שרת המשפטים איילת שקד.

ב-16 בפברואר התייצב פינטו במתקן הרפואי של השב"ס ברמלה, על מנת לרצות את שנת המאסר שנגזרה עליו. זמן קצר לפני כניסתו לכלא נסע הרב לבית חולים לצורך טיפול, ולאחר מכן התייצב בכלא איילון. כחודש לאחר שהחל לרצות את עונשו, ביקשו פרקליטיו של פינטו לשחררו - בטענה שמצבו הרפואי אינו מאפשר את החזקתו במאסר. הבקשה נדחתה אז על ידי ועדת השחרורים, שקבעה כי יש להשאיר את הרב בכלא.

פינטו עם כניסתו לכלא
פינטו עם כניסתו לכלא | צילום: רועי קסטרו, חדשות 2

במאי 2015 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על פינטו עונש של שנת מאסר אחת, לאחר דחיות רבות שנגרמו עקב מצבו הבריאותי, שבסופן הודה הרב בעבירות המיוחסות לו כחלק מעסקת הטיעון עליה חתם. הוא הורשע בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, בהצעה לשוחד ובמתן שוחד לברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. בנוסף נגזרו על הרב שנתיים מאסר על תנאי וקנס כספי בסך מיליון שקלים.

שעות ספורות לפני מועד כניסתו לכלא, נשא הרב דרשה בפני מאמיניו בישיבת "שובה ישראל" והתייחס למאסרו: "יש לנו ביטחון ואמונה חזקים ביותר, הקדוש ברוך הוא לא נותן לאדם מבחן שהוא לא יכול לעמוד בו". בשיעור האחרון שהעביר לפני המאסר הוסיף הרב כי "בישיבה שלנו לא הפסקנו יום אחד, במשך 22 שנים, ללמד תורה ולעשות מעשים טובים. הקרבנו את החיים שלנו למען הכלל. ויתרנו על מחלות קשות שיכולנו לטפל בהם באופן אחר, ועשינו למען כלל הציבור".

הרב פינטו וברכה
הרב פינטו ואפרים ברכה ז"ל | צילום: חדשות 2

"עברנו מחלות קשות, מקווים שנתבגר"

"המבחן שלנו הוא מבחן אחר, שרק הקדוש ברוך הוא יודע את הסיבות מדוע הוא בוחן אותנו", הוסיף. "במבחן הזה אנחנו מוכיחים כולנו לקדוש ברוך הוא שאנחנו חזקים וצדיקים, אנחנו לא חושבים על מחר אפילו רגע אחד. מחר זה כמו היום וכמו שלשום וכמו לפני חודש ולפני שנה". פינטו הוסיף וציין כי יום כניסתו לכלא הוא יום פטירתו של משה רבנו: "לא להצטער, לא לחשוב, להמשיך את התורה בכל הכוח".

"מה הקדוש ברוך הוא רוצה שזה מה שהוא עושה. זה העולם שלו", הדגיש פינטו. "גם דברים שנראים לא נוחים הם טובים, הקדוש ברוך הוא נותן לאדם ניסיון רק אם הוא יכול לעמוד בו. זרענו זרעים לנצח נצחים עד שהמשיח יבוא. אנחנו צריכים להיות בשמחה גדולה. לא שוברים את הרוח שלנו, עברנו מחלות קשות, לרגע לא פחדנו ולא חששנו, כל מה שאמרנו בשיעורים, התכוונו לכל מילה. דרך השם זה יהיה הניצחון האמיתי שלנו. מקווים שנתגבר על המחלה, ושנראה אתכם שוב".