אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בית משפט השלום בירושלים קבע היום (ראשון) שנהג מונית יפצה אישה עיוורת לאחר שסירב להסיע אותה מכיוון שלא רצה להעלות לרכבו את כלב הנחייה שלו. בדיקת חדשות 2 Online שנערכה לפני כחצי שנה העלתה כי נהגי מוניות רבים מסרבים לעצור לעיוורים שנעזרים בכלבי ראייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מפסק הדין עולה כי התובעת ביקשה להזמין מונית ביום גשום, אך הנהג שהגיע למקום סירב לתת לה שירות "מחשש למצב רכבו החדש אם ייכנס אליו כלב הנחייה". התביעה הוגשה על ידי נציבות שוויון זכויות ובית המשפט קבע כי נהג המונית יפצה את הנוסעת בסכום של 10,000 שקלים ואף יממן את הוצאות המשפט. השופט התחשב בפסיקתו בהתנצלותו של הנהג לאחר האירוע.

בנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות טענו כי סירובו של הנהג להעלות את הנוסעת העיוורת מהווה הפליה פסולה במתן שירות ציבורי. "כלבי נחייה מהווים תחליף לאובדן מאור עיניו של האדם העיוור ומשמשים לו זוג עיניים", אומרים בנציבות. "ישנם מצבים שבהם המונית היא הדרך היחידה של אדם עם מוגבלות להתנייע. שלילת זכות זו פוגעת קשות בחירות התנועה של התובעת ובזכותה לכבוד לשוויון".

"פסק הדין מהווה אבן דרך חשובה במאבק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות", אמר היום אברמי טורם, ניצב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. "בית המשפט העביר מסר חד וברור כי אין למנוע מאנשים עם מוגבלות קבלת שירות ציבורי וכי אנשים עם מוגבלות זכאים להשתמש בתחבורה ציבורית ולהגיע ממקום למקום בכל תנאי מזג אוויר".