נחמן בבית המשפט, ארכיון (צילום: חדשות 2)
נחמן בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

הצעיר שהורשע באונס ייכנס לבסוף לכלא - כך פסק היום (שני) בית המשפט העליון. על יניב נחמן, שבתחילה נשלח לשישה חודשי עבודות שירות בלבד, נגזרו הבוקר 18 חודשי מאסר בפועל. מתוך העונש ינוכו שישה חודשים אותם כבר ריצה בעבודות שירות, והוא ייכנס לשערי בית המעצר ניצן בעוד כחודש - ב-4 בספטמבר. לאחר הניכוי נחמן יירצה שנת מאסר אחת בפועל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השופטים ציינו כי מעשיו של נחמן חמורים ועל כן קיים "צורך בענישה משמעותית, שיהיה בה כדי לגלם את עוצמת הפגיעה שנגרמת לנפגעות ונפגעי העבירות". על כן קבעו השופטים כי העונש שהוטל על נחמן בבית המשפט המחוזי בתל אביב אינו תואם את מדיניות הענישה הראויה.

השופטים הודו כי "היה מקום להטיל על נחמן עונש מאסר בפועל אף יותר חמור", אך נמנעו מכך בשל התחשבות בהליך השיקום וגם "בשל הכלל לפיו ערכאת הערעור אינה ממצה את הדין עם הנאשם".

"מעשיו של המערער הינם חמורים ביותר, ובית משפט זה עמד לא אחת על כך שעבירות המין, ובראשן עבירת האינוס, הן מהחמורות שבעבירות בחוק הפלילי", הוסיפו. "עבירת האינוס מחללת את כבודו של האדם, מבזה אותו, ומותירה בנפשו צלקת עמוקה, ודומה כי מילים לא יוכלו לתאר את עוצמת הפגיעה שמחוללת עבירה זו לקרבנותיה". עם זאת השתכנעו השופטים כי נחמן החל בשיקום ושינה את התנהגותו כלפי נשים: "הוא עשה כברת דרך לשם תיקון דרכיו". כמו כן ציינו לטובה את לקיחת האחריות ואת הסכמתו לפצות על מעשיו.

המתלוננת שנחשפה. רוני ריבר (צילום: "עובדה")
המתלוננת שנחשפה. רוני ריבר | צילום: "עובדה"

נחמן סירב לדבר עם התקשורת לאחר ההחלטה ויצא מאולם הדיונים בפנים נפולות: אמו יצאה אחריו ושמרה גם היא על שתיקה, אך נראתה נסערת. נחמן הורשע באונס ומעשה מגונה במתלוננת רוני ריבר, אותה הכיר ב-2009. ב-2014 הוא נעצר ומספר נשים התלוננו, אך לבסוף הוא הורשע רק במעשה אונס אחד ונשלח בסוף שנת 2015 לשישה חודשי עבודות שירות בלבד.

המדינה הגישה לפני כחצי שנה ערעור על ההחלטה, ומחאה ציבורית רבה התעוררה בעקבות העונש המקל שנפסק על נחמן. השופטים ג'ובראן, שוהם וזילברטל קיבלו את הערעור פה אחד.

לפני כחודשיים התקיים דיון בטענות הערעור, ונציגת המדינה אמרה לשופטים כי שוחחה עם הנאנסת שהסבירה כי קשה לה להגיע לדיון אך ביקשה להעביר מכתב לבית המשפט. "נחמן פגע במתלוננת בצורה עמוקה מאוד אחרי היכרות ארוכת שנים", אמרה הנציגה בדיון. במכתב שהעבירה הנאנסת כתבה כי בליל המעשה הופתעה לגלות כמה טעתה לגביו, כשביצע את המעשים הקשים אחרי שנתיים של קשר אפלטוני.

יניב נחמן, סם אונס (צילום: משטרת ישראל)
צילום: משטרת ישראל

"צדק צריך להיעשות ולהיראות"

"אני לא מבינה איך אדם שמכיר אותי שנים ולכאורה מחבב אותי יכול לאנוס אותי, לחזור להתנצל ולפגוע בי", כתבה לשופטים. "לבקש מאישה שעוברת אונס להתעמת פנים מול פנים עם התוקף שלה, ואחר כך להתעמת איתו ועם הטענות של הסנגור שלו - זה אחד הדברים הקשים שאפשר להגיד לאישה לעשות".

בנוסף ביקשה הנאנסת מבית המשפט להעביר מסר לנשים בארץ, שיש להן גב וכתובת לפנות אליה כשגבר פוגע בהן. "זה לא פשוט לאסוף את עצמך ולהגיש תלונה כשאת רוצה לשכוח מה שקרה לך, צדק צריך להיעשות ולהראות".

מנגד, טענה אז נציגת שירות המבחן בדיון כי חלה התקדמות בתהליך השיקום של נחמן. "הוא עובר תהליך משמעותי בכמה מסגרות. יש סיכויי שיקום גבוהים כשהתהליך מתקדם, וכפי שהוא משקיע - לא נצטרך הרבה שנים". יחד עם זאת סייגה: "דברים שעוצבו באישיותו במשך 30 ומשהו שנים עד לביצוע העבירה - לא משתנים ביום אחד".

כשנשאלה בידי השופט בנוגע למעידות אפשריות בתהליך שיקומו של נחמן, טענה: "אנחנו לא רואים סיכוי שזה יקרה, לכן ההערכת המסוכנות היא בינוני-נמוך. אכן יש מעשים חמורים אבל זה תהליך שהחל לפני שנתיים, ואנחנו חושבים שלקטוע את זה זו תהיה החמצה".

בית המשפט העליון בירושלים, ארכיון (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, חדשות)
העליון החמיר בעונש האנס | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, חדשות

"מרגישות שהופקרנו" 

המדינה ערערה על עונשו של נחמן, לאחר שהמתלוננות נגד נחמן יצאו למאבק ציבורי, בשיאו כתבו מכתב לפרקליט המדינה שאף נחשף בחדשות 2 Online: "מרגישות שהופקרנו". ההחלטה בדבר העונש שהתקבלה למרות ששרידי סם אונס נמצאו בשערה של אחת הנשים, עוררה זעם ומחאה אישית כנגד השופטים.

בית המשפט השתכנע אז שהפרסומים הנרחבים והמקיפים אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהותו של נחמן ותמונתו, פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב, לאורך זמן וברמה שספק אם ניתן יהיה לתקן אותה בעתיד. מאז, התברר, יניב נחמן כבר חזר לאפליקציית ההיכרויות "טינדר" וחלק מהמתלוננות הביעו חשש שהוא יפגע שוב בנשים.

בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נכתב כי "טעה בית המשפט המחוזי בתל אביב כאשר גזר על נחמן עונש שאין בו כל הלימה לחומרת מעשיו ולמידת אשמתו, עונש החוטא לשיקולי הרתעת המשיב עצמו והרתעת הרבים, ושאיננו מבטא את מדיניות הענישה הראויה בעבירות מין בכלל, ובעבירות אינוס ומעשה מגונה בכוח בפרט". נגד נחמן, כזכור, היו מתלוננות רבות - אך לבסוף הוא הודה והורשע באונס ומעשה מגונה בצעירה אחת, רוני ריבר.