כתב אישום חמור הוגש היום נגד שני תושבי מג'דל שמס בגין רצח האזרח הסורי מונזיר חליל בלינץ' שבוצע בחודש יוני בשני פצועים סורים שהועברו לטיפול בישראל. בשיחה עם חדשות 2 מגוללת בשירה מחמוד (48), אם לארבעה ואחת מהנאשמים ברצח, את גרסתה לאירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו עומדים לצד האנשים שלנו ובמשך כל ארבע שנות המלחמה בסוריה לא אמרנו דבר", אומרת בשירה. "הורגים את ילדי הדרוזים, עוצרים את הגברים שלנו ומכים אותם אבל אונס הנשים שלנו הוא קו אדום. שכל אחד ישים את עצמו במקומן של הנשים האלה".

בשיחה עם חדשות 2 מתעקשת בשירה כי מעצרה לא היה מוצדק וכי כוחות הביטחון "עצרו כל מי שהפגין". היא אומנם מודה שהשתתפה בהפגנה, אך מתעקשת כי לא השתתפה בלינץ' בפצועים הסורים. "לא הייתי ליד האמבולנס", היא אומרת. "אני נגד הרג ונגד אלימות. אפילו אם ציפור נפגעת זה לא מוצא חן בעיניי".

תיעוד הלינץ' ברמת הגולן
האמבולנס שהותקף | צילום:
תיעוד הלינץ' ברמת הגולן
הלינץ' במג'דל שמס | צילום:

חסמו את נתיב הנסיעה של האמבולנס 

על פי כתב האישום נגד בשירה מחמוד ועמל אבו סלאח (21), שני הסורים שנפצעו בקרבות מול צבא אסד הועברו לטיפול בארץ במסגרת מחווה הומניטרית של ישראל, אלא שחלק מבני העדה הדרוזית המתגוררים ברמת הגולן לא ראו בעין יפה את הטיפול הרפואי שמקבלים אותם הפצועים בשל חלקם בקרבות נגד בני העדה בסוריה. 

הפצועים הסורים הגיעו לישראל כשמצבם קל, בהכרה מלאה וסובלים מפציעות ירי בגפיים. הם פונו על ידי אמבולנס צבאי שאמור היה להעביר אותם לבית החולים גליל מערבי בנהריה. כשהאמבולנס הגיע למג'דל שמס, מספר טרקטורונים חסמו את נתיב נסיעתו והחלו להתקהל במקום עשרות מתושבי הכפר.

התוקפים שברו את השמשה האחורית של האמבולנס וגרמו חתכים לפצועים בתוך האמבולנס. הנהג הצליח להימלט מהמקום והמשיך לנווה אטי"ב, אלא שתוך דקות החלה שם התקהלות של עשרות אזרחים תושבי הגולן - חלקם רעולי פנים עם שרשראות ברזל, אבנים ומקלות - וגם הם חסמו את דרכו של האמבולנס והחלו להסתער.

שמשותיו המנופצות של האמבולנס
המתפרעים שברו את שמשת האמבולנס | צילום:

"הטיחה סלע בפצוע הסורי" 

ההמון תקף את האמבולנס, ניפץ את שמשותיו, שלף את הפצועים דרך השמשה השבורה וכילה את זעמו. כשהפצוע מונזיר חליל היה מוטל על הקרקע, הצטייד הנאשם בקרש וחבט בעוצמה רבה שוב ושוב בפלג גופו העליון בכוונה להמיתו, לשון כתב האישום. לאחר מכן הוא לקח סלע והטיח אותו במותנו של הפצוע הסורי. 

בשלב זה התקרבה הנאשמת וגם היא הטיחה את הסלע בפלג גופו העליון של הפצוע הסורי מספר פעמים - כך נטען בכתב האישום. פרמדיקית שהייתה באמבולנס הצה"לי ניסתה לטפל בשני הפצועים הסורים, אבל ההמונים ניסו להכשיל אותה. לבסוף, חילצו כוחות הביטחון את הפצועים מהמקום כששניהם במצב קשה עד אנוש. כשהגיעו למנחת המסוקים נקבע מותו של חליל.

בסיכומו של כתב האישום נכתב כי כתוצאה ממעשה ההמון נגרמו למנוח שבר בגולגולת, חתכים ופצעים בכל חלקי גופו. כמו כן, פורטו באישום מקרים שבהם נפצעו חיילי צה"ל שניסו לפנות את הפצועים מהמקום.