הרצח בנתניה כפי שתועד במצלמות
הרצח בנתניה כפי שתועד במצלמות | צילום: מצלמת אבטחה

לפני שנתיים נרצח ציון טוויל לאור יום ולעיני עוברים ושבים בפיצוציה שבבעלותו בנתניה. שלמה מרזן פרץ למקום כשהוא רעול פנים וחמוש בסכין. חודשיים קודם לכן הוא נתפס גונב בקבוק משקה, הוכה ונדקר קלות. חודשיים לאחר מכן הוא החליט לנקום ולרצוח את טוויל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצלמות האבטחה במקום תיעדו את מרזן כשהוא דוקר שוב ושוב את טוויל וממשיך לדקור גם לאחר שבעל הפיצוציה נמלט אל הרחוב. טוויל נדקר בלבו ומת במקום. מרזן נתפס בידי עוברי אורח, נעצר, הודה והיום (חמישי) נגזר דינו. למרות שהורשע ברצח, בית המשפט גזר עליו 22 שנות מאסר בלבד.

"מדובר במקרה תקדימי ויוצא דופן שבו המדינה הסכימה לענישה מופחתת במקרה רצח, וזאת לאור נסיבות מאוד מאוד חריגות", אמר עו"ד אבי כהן, פרקליטו של מרזן מטעם הסנגוריה הציבורית. "מחדלים של הפסיכיאטרים המחוזיים או מי מטעמם גרמו לכך שהנאשם, שהוא בחור חולה מאוד ושהיה אמור להיות בטיפול מרפאתי, ביצע את מעשה הרצח".

"הרשויות התרשלו התרשלות קשה"

החוק בישראל מחייב להשית מאסר עולם על רצח, אך הפעם הסכימה הפרקליטות לענישה מופחתת בשל הנסיבות המיוחדות של התיק. מרזן הוא חולה נפש והיום קבע בית המשפט מפורשות כי הרשויות התרשלו "התרשלות קשה" בטיפול בו. בית המשפט קבע כי בניגוד להמלצת הפסיכיאטרים, שחררה אותו הוועדה הפסיכיאטרית מאשפוז כפוי.

"הנאשם לא התייצב מעולם לקבלת הטיפול על פי הצו המרפאתי", נכתב בגזר הדין. "לא נערך מעקב על ידי הרשויות, לא ננקטו פעולות כדי לגרום לכך שהנאשם יטופל. במהלך אותה תקופה שהצו המרפאתי לא נאכף, ביצע הנאשם את עבירת הרצח".

"זו טרגדיה נוראית למשפחת המנוח, דבר שניתן היה למנוע אילו הרשויות היו פועלות כפי שתפקידו מחייב", אמר עורך דינו של מרזן. בית המשפט אומנם סיכם כי אין קשר בין ההפרעה הנפשית החמורה של מרזן לבין ביצוע הרצח, ובכל זאת הסתפק בעונש מופחת.