אילוסטרציה
למצולם אין קשר לנאמר | צילום: חדשות

כתב אישום חמור נגד רכז מודיעין: במחלקה לחקירות שוטרים טוענים כי אורן סבג, קצין מודיעין במחוז דרום, קיים יחסי מין עם סוכנת משטרתית שהייתה כפופה לו - והעניק לה הטבות כגון קיצור משמרת ומתן רכב משטרתית. על פי כתב האישום שהוגש היום (חמישי), הוא ניצל את מעמדו ואנס את הסוכנת בניגוד לרצונה וכשסירבה - העניש אותה במשימות שאינה קשורות לעבודתה והשפיל אותה בפני שוטרים אחרים. "הוא אף איים לחשוף סרטונים בהם מתועדים המעשים", טענו במח"ש. החקירה נוהלה על ידי צוות חשיפה במח"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סבג, בן 41 מברור חיל, מואשם באונס, בעילה אסורה בהסכמה, סחיטה באיומים, איומים והפרת אמונים. הוא שירת כקצין סוכנים בימ"ר נגב, ומחודש ספטמבר 2010 החל לשמש כקצין איסוף מודיעין בתחנת באר שבע. במהלך 2009 פגש את המתלוננת א', שחיפשה אז עבודה.

השניים שוחחו והשוטר שאל אותה שאלות אישיות - בין היתר גם על מצבה הכלכלי. "הנאשם אמר למתלוננת כי ייתכן והיא מתאימה לתפקיד של סוכנת משטרתית, הבטיח לבדוק אם ישנו תפקיד עבורה וביקש את מספר הטלפון שלה", נכתב בכתב האישום.

התקשורת הטלפונית בין השניים התחילה יום לאחר מכן, ועסקה גם בגיוסה העתידי של א' למשטרה וגם כללה שיחות חולין. באותם חודשים נפגש סבג עם א' והחל לחזר אחריה: "בין השניים התפתח קשר אינטימי שכלל קיום יחסי מין". במהלך התקופה מונה מפעיל משטרתי ל-א', אך סבג הפך בהמשך למפעיל הישיר שלה - ולבעל מרות.  

"דחק במתלוננת להמשיך את הקשר"

בהמשך שכרה א' דירת כיסוי לצורך תפקידה, והשניים המשיכו להיפגש ולקיים קשר מיני. במחלקה לחקירות שוטרים טוענים כי יחסי המין נכפו על א': "מספר פעמים הביעה המתלוננת את העדר רצונה בכך". ביולי 2010 נוצר סכסוך בין השניים ולאחר מכן הקשר נותק. כעבור מספר חודשים שב סבג לחזר: "בשל לחצו של הנאשם, נתרצתה המתלוננת להמשיך את הקשר המיני ביניהם".

כאשר התחילה תפקיד חדש תחת סבג, הוא המשיך - לדברי המחלקה לחקירות שוטרים - "לדחוק במתלוננת להמשיך ולקיים את הקשר המיני עמו" תוך ניצול מעמדו. באחד המקרים, במהלך יום גיבוש יחידתי, אף בעל הנאשם את המתלוננת ללא הסכמתה. במקרה נוסף ביצע סבג עבירות מין בגופה של א' בזמן שהייתה שיכורה ולא חשה בטוב, לאחר שעודד אותה לשתות לשוכרה.

כתב האישום מפרט מספר מקרים בהם אמרה א' לסבג כי הקשר "אינו טוב", והוא לחץ עליה להיפגש לצורך הליך הגיוס. "הוא היה אומר לה כי הוא דואג לעתידה הכלכלי ומצהיר על אהבתו לה, עד שהמתלוננת נתרצתה לקיים עמו יחסי מין ולהמשיך עמו את הקשר". במהלך כל התקופה הוא היה מעורב בתהליכי הקבלה של א' למשטרה.

"את תוקעת לי סכין בגב"

כמו כן, טענו במח"ש, ניצל סבג את שיחות העדכון עם הסוכנת א' למטרות מין: "מפגשי הדיווח התקיימו במקומות שונים, בין היתר בצימרים שהושכרו לצורך ההפעלה, או בדירת הכיסוי. חלק מהמפגשים היו מסתיימים בקיום יחסי מין בין השניים ביוזמת הנאשם. בפעמים בהן סירבה המתלוננת לקיים יחסי מין עם הנאשם, היה הנאשם משנה את יחסו אליה לרעה גם במסגרת הקשר וגם במסגרת המקצועית".

א' ביקשה לסיים את תקופת ההפעלה, אך סבג הזהיר אותה ש"תסתבך עם העבריינים בחוץ" והביע דאגה לגורל בתה של א'. "לעתים היה הנאשם בוכה ומאיים להתאבד, אלא אם תיעתר המתלוננת להמשיך עמו את הקשר", קבעו החוקרים. סבג אף הפעיל לחץ על א' לצאת לקורס שוטרים ולא לחופשה, ועודד אותה לשרת בתפקיד בילוש למרות שעות העבודה הבעייתיות לאם חד הורית.

כאשר התעמתה המתלוננת עם סבג, הוא נהג להטיח בה: "את תוקעת לי סכין בגב". על פי חוקרי מח"ש, סבג אף נהג להתקשר לאחותה של א' כדי למנוע ממנה לנתק את הקשר. אחרי אחד המסרונים ששלח סבג, א' הודיעה לו שתגיש מכתב פיטורין - והוא הגיע לביתה, קרע את המכתב וניסה לשכנע אותה להתחרט.

כשהיא האשימה אותו בכך שניצל אותה, הוא השיב: "אני אוהב אותך ודואג לך מפני העבריינים בחוץ". במספר מקרים אף איים לחשוף את יחסי המין ביניהם: "הנאשם טען בפני המתלוננת כי יש בידיו סרטונים המתעדים אותם במהלך מגע מיני, בהוסיפו כי סרטונים מסוג זה יכולים להרוס חיים".

פרקליטו של סבג, עורך דין אבי חימי, דחה בתוקף את האישומים נגד מרשו. "לא היו דברים מעולם", אמר. "מדובר בעלילה מרושעת וזדונית. הקצין מצטיין ומוערך".