פולקסווגן, זיהום
תשלם ביוקר על הזיהום? חברת פולקסווגן | צילום: רויטרס

תביעה ייצוגית ראשונה נגד פולקסווגן בישראל: לבית המשפט המחוזי בתל-אביב הוגשה היום (רביעי) בקשה לאישור תביעה ייצוגית בהיקף של כ-300 מיליון שקל נגד פולקסוואן וצ'מפיון מוטורס בגין פרשת זיופי נתוני הפליטה של מכוניות החברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התובע הייצוגי ובעליה של מכונית פולקסווגן, בן ציון הרשקוביץ, מכנה בבקשתו את הפרשה כ"אחת מפרשות התרמית החמורות ביותר - אם לא החמורה שבהן - בהיסטוריה של שוק כלי הרכב העולמי". את התביעה הגישו באי כוח התובע הייצוגי, עורכי הדין עידן איידן, דוד תירוש ועידן דיין.

הרשקוביץ מבקש מבית המשפט להוציא צו המורה לחברה לזמן את הנהגים למוסכים כדי להסיר את התוכנה הבדויה וכן להורות על פיצוי חברי הקבוצה בגין הפגיעה בפרק הזמן שבו נסעו ברכב מזהם. זאת, לפי הנטען, בניגוד לידיעתם ובניגוד מוחלט להתחייבותן ולהצהרתן של החברות ביחס לנתוני הזיהום של כלי הרכב שלהן - דבר המהווה פגיעה באוטונומיה של הרצון.

"היה וערכי הזיהום ללא התוכנה חורגים מהוראות הדין הישראלי, יש להורות למשיבה לרכוש מחברי הקבוצה את הרכב - בתמורה למחיר המחירון הידוע בעת הבדיקה. בנוסף, יש לפצות את חברי הקבוצה בגין ירידת ערכו של הרכב, בהתאם לרמת הזיהום שנמצאה ובהתאם לממצאי הבדיקות שיבוצעו לאחר הסרת התוכנה", נכתב עוד בבקשה.

ללא התוכנה ה'מזייפת': רמת זיהום האוויר עולה פי 40

פרשת פולקסווגן נחשפה לאחר שהסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב יצאה בהודעה דרמטית, בה האשימה את החברה כי יצרה והתקינה תוכנת מחשב מיוחדת המרמה בנוגע לרמת זיהום האוויר הנפלטת מדגמי הדיזל של כלי הרכב שהיא מייצרת.

בעת הבדיקה בלבד, הפעילה התוכנה ציוד מיוחד שנועד להפחית את רמות הזיהום האוויר שפולטים כלי הרכב - ואולם בעת נהיגה רגילה, התוכנה כיבתה את אותו 'ציוד', וכתוצאה מכך רמות זיהום האוויר שפולטים כלי הרכב עלו בשיעורים גבוהים פי 40 מערך הזיהום המותר.

עזב את תפקידו. מנכ
מנכ"ל פולקסווגן | צילום: רויטרסקבוצת פולקסווגן הודתה כי ייצרה ושיווקה כלי רכב עם התוכנה הבדויה, ולאחר מכן אף הודתה כי חברות-בת נוספות הנמנות על קבוצת פולקסווגן לקחו חלק בתרמית הגדולה. תחילה הודתה אאודי כי 2.1 מיליון מכוניות שנמכרו כללו את התוכנה, ובהמשך לכך הודתה סקודה כי 1.2 מיליון מכוניות דיזל שנמכרו בכל העולם כללו את התוכנה.

"בהמשך לפרסומי היצרן מהימים האחרונים בעניין מדידת פליטת מזהמים, הרי שמדובר בחלק ממנועי דיזל מהדור הקודם", הבהירו בצ'מפיון מוטורס, החברה המייבאת את כלי הרכב של פולקסווגן לישראל. בימים אלה נבדק בכמה כלי רכב שנמכרו מותקנת אותה תוכנה.