מחאת הרכבת הקלה:
העבודות יחלו במועד המתוכנן | צילום: אסף שילה

בעלי עסקים השוכנים באזורי עבודות הרכבת הקלה בתל אביב הגיעו הבוקר (רביעי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב לדיון עם נציגי חברת נת"ע האחראית על עבודות הבנייה שיחלו בתחילת השבוע הבא. הצדדים נפגשו בעקבות הנחיית השופט יונה אטדגי, שדחה לפני מספר ימים את בקשת בעלי העסקים להורות על צו מניעה לעבודות במעמד צד אחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם בדיון שנערך היום הבהיר השופט אטדגי כי לא יעצור את העבודות, בטענה כי בעלי העסקים ידעו זמן רב על ביצוע העבודות וכי הבקשה הוגשה קרוב מדי למועד תחילתן. הוא הנחה את בעלי העסקים ונציגי חברת נת"ע לדון באופן פרטני בבעיות העשויות להתעורר כתוצאה מהעבודות, תוך הקמת מנגנון שיקל על בעלי העסקים לטפל בבעיות בהן ייתקלו.

"לא ניתן להתעלם מכך שהבקשה הוגשה כעשרה ימים בלבד לפני המועד שנועד לביצוע העבודות, כאשר גם על פי גרסת המבקשים מועד זה היה ידוע להם מזה מספר שבועות לכל הפחות". כתב אטדגי. "אין לי ספק כי לא ניתן להיענות לבקשה העיקרית של המבקשים למנוע את תחילת העבודות", סיכם השופט את החלטתו.

במהלך הדיון טען עו"ד עודד פלג, המייצג את בעלי העסקים, כי "ראוי היה שבפרויקט בהיקף של 19 מיליארד ש"ח תוקם קרן פיצויים לבעלי העסקים שנמצאים בקרבת התחנות. דרישות בעלי העסקים אינן מוגזמות, והם מבקשים למצוא פתרונות שימנעו את סגירת העסקים בבעלותם".

בתגובה לטענה השיב השופט אטדגי: "מה נוכל לעשות שלושה ימים לפני תחילת העבודות? ידוע שיגרמו לבעלי העסקים נזקים, ואם יש לכם עילה - תתבעו". בנוסף לתביעה לעצירת העבודות פנו בעלי העסקים לבית המשפט בדרישות פרטניות לצמצום ההפרעה הצפויה, שיפור דרכי הגישה לעסקים והקלות בתשלומי ארנונה.

השופט הציע מנגנון

השופט הדגיש כי "צריך מנגנון שיפעל במישור המעשי, כלומר איש קשר שיוכל לסייע בבעיות נקודתיות כמן סלילת כביש עוקף לבתי העסק או הקמת חומה למניעת רעשים". בתום הדיון שלח השופט את נציגי העסקים וחברת נת"ע להידבר, במטרה להגיע להסכמות בנושא.

יריב פישרמן, מבעלי מסעדת מפגש הסטייק, שהגיע לדיון אמר: "בשביל שווארמה אנשים יקחו שאטל? שר התחבורה היה אוכל אצלנו באופן קבוע, הוא אמר לי אל תדאג, תהיה כניסה לרכב פרטי. עכשיו אני מבין שהוא לא מודע לתכניות".

אלי רוזן, שבבעלותו בניין ברחוב לינקולן התלונן: "רוצים להקים חומה בגובה שלושה מטרים וחצי מול הבניין שלנו. מי ישכיר חנות עם חומה מול העיניים? פניתי לנת"ע והם אמרו לי שיש להם הרשאה מלאה לעשות זאת. בעלי העסקים שנמצאים שם נמצאים חוששים לפרנסתם".