"זו הייתה השפלה נוראית", ברכפלד | צילום:

מאבקה הארוך של לוטה (לושה) ברכפלד בת ה-79 להכרה כניצולת שואה שפורסם בחדשות 2 Online לפני כחצי שנה, הגיע סוף סוף אל קיצו. עדותה המרגשת בבית המשפט השלום בתל אביב שכנעה את השופטת ומשרד האוצר להעניק לה את הקצבה החודשית על סך 2,200 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדרך לקבלת הקצבה הייתה קשה מנשוא, זו הייתה השפלה נוראית", טענה ברכפלד לאחר ששמעה את הבשורה המשמחת. "הם העמידו אותי על דוכן הנאשמים, ניצולת שואה בת 80 שאיבדה כ-100 קרובי משפחה במלחמת העולם השנייה".

יותר משש שנים נלחמה ברכפלד במשרד האוצר כדי שיכירו בה כניצולת שואה. לבסוף עדותה בבית המשפט הייתה זו ששכנעה את השופטת כי מדובר במקרה שנפל בין הכיסאות. "לאחר שסיימתי את הסיפור שלי חלק מהנוכחים באולם פרצו בבכי, אחרי העדות כולם התחילו להתייחס אליי קצת אחרת, פחות כנאשמת ויותר כניצולה", סיפרה.

את התביעה לפיצויים מממשלת ישראל הגישה ברכפלד לראשונה בשנת 2009. את הטפסים היא העבירה בעצמה, מאחר שחשבה שזהו הליך פורמלי בלבד אך בקשתה נדחתה. במקביל פנתה ברכפלד אל ממשלת גרמניה עם בקשה זהה, זאת מאחר ושהתה בגטו בתקופת המלחמה. לאחר שנבחנה בקשתה, נמצא כי היא זכאית לתגמול חד פעמי עקב שהותה בגטו ורשה בסך 2,000 אירו מממשלת גרמניה.

כשבידיה מסמך רשמי מממשלת גרמניה, המאשר כי שהתה בוורשה, פנתה שוב לבית משפט השלום בתל אביב וביקשה לבחון את הבקשה פעם נוספת על מנת לקבל באופן קבוע את הקצבה. בתגובה טענו נציגי משרד האוצר כי יש לדחות את בקשתה על הסף - גם בשל התיישנות וגם מכיוון שלא הופיעה ברשימות של מכון היסטורי של יהודי ורשה.

עו
עו"ד דוד ידיד | צילום:

שרדה את הגטו, איבדה את כל משפחתה

ברכפלד התגוררה בגטו ורשה עד שהוריה נמלטו לברית המועצות, מספר חודשים אחרי שהנאצים פלשו לפולין. היא הייתה רק בת שלוש כשהחלה המלחמה, אך אותותיה טבועים בה. "אני זוכרת את ההפצצות של תחילת המלחמה, המשפחה כולה הייתה תחת רדיפות, אבא שלי ברח ראשון, אמא ואני נותרנו בגטו למשך כמה חודשים נוספים", סיפרה לפני כחצי שנה ברכפלד לחדשות 2 online. "הייתי פליטה כבר מגיל צעיר מאוד, כל המשפחה מצד אמי ואבי נספתה בשואה, כ-100 איש, אז איך הם יכולים להגיד שאני לא ניצולת שואה?"

עו"ד דוד ידיד ממשרד "דוד ידיד עורכי דין ונוטריון", שייצג את ברכפלד בהליך המשפטי, מסר לחדשות 2 Online: "אנו רואים בזה ניצחון גדול, היא ניסתה להגיש בעצמה את הטפסים ומשרד האוצר פשוט דחה אותה, הם עשו את המוות כדי שהיא לא תעיד, והצלחנו להביא אותה בעדות מול ועדת ערר של בית משפט השלום בתל אביב. לאחר העדות האוצר החליט לחזור בו מדחייתה ואנחנו שמחים שהצדק יצא לאור".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם