נתניהו. הנחייתו חוקית?
ייאלץ להתפטר? נתניהו | צילום: רויטרס

בג"ץ נגד נתניהו? בדיון שנערך היום (שני) בבג"ץ טען השופט חנן מלצר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יכול לכהן גם כשר - ועליו למנות שרים במשרה מלאה. כיום נתניהו מכהן כשר החוץ (כשציפי חוטובלי מכהנת כסגנית שר), שר הבריאות (כאשר יעקב ליצמן מכהן כסגן שר), שר התקשורת והשר לשיתוף פעולה אזורי (בו מכהן איוב קרא כסגן שר). מפלגת "יש עתיד" עתרה נגד אי מינויו של ליצמן לשר במשרה מלאה, דבר שלטענתם פוגע בתפקוד המשרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בחוק יסוד הממשלה הקודם היה סעיף שאמר שראש הממשלה יכול להיות גם ממונה על משרד וגם להיות שר, בחוק יסוד הממשלה הזה הורידו את הסעיף הזה - קרי הוא לא יכול להיות בכלל בצד תפקידו כראש ממשלה לשמש כשר", אמר השופט חנן מלצר. "כל המתווה פסול".

מלצר גם מחה על כך שהכנסת לא הסדירה את הנושא בחוק וציין כי ראש הממשלה יכול לכהן כשר רק במספר מקרי קיצון. כך לדוגמה ציין מקרה של פטירת שר, התפטרות או נבצרות - וגם אז באופן זמני בלבד.

"בחוק יסוד הממשלה הקיים יכולתם לשנות את זה", נזף מלצר בפוליטיקאים. "עשיתם שינויים, הממשלה הכנסת, ערב כינון הממשלה הזו והשינוי הזה לא נעשה. לכן ראש הממשלה לא יכול להיות גם שר".

השופט אליקים רובינשטיין, בעברו היועץ המשפטי לממשלה, הוסיף כי לא מדובר רק בסוגייה חוקית אלא גם בדיון עקרוני סביב סוגיית האחריות. "הבריאות זה לא זוטא במדינת ישראל והיא נוגעת לכל אחד מאיתנו באולם הזה", אמר. "אתה שואל מי אחראי לבריאות - מי באמת אחראי לבריאות? ראש הממשלה יש לו אירן וביטחון וחוץ ותקשורת ועוד כמה. צריך בעל בית, מי בעל הבית?"

ייאלץ להכריע בתוך 60 יום. ליצמן
לא רצה להישבע כשר. ליצמן | צילום: חדשות 2

"למה ליצמן הצטלם אצל הנשיא?"

לדברי השופט רובינשטיין, האזרח הפשוט יגיד שליצמן הוא בעל הבית במשרד הבריאות. "הוא יצדק כי הוא מתפקד כבעל בית", אמר. "הוא מינה מנכ"ל בהדסה, ראיתי תוכניות, כל הכבוד. גם יש עליו שבחים, תבוא עליו ברכה".

לדבריו, על המחוקקים להגדיר את חלוקת האחריות. "זה יוצא סוג של בגדי המלך", אמר. "אני לא הבנתי למה ליצמן לא רוצה להיות שר". רובינשטיין ציין גם כי בכירי מפלגתו של ליצמן, אגודת ישראל, קבעו בעבר שאין בעיה אידיאולוגית שמונעת מנציג המפלגה לכהן בממשלה.

"אני זוכר שראיתי את תמונת הממשלה - לא ראיתי את סגני השר מזוז וחוטובלי כשהצטלמו אצל הנשיא אבל הרב ליצמן היה שם", הוסיף רובינשטיין. "למה הוא זכה בצילום כזה, להיות בין השרים, הרי הוא רק סגן שר כמו אחרים".

אין תמונה
השופט חנן מלצר

לפיד: בג"ץ הזכיר שממשלת ישראל אמורה לעבוד בשבילנו

בדיון שנערך לא התקבלה החלטה סופית, וסוכם כי מפלגת יש עתיד תתקן את העתירה שלה תוך חמישה ימים. זאת מכיוון שהעתריה המקורית עסקה רק במינויו של ליצמן ולא בשאלה העקרונית האם ראש הממשלה יכול לכהן כשר.

נציגת הממשלה בדיון, עו"ד שרון רוטשנקר, הסבירה כי מאז הגשת העתירה גובש מתווה שאמור לפתור את הבעיה הנקראת "סגן שר במעמד שר". "לשאלות הקונסטיטוציוניות יש השלכה לא רק לתיק הזה ונצטרך זמן סביר", אמרה. "כמובן שהאחריות המיניסטריאלית של השר צריכה להישמר".

"אי מינוי ליצמן - שערורייה". לפיד | צילום: חדשות 2

בחודש מאי, עם הקמת הממשלה, הודיע יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כי יעתור לבג"ץ על אי מינוי ליצמן לשר בריאות במשרה מלאה. יש עתיד אכן עתרה כאמור, באמצעות עורכי הדין רונן אביאני וגיא בוסי, וכעת הם יפעלו לשנות אותה. היום, בעקבות דברי השופטים, טען לפיד כי "מה שבג"צ הזכיר לנו היום זה שממשלת ישראל אמורה לעבוד בשבילנו. זה לא יכול להישאר סידור עבודה לפוליטיקאים שאין להם מה לעשות או דרכו של ראש הממשלה לפתור לעצמו בעיות פוליטיות".

לפיד הוסיף כי "שרים בממשלה הם אנשים שצריכים לקום בבוקר בשביל המשכורת שהם מקבלים וללכת לעבוד במשרה מלאה בשביל אזרחי ישראל". השר לשעבר הסביר כי העתירה תורחב על מנת לדון בכל המשרדים בהם מכהן נתניהו כשר "כדי שיהיה ברור שכל תיק, ודאי תיק הבריאות, יש שר במשרה מלאה". במפלגת "יש עתיד" אמרו כי העתירה המתוקנת תבקש למנוע מראש הממשלה לכן כשר בכל משרדי הממשלה.